czwartek, 22 Luty 2024,
imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / "Zawiercianin" 2022 - nowa lektura dla mieszkańców Zawiercia i nie tylko!

"Zawiercianin" 2022 - nowa lektura dla mieszkańców Zawiercia i nie tylko!

data dodania: 2022-06-28 09:32:29

Najnowsze wydanie czasopisma "Zawiercianin.pl - pismo aktywności społecznej" 2022 to pozycja, która koniecznie musi znaleźć się na liście lektur wszystkich zawiercian. Tym razem tematyka dotyczy kwestii ekologicznych.

Pojęcie ekologia wywodzi się od greckich słów: oikos – dom, miejsce życia oraz logos – nauka. Ekologia jest zatem nauką traktującą o miejscu życia organizmów. W ostatnich dziesięcioleciach stopień degradacji środowiska naturalnego znacznie wzrósł, co warunkowane jest m.in. niekontrolowanym rozwojem cywilizacji. Dlatego też zwłaszcza dziś, ważne jest wdrażanie szeroko rozumianych działań edukacyjnych oraz promowanie tej tematyki wśród lokalnej społeczności. W tegorocznym "Zawiercianinie" szczególna uwaga została poświęcona lasom, które są zielonymi płucami Ziemi.

"Konsumpcja, produkcja globalna, rozwój technologiczny to przymioty współczesnego życia, z których nie możemy i nierzadko – nie chcemy zrezygnować. W tym wszystkim często zapominamy jednak o środowisku naturalnym, na które przez działalność człowieka wywierana jest ogromna presja. Zrównoważony rozwój oraz racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych winny zatem wybrzmieć na nowo i stać się priorytetem w działaniach na rzecz środowiska naturalnego (...). Szczególne miejsce w numerze poświęciliśmy tematyce lasów, które pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu środowiska. Często słyszy się oraz doświadcza spacerując leśnymi ścieżkami, jak bardzo odwróciliśmy się od lasu, zapomnieliśmy o jego walorach, a zaczęliśmy traktować jak miejsce na odpady i niepotrzebne przedmioty. Dlaczego? Być może jest to wina konsumpcjonistycznego podejścia do życia i oddalenia się od natury" - mówi Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych i redaktor naczelny pisma.

Jeśli Tobie również nie są obce kwestie związane z ekologią, kochasz przyrodę lub po prostu chcesz przeczytać coś dobrego - odbierz bezpłatny egzemplarz "Zawiercianina" w biurze CIL przy ul. Polskiej 14 B w Zawierciu lub sięgnij po wersję elektroniczną dostępną z zakładce "Pismo".

 

Projekt współfinansowany został przez Fundację ORLEN w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi„

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720