sobota, 27 Lipiec 2024,
imieniny obchodzą: Aureliusz, Natalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wykorzystywanie nowych technologii i mediów społecznościowych przez seniorów z powiatu zawierciańskiego

Wykorzystywanie nowych technologii i mediów społecznościowych przez seniorów z powiatu zawierciańskiego

data dodania: 2019-07-18 08:53:21

Świat się zmienia i żeby dobrze w nim prosperować, musimy te zmiany zaakceptować i zrozumieć. W dzisiejszych czasach, funkcjonowanie organizacji nie może już ograniczać się tylko do tradycyjnych technologii i utartych ścieżek.

I choć to rzeczywistość realna wciąż jest - i miejmy nadzieję – nadal będzie najważniejsza, to nie możemy całkiem zapominać o tej wirtualnej.

Umiejętne zarządzanie nowymi mediami może przynieść zaskakujące rezultaty i znacznie powiększyć grono odbiorców, dlatego tak ważne jest szkolenie kadr w tym kierunku. Szczególnie, jeśli chodzi o organizacje składające się z osób w sile wieku, dla których nowe technologie nie są środowiskiem naturalnym, tak jak dla dzisiejszych nastolatków.

Właśnie z tą myślą, Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych, Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach wspólnie zrealizowali projekt „Aktywny cyber - senior” w ramach Programu Erasmus+.

Głównym założeniem projektu było podniesienie kwalifikacji kadry edukacyjnej, w sposób, który wpisuje się w wymagania nowoczesnego funkcjonowania podmiotów publicznych w Europie i na świecie. Podczas szkolenia, uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób mogą prowadzić działalność edukacyjną za pośrednictwem mediów komunikacyjnych w Internecie.

Do projektu zrekrutowano łącznie 26 osób, w tym osoby pełniące rolę członków zarządu, liderów sekcji edukacyjnych, członków rady programowej i organizacyjnej oraz szkoleniowców. Główna część uczestników wywodziła się z dwóch Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Zawiercia i Łaz. Ze względu na specyfikę tych organizacji, w większości były to osoby powyżej 50 roku życia. Przy doborze uczestników istotna była podstawowa znajomość języka angielskiego oraz umiejętność obsługi komputera. Jednak równie ważnym kryterium rekrutacyjnym była sama motywacja do wzięcia udziału w projekcie, jak i dotychczasowe zaangażowanie w działalność edukacyjną dorosłych. Wybrani reprezentanci, w dwóch  turach odwiedzili hiszpańską Teneryfę (26.11 – 02.12.2018 oraz 04.03. – 10.03.2019), gdzie odbyli tygodniowe szkolenie z zakresu wykorzystywania nowych technologii i mediów społecznościowych.

Uczestnicy kursu udoskonalili swoje umiejętności związane z technologiami komunikacyjno-informacyjnymi. Brzmi to nieco zawile, ale w istocie chodzi o to, żeby wiedzieć co, z czym, jak i gdzie się „je”. W Internecie oczywiście, a przede wszystkim w mediach społecznościowych, które swoje istnieje opierają na nowych technologiach. Facebook, YouTube, Twitter, LinkedIn, Instagram, Tumblr, Pinterest - to nazwy, z którymi (w niektórych przypadkach po raz pierwszy) spotkali się uczestnicy kursu. A w praktyce to właśnie najpopularniejsze serwisy społecznościowe. Kursanci nie tylko poznali ich nazwy, ale i bardzo różną specyfikę poszczególnych portali, które łączy jeden wspólny mianownik, jakim jest internetowa społeczność.

Nowe umiejętności praktyczne, poparte wiedzą z zakresu nowych technologii z pewnością przyczynią się do zwiększenia skuteczności działań każdej z organizacji. Aktywne uczestnictwo w przestrzeni Internetu nie tylko wzmocni wymiar nowoczesności, ale również zwiększy skuteczność działań realizowanych w życiu niewirtualnym. Wykorzystanie możliwości portalu Facebook może pomóc w promocji planowanych wydarzeń, serwis YouTube w  rozpowszechnianiu materiałów wideo,  Instagram w dzieleniu się foto-opowieściami, a LinkedIn w zbudowaniu sieci branżowych kontaktów.  

Dodatkowymi korzyściami z pobytu na Teneryfie była możliwość bezpośredniego zetknięcia się z hiszpańską kulturą i językiem, a także nabycie większej świadomości związanej z wartościami europejskimi, takimi jak: tolerancja dla innych kultur czy otwartość na innych ludzi. Kurs przeprowadzany był grupowo w języku angielskim, dlatego uczestnicy wyjazdu musieli posiadać podstawowe umiejętności posługiwania się tym językiem. Tydzień, w hiszpańsko-angielskim otoczeniu był nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale może nawet mobilizacją do dalszego rozwoju kompetencji językowych, które przydają się również w obsłudze nowych technologii. A te, mają przed uczestnikami kursu już o wiele mniej tajemnic.

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720