poniedziałek, 17 Czerwiec 2024,
imieniny obchodzą: Laura, Leszek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wizyta w Muzeum Częstochowskim

Wizyta w Muzeum Częstochowskim

data dodania: 2021-10-28 20:30:05

Wycieczki kulturowe kształcą, rozwijają, pomagają podnosić kompetencje społeczne oraz interpersonalne.

W ramach zadania pn. „Jestem jak Ty – patrzę ponad horyzont” realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych, uczestnicy projektu wybrali się do Muzeum Częstochowskiego. Zwiedzanie obejmowało udział w wystawach stałych: Dzieje Miasta Częstochowy. Etap I: Od pradziejów do końca XVIII w. Etap II: Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1794-1921 oraz Sztuka Polska XIX i XX wieku.

Pierwsze ślady pobytu człowieka w okolicach Częstochowy datowane są na około 50 tysięcy lat temu, kiedy to ludność paleolityczna zamieszkująca tamtejsze tereny interesowała się przede wszystkim surowcem krzemiennym. Na ekspozycję składają się pradzieje ziemi częstochowskiej od początków osadnictwa po kres starożytności, historia Częstochowy od średniowiecza do końca schyłku Rzeczypospolitej szlacheckiej, dzieje miasta dotyczące utraty i odzyskania niepodległości w latach 1794-1921 oraz ekspozycja stowarzyszeń i towarzystw, które wyrażały energię częstochowian.

Z kolei na wystawie poświęconej sztuce Polski można obejrzeć aż 100 dzieł z kolekcji Muzeum, w tym obrazy z okresu Młodej Polski oraz twórczość modernistyczną powstałą po zakończeniu I wojny światowej. Ekspozycja zawiera również rzeźby Antoniego Madeyskiego czy też Konstantego Laszczki.

Uczestnicy projektu zwiedzili również dwie wystawy czasowe: IX Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2021 zawierającą wybrane fotografie spośród przesłanych na konkurs prac oraz ULOTNE PIĘKNO. Egzotyczne owady świata z kolekcji Muzeum Częstochowskiego – wystawa prezentuje kolekcję egzotycznych owadów pochodzących z najbardziej odległych zakątków świata.

Dzięki udziałowi w wycieczce uczestnikom zadania udało się nie tylko zdobyć wiedzę dotyczącą regionu, ale również nawiązać relacje społeczne i wzmocnić swoje kompetencje w tym zakresie.

 

 

Zadanie jest dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720