poniedziałek, 17 Czerwiec 2024,
imieniny obchodzą: Laura, Leszek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Jurajskie dobrodziejstwa

Jurajskie dobrodziejstwa

data dodania: 2018-08-14 12:53:23

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z wielu tradycji i dobrodziejstw natury, które zachwycają mieszańców i turystów od wieków. Jak sama nazwa wskazuje, Wyżyna jest położona pomiędzy Częstochową i Krakowem.

Nie sposób wymienić wszystkich dobrodziejstw tego terenu. Na pewno na uwagę zasługują przepiękne krajobrazy. Nasz wzrok od razu przykuwają wapienne ostańce zanurzone w gąszczu zielonych lasów, pól i łąk.

Od lat kuszą turystów  skały wapienne, prawdziwa osobliwość Jury, nieczułe na erozję i upływ czasu.  Dlatego nie brakuje tutaj obszarów wspinaczkowych. Do najbardziej znanych należą Skalne Miasto Podzamcza, Skały Kroczyckie czy Skały Rzędkowickie.  W Podzamczu zostało umiejscowione także najwyższe wzniesienie terenu  Góra Zamkowa  wznosząca się na 515,6 m.n.p.m.

Nie można nie wspomnieć także o Szlaku Orlich Gniazd, czyli paśmie zamków warownych wybudowanych za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w celach obronnych.  Do najbardziej znanych należą Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu, Zamek w Smoleniu, Mirowie, Bobolicach i Pałac w Pilicy. Oczywiście, wśród okolicznych mieszańców krążą legendy związane z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi bohaterami.

Bogactwo, którym obdarza nas obszar Jury to nie tylko skały wapienne, ale także liczne złoża wód mineralnych, które są słynne i rozprowadzane  na całym świecie. Wato wspomnieć także o pasiekach, które wzbogacają krajobraz oraz o lokalnych produktach pochodzenia koziego i owczego.

Niespotykana fauna i flora tego rejonu zachęca do wędrówek i wypraw rowerowych. Bogato rozwinięta sieć tras rowerowych sprzyja odkrywaniu Jury, gdyż wiele terenów jest jeszcze dziewicza i nienaruszona przez człowieka.

WyżynaKrakowsko-Częstochowska  to obszar, do którego chętnie przyjeżdżają turyści zmęczeni życiem w miejskiej aglomeracji. Tutaj mogą wypocząć z dala od zgiełku, na łonie natury  i oddychać świeżym powietrzem.

Nieprzebrane bogactwo jurajskich terenów kusiło, kusi i będzie kusić wędrowców, niezależnie od trendów panujących w biurach podróży. Bo naturalne piękno obroni się samo, bez zbędnych reklam.

Artykuł powstał w ramach realizacji przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych zadania publicznego pn. Kalendarz Nasza Jura na rok 2019, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720