środa, 8 Kwiecień 2020,
imieniny obchodzą: Amadeusz, Juliana

Polecamy

Strona główna / Polecamy

Prezes Przystani, Marian Krupa, fot. Marta Mularczyk Przystań trzeźwych ludzi

Czasem wstydzimy się własnych słabości, niekiedy ich boimy, prawie nigdy – nie chcemy do nich przyznać. Wtedy rodzą się kłamstwa, niedomówienia, niespełnione obietnice i pytanie: dlaczego? Doskonale wiedzą o tym członkowie... »

dodano: ponad 9 lat temu
Radna Jakliczowa wśród dzieci osób bezrobotnych na półkolonii letniej w okolicach Zawiercia Henryka Jaklicz (1892-1975) - pierwsza zawierciańska radna

Początek XX wieku to czas emancypacji kobiet, spragnionych udziału w życiu społecznym i zawodowym. Bohaterka artykułu spędziła w Zawierciu prawie pół wieku, aktywnie uczestnicząc w pracach na rzecz jego mieszkańców, przede... »

dodano: ponad 9 lat temu
St. Holenderski z nieodłącznym cygarem podczas wytyczania działek ogrodowych dla bezrobotnych w Zawierciu. Połowa lat trzydziestych, fot. arch. Z. Kluźniak Stanisław Holenderski - przemysłowiec i filantrop

Urodził się i umarł jako Żyd, czuł się Polakiem, ale przede wszystkim był wielkim zawiercianinem. Stanisław Holenderski (1871-1940) jest jedną z nielicznych postaci międzywojennego Zawiercia, której dokonania i zasługi... »

dodano: ponad 9 lat temu
W górnym rzędzie trzeci od lewej Antoni Stróżecki. W środkowym rzędzie obok naczelnika Blany z lewej strony- Stanisław Góralczyk, który przechowywał sztandar ukryty na strychu jego rodzinnego domu przy ulicy Górnośląskiej, fot. arch. autora. Michał Terech – inicjator i animator działań na rzecz krzewienia kultury fizycznej w Zawierciu

„Przed ustawionemi kolumnami zjawiają się matki chrzestne zawierckiego sokolego sztandaru, który ma być dziś poświęcony; przedstawiciel Związku sokolstwa, druh Terech z Warszawy, druhowie delegaci sokolstwa z Krakowa, władze... »

dodano: ponad 9 lat temu
Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek Tańcem i śpiewem podtrzymują tradycję

Jego członkowie to w większości młodzi ludzie. Jak większość współczesnej młodzieży, lubią głośne imprezy czy spotkania ze znajomymi. Jako nieliczni – nie stronią od tradycji. Wolny czas poświęcają na kultywowanie... »

dodano: ponad 9 lat temu
Andrzej Stróżecki, fot. Michał Demel Andrzej Stróżecki – aktywnie przez życie

Andrzeja Stróżeckiego nie sposób przedstawić w jednym zdaniu. Nie sposób też opisać jego zasług bez podziwu. Nie sposób nie zazdrościć. Pan Stróżecki to człowiek bardzo aktywny i tą aktywnością pragnie dzielić się z... »

dodano: ponad 9 lat temu
Bogdan Dworak, fot. Michał Wnuk Rozmowa "dziadka" i "wnuczka" o kulturze współczesnej

Bogdan Dworak twierdzi, że jeśli ktoś nie czyta cztery godziny dziennie, to nie potrafi ani czynnie żyć we współczesności, ani w pełni ją zrozumieć. W prywatnych rozmowach zawsze atakuje pokolenie, w którym przypadłaby mu... »

dodano: ponad 10 lat temu
1 2 3 4 5
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720