piątek, 27 Listopad 2020,
imieniny obchodzą: Franciszek, Maksymilian

Żydzi – historia prawdziwa

A A A

Strona główna / Żydzi - historia prawdziwa / Żydzi – historia prawdziwa

Zapraszamy do obejrzenia dokumentalnego wywiadu z dawną mieszkanką Zawiercia Hedvie Gil (przed wojną Alfreda Lejzerowicz), która była ofiarą prześladowań z racji swojego żydowskiego pochodzenia lecz udało jej się uciec z zawierciańskiego getta i przeżyć wojnę.

Przy okazji przedstawione zostały również losy innych przedstawicieli żydowskiej mniejszości, którzy w tamtym burzliwym czasie zamieszkiwali nasze miasto.

Zachęcamy do podróży po dawnym Zawierciu i zapoznania się z kulturą zapomnianej grupy mniejszościowej, która przez lata stanowiła istotny procent populacji naszego miasta, a ślady jej obecności są jeszcze do dzisiaj widoczne. Ludność żydowska jest elementem historii Zawiercia i przez pryzmat jej dawnej aktywności w różnych sferach życia oraz prześladowań podczas wojny poznajemy przeszłość regionu.

Szczególnie zapraszamy do obejrzenia filmu osoby młode, dla których wojna jest pojęciem abstrakcyjnym i znanym tylko z literatury czy lekcji historii. Przedstawiony materiał jest cennym źródłem wiedzy ukazanym z perspektywy osoby, która była uczestnikiem tych wydarzeń.

Projekt jest współfinansowany ze środków w ramach zadania publicznego Gminy Zawiercie w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego: Udokumentowanie historii Zawiercia, promowanie równości i akceptacji mniejszości narodowych.


Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720