czwartek, 22 Luty 2024,
imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z zamiłowania do drzew

Z zamiłowania do drzew

data dodania: 2021-05-31 08:31:09

Janusz Bargieła od urodzenia mieszka tuż obok lasu w Porębie koło Siewierza i Zawiercia. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, z zamiłowania drzewoznawcą - dendrologiem.

Jego bliski kontakt z naturą zaowocował pasją do drzew. Jest pasjonatą fauny i flory, do której swój sentyment okazuje w bardzo oryginalny i twórczy sposób. Tworzone przez niego niesamowite przekroje oraz intrygujące kształty pozwalają lepiej zrozumieć bogactwo i piękno ukryte w lesie, które wielu osobom umyka na co dzień. Ciekawe są nie tylko jego prace, ale także tytuły jakie im nadaje: „Grabowy Pinokio z długim nosem", „Czeremchowe trojaczki", „Nie zwiastująca deszczu brzozowa chmurka , „Czy te oczy mogą kłamać - raczej nie"  - to tylko niektóre z nich. Janusz Bargieła stworzył już ponad setki takich prac. Chciałby aby ludzie nauczyli się patrzeć na drzewa w mniej oczywisty sposób, dlatego chętnie przekazuje swoją wiedzę młodszym jak i starszym pokoleniom. Na swoim koncie ma wiele przeprowadzonych lekcji przyrodniczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w różnych stronach kraju.

Najnowszym projektem Janusza Bargieły jest elektroniczny album przyrodniczy, realizowany przy współpracy z Wydawnictwem Górscy z Zielonej Góry. Jest to multimedialny przekaz internetowy, realizowany w oparciu o prace jakie autor poświęcił drzewom.Tło i podkład muzyczny przekazu sprawiają wrażenie jakbyśmy się znajdowali w środku tajemniczego lasu - przepełnionego muzyką jego leśnych kompozytorów i wykonawców. Rolą albumu jest szerokie propagowanie wiedzy o lesie w sposób przystępny, atrakcyjny i zrozumiały. Album zawiera również wiele zdjęć wykonanych w lesie, niejednokrotnie w trudno dostępnych bagiennych terenach. Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane przez samego autora.

„Natura tworzy tak cudownie piękne okazy, że czasami sam się zastanawiam czy aby na pewno to co trzymam w ręce jest naturalnego pochodzenia. Intencją mojego albumu jest zwrócenie społeczeństwu uwagi na nasze lasy, byśmy je bardziej pokochali, nie przechodzili obok nich obojętnie - przede wszystkim zaś nie zaśmiecali lasu. Chciałoby się powiedzieć - tak niewiele potrzeba żeby tak dużo skorzystać” – tak o idei stworzenia albumu opowiada sam autor, Janusz Bargieła.

W planach ma wydanie kolejnego kolorowego albumu przyrodniczego pod tytułem: „Cztery Pory Roku nie tylko w lasach porębskich". Album będzie zawierać mnóstwo ciekawych zdjęć drzew o zadziwiających kształtach z różnych zakątków kraju, ale także fotografii zwierząt żyjących w lesie. Całość albumu zostanie podzielona na cztery części i do każdej z nich zostały wykonane zdjęcia w określonej porze roku. Album zostanie również okraszonymi ciekawostkami przyrodniczymi, które zaskoczą niejednego miłośnika przyrody.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720