czwartek, 22 Luty 2024,
imieniny obchodzą: Małgorzata, Marta

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / „Aktywne odkrywanie uroków Jury” – rajd pieszy zrealizowany

„Aktywne odkrywanie uroków Jury” – rajd pieszy zrealizowany

data dodania: 2023-06-12 14:15:18

W dniu 07.06.2023 roku został zorganizowany rajd pieszy dla mieszkańców gminy Zawiercie. Rajd był częścią zadania publicznego pn. „Aktywne odkrywanie uroków Jury”, współfinansowanego ze środków gminy Zawiercie.

 

Jego celem było zainteresowanie uczestników dziedzictwem turystycznym, krajobrazowym, kulturowym, historycznym, geograficznym naszego regionu oraz pobudzenie ich aktywności turystycznej i zwiększenie ich wiedzy dotyczącej najbliższej okolicy. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. podopieczni Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zawierciu. 

Uczestnicy rajdu przeszli pieszo trasę Zawiercie – Ogrodzieniec (Krępa) – Zawiercie. Trasa rajdu wiodła szlakiem niebieskim przez las, dzięki czemu uczestnicy mogli podziwiać otaczającą przyrodę. Podczas rajdu Piotr Jarosz wygłosił prelekcję na temat atrakcji historycznych regionu (Szlak Orlich Gniazd) i genealogii Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Opowiedział uczestnikom o licznych ścieżkach pieszych i rowerowych na Jurze. Prelegent przedstawił również korzyści wynikające z wykonywania wysiłku fizycznego oraz zasady właściwego zachowania w lesie.

Uczestnikom rajdu został zapewniony poczęstunek w postaci m.in. wody, kiełbasek i grochówki. Mogli oni również zwiedzić Krępę, która stanowi wspaniałe miejsce na spędzenie czasu na łonie natury i odpoczynek wśród szumu i zapachu drzew. Na jej terenie znajdują się wiaty odpoczynkowe, boiska do siatkówki plażowej, leżaki pod palmami oraz plac zabaw dla dzieci.

W ramach zadania publicznego pn. „Aktywne odkrywanie uroków Jury” zostały zakupione kijki do nordic walking. Zostały one sfinansowane z dotacji przyznanej przez Gminę Zawiercie. Sprzęt po zrealizowanym rajdzie został przekazany Centrum Administracyjnemu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zawierciu, tak by jego podopieczni mogli korzystać z niego i rozwijać swoją aktywność fizyczną.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720