środa, 17 Lipiec 2024,
imieniny obchodzą: Aleksy, Martyna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Stop szrotówkowi

Stop szrotówkowi

data dodania: 2008-10-06 09:44:52

Stop szrotówkowi plakat

Sekcja ekologiczna TMZZ prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą ochrony ksztanowców przed Szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem - owadem żerującym na kasztanowcach.

Informacje podstawowe:

1.      Biologia :

Motyl długości 3 mm, rozpiętość skrzydeł do 7 mm, drzewa niszczy postać larwalna żerująca pomiędzy blaszkami liściowymi kasztanowca, od wiosny przenosząc się na coraz wyższe piętra drzewa aż do całkowitego porażenia wszystkich liści. Zimuje w liściach zalegających pod drzewem od późnej jesieni do wiosny.

 2.      Pochodzenie:

Do chwili obecnej są nieustalone. W Europie pojawił się około 20 lat temu na Bałkanach (Albania) i od tej pory atakuje coraz większe terytoria są praktycznie całą Europę. Trwają poszukiwania miejsca, które było pierwotnym środowiskiem szrotówka, co pozwoli odkryć naturalnych wrogów niszczących populację żarłocznego motyla. Ostatnie badania wskazują jako miejsce pochodzenia kontynent azjatycki - jednakże nie są do końca potwierdzone.

 3.      Skutki działania szrotówka:

Larwa szrotówka atakując liście niszczy aparat asymilacyjno-oddechowy drzewa, a tym samym zmusza drzewo do wcześniejszego wchodzenia w stan spoczynku. Drzewo nie jest w stanie wytworzyć i utrzymać dużej liczby owoców dla zachowania gatunku. Z czasem zasoby jego składników energetycznych staną się tak małe, że drzewo zaczyna obumierać.

 4.      Niebezpieczeństwa:

Ze względu na nieduży udział kasztanowców w całym drzewostanie Polski, szrotówek zmuszony został do ekspansji na inne gatunki. Zaobserwowano już próby atakowania naszych rodzimych gatunków drzew, takich jak lipy i klony! Proces ten jest wprawdzie procesem powolnym, jednakże w przypadku zakończenia się powodzeniem, doprowadzić może do zagłady gatunków drzew stanowiących trzon drzewostanu liściastego naszego kraju.

 5.      Zwalczanie:

- kilkakrotne opryski w ciągu sezonu wegetacyjnego środkami owadobójczymi (metoda niewykonalna w miastach, gdzie nie wolno używać toksycznych środków chemicznych),

- środki owadobójcze stosowane doglebowo - powodują skażenie dużej powierzchni wokół drzewa (metoda niewykonalna w miastach z powodu jak wyżej),

- nawierty i dostarczanie środków owadobójczych wprost do wiązek przewodzących drzewa (zaprzestaje się stosowania z uwagi na uboczne skutki (rozwój koloni bakterii i grzybów pasożytniczych),

- za najbardziej skuteczne zwalczanie szrotówka w skali masowej uznano grabienie opadłych liści, a następnie palenie ich lub przekopywanie warstwą ziemi o grubości minimum 25 cm.

 

Załączniki:
  • jpg - Plakat promocyjny
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720