czwartek, 22 Luty 2024,
imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

Rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

data dodania: 2023-10-16 10:26:20

Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w liczne szlaki piesze i rowerowe.

Stanowią one udogodnienie dla wszystkich osób znajdujących przyjemność w aktywnym spędzaniu czasu wolnego, zarówno dla amatorów jak i dla profesjonalistów. Unikatowe okoliczności przyrody naszego regionu przyciągają bowiem nie tylko lokalnych turystów, ale i osoby z innych części Polski, jak również z zagranicy.

Szlaki rowerowe pozwalają turystom na relatywnie szybkie i jednocześnie powierzchniowo całościowe zwiedzenie terenu Jury. Do najbardziej znanych szlaków rowerowych zalicza się bowiem m.in. Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który ma około 184 km i łączy Kraków z Częstochową, czyli oba krańce pasma Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak ten przechodzi tym samym od województwa śląskiego do małopolskiego. Trasa wiedzie przez Częstochowę – Olsztyn – Złoty Potok – Żarki – Mirów – Bobolice – Podlesice – Morsko – Podzamcze – Bydlin – Rabsztyn – Paczółtowice – Tenczynek – Kraków.

Oprócz długodystansowych szlaków rowerowych na Jurze znajdują się również krótsze trasy, które pozwalają na połączenie aktywnego wypoczynku z historycznymi walorami umożliwiającymi poznanie dziejów naszego regionu. Mowa tu o liczącej około 34 km trasie rowerowej z Zawiercia przez Ogrodzieniec do Podzamcza, gdzie na najwyższym wzniesieniu Jury, Górze Janowskiego (515,5m n.p.m.) znajdują się ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku. Trasa prowadzi przez drogi o niskim natężeniu ruchu, lub przez las, co wiąże się z podróżowaniem po niejednokrotnie krętych, piaszczystych i kamienistych ścieżkach. Ten pozorny dyskomfort nie redukuje jednak przyjemności związanej z odbywaniem wycieczki rowerowej. Środowisko leśne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pozwala bowiem na wytchnienie osobom podróżującym, dzięki czemu mogą oni zaznać relaksu wdychając świeże powietrze i podziwiając niezwykłe okoliczności przyrodnicze naszego regionu.

 

Piotr Jarosz

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720