piątek, 24 Maj 2024,
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Letnia Szkoła Akademii Liderów - najlepszą szkołą na wakacje

Letnia Szkoła Akademii Liderów - najlepszą szkołą na wakacje

data dodania: 2018-08-14 13:00:12

fot. Dominika Garbarczyk Życie jest przygodą, podczas której warto tworzyć, działać, eksplorować świat.

Julia Nowak z Poręby - uczennica  II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu, liderka grupy projektowej „Marszałkowska - ratujemy ją od zapomnienia” realizowanego w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej - „Młodzi w akcji”, w swoim podróżnym plecaku zmieściła już sporo kreatywnych pomysłów i zrealizowanych inicjatyw. Jej autorski projekt: ,,100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” zakwalifikowała się z najwyższą ilością punktów do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Dzięki temu miała okazję uczestniczyć w Szkole Letniej Akademii, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu tworzenia i realizowania projektów i upewnić się w przekonaniu, że ten stworzony przez nią ma szansę na realizację.


Jesteś liderką grupy projektowej. Liderem, czyli kim? Jak interpretujesz to słowo?

Lider to przewodnik, człowiek, który idzie przez życie pewnie, jest wsparciem dla innych, innowatorem, ekspertem, a także potrafi pobudzić innych ludzi do działania. Pamięta również o tym, że pokora, pracowitość i wyrozumiałość muszą mu zawsze towarzyszyć. Z takimi właśnie ludźmi – a było aż 31 uczestników z całej Polski, spotkałam się podczas 4. Edycji Akademii Liderów FŚM w tegorocznej Letniej Szkole w Osiecku pod Warszawą.

 

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zachęca młodych ludzi, aby podejmowali inicjatywy, tworzyli projekty społeczne i wcielali je w życie. A co według Ciebie uczestnictwo w Akademii daje młodym ludziom?

Akademia Liderów, której honorowym patronatem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, daje młodzieży możliwość rozwijania się, zgłębienia wiedzy, poszerzenia swoich horyzontów oraz spotkania się z rówieśnikami z różnych zakątków naszego kraju. Buduje ona więzi i skupia wokół niej innych ludzi. I to właśnie integracja była jednym z pierwszych punktów programu w czasie naszego pobytu.

 

Jak spędzaliście czas w Akademii, kiedy „pierwsze lody” poznania się i integracji zostały przełamane?

Już w pierwszym dniu dowiedzieliśmy się jaki jest cel uczestnictwa w Letniej Szkole Akademii. Podczas rozpoczęcia, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, o ideach Akademii opowiedział prezes Fundacji Świętego Mikołaja - Dariusz Karłowicz. Przyjaźń, współpraca, odwaga i zdolność zarządzania, to cechy, które wciąż musimy udoskonalać, ponieważ są one swoistymi kołami elementów przywódczych. Podczas pobytu w Akademii miałam okazję wysłuchać wielu inspirujących przemówień, między innymi Piotra Dardzińskiego – doktora nauk humanistycznych i nauczyciela akademickiego, ks. prof. Jacka Grzybowskiego - wykładowcy akademickiego na UKSW i duszpasterza młodzieży, Marcina Fijołka – reportera sejmowego telewizji wPolsce.pl oraz wielu członków Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.

Poza tym zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, przenosząc się w minione czasy, doceniając bohaterstwo Polaków, którzy zginęli za Warszawę z rąk hitlerowskich żołnierzy. Z kolei na spotkaniach tutoringowych omawialiśmy zasady współpracy i komunikacji w grupie, etapy pracy zespołu i cykl życia zespołu. Każdy z uczestników Akademii na czas jej trwania ma przydzielonego tutora, który czuwa nad jego rozwojem i pracami projektowymi. Uważam, że jest to bardzo ważne z punktu widzenia lidera – zawsze możemy liczyć na obiektywne oko doświadczonej osoby, a pod koniec Akademii każdy z liderów miał okazję zaprezentować swój projekt.

 

Właśnie, skupmy się na Twoim projekcie pn. „100 drzew na 100-lecie niepodległości przez Polskę”. Jaka jest jego idea?

Ideą projektu „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”, który zaprezentowałam podczas pobytu w Akademii jest posadzenie stu drzew na terenie powiatu zawierciańskiego, co połączy mieszkańców w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami we wspólnym działaniu. Wizualizacją mojego projektu jest drzewo, którego korzenie oznaczają problemy i cele projektu, pień – moje działania, które wpływają na owoce mojej pracy.

 

Czy rekomendowałabyś innym młodym liderom udział w Szkole Letniej Akademii?

Oczywiście, że tak! Nie tylko rekomenduję, ale apeluję, aby każdy miał odwagę i realizował swoje marzenia. Trzeba wybiegać przed szereg ze swoimi pomysłami, działać lokalnie, społecznie i współpracować z organizacjami lokalnymi ze swojego miasta. To często właśnie one okazują wsparcie, które pozwala rozwijać skrzydła.

 

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Swoją najbliższą przyszłość wiążę z realizacją projektu: „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Chcę w pełni wykorzystać daną mi szansę, zdobytą wiedzę i swoje samozaparcie w dążeniu do osiągnięcia celu. I nie ukrywam, że już czekam na Szkołę Zimową Akademii, podczas której podsumuję swoje działania. Mam nadzieję, że realizując ten projekt wyruszę z mieszkańcami swojego regionu w historyczną podróż, podczas której na nowo docenimy życie w wolnym i niepodległym kraju!

fot. Krzysztof Kuczyk
fot. Dominika Garbarczyk
fot. Dominika Garbarczyk
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720