piątek, 3 Lipiec 2020,
imieniny obchodzą: Anatol, Jacek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zjednoczone aparaty

Zjednoczone aparaty

data dodania: 2013-09-11 13:09:10

Zaczynali skromnie, a dziś mają już sporo osiągnięć, sformalizowali działalność i „wszędzie ich pełno” w dobrym znaczeniu tych słów. Zaszczepiają w innych zapał do fotografii i rozwoju zainteresowań związanych z robieniem zdjęć i filmowaniem. Przy okazji promują Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz Zawiercie i okolice. Stowarzyszenie Jurassic Photo-Team.

Grupa powstała w 2005 roku, ale nie była wówczas formalnie zarejestrowana. Zrzeszała pasjonatów z Zawiercia i pobliskich miejscowości. – „Na początku funkcjonowaliśmy jako nieformalny zespół zaprzyjaźnionych fotografów, którzy organizowali wspólne wyjazdy plenerowe” – wspomina Jacek Pałucha, prezes stowarzyszenia. Koledzy, których połączył aparat fotograficzny, w krótkim czasie przekonali się, że warto rozwijać swoją pasję i poszerzać wiedzę. – „Szybko pojawiła się potrzeba rozwoju umiejętności – tak zrodził się pomysł fachowych szkoleń i warsztatów” – dodaje mój rozmówca.

Od początku szukali sposobów, które pozwolą na rozwój organizacji i pozyskanie środków finansowych. Do znaczących sukcesów z tamtego okresu należy nawiązanie współpracy z firmami specjalizującymi się w branży fotograficznej. Dzięki temu od lat możliwa jest realizacja wyznaczonych celów. Do dyspozycji członków stowarzyszenia przekazywany jest wysokiej klasy sprzęt fotograficzny, różnorodne obiektywy i akcesoria. 

W 2012 roku grupa zaczęła oficjalnie funkcjonować jako Stowarzyszenie Jurassic Photo Team (w skrócie Grupa JPT). – „Decyzja o sformalizowaniu zapadła ze względu na możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prowadzenie działalności statutowej. Jako organizacja pozarządowa możemy liczyć nie tylko na dotacje i granty finansowe, ale również na wsparcie merytoryczne i usługi doradcze świadczone przez różne organizacje, takie jak Centrum Inicjatyw Lokalnych” – wyjaśnia Monika Koclęga, aktywnie biorąca udział w pracach stowarzyszenia. – „Każdy z nas traktuje fotografię trochę inaczej. Dla jednych jest to świetne hobby, dla innych forma artystycznego wyrazu, ale są też tacy, dla których to po prostu sposób na życie. Na pewno dla wszystkich to dobra zabawa. Dzięki temu, że zostaliśmy stowarzyszeniem, możemy wspólnie dzielić tę pasję” – dodaje Jacek.

Za główny cel organizacja przyjęła przede wszystkim podnoszenie poziomu wykonywanych fotografii. Służy temu organizowanie i udział w profesjonalnych zajęciach. Efekty aktywności są z kolei prezentowane podczas wystaw i pokazów zdjęć. – „Chcemy promować nasze miasto oraz Jurę Krakowsko-Częstochowską” – wyjaśnia Jacek.

Poziom zaawansowania czy posiadany sprzęt nie są najistotniejsze. Ważniejsze są zamiłowanie do fotografii oraz chęć nauki i poznawania nowych rzeczy. – „Dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy, którą posiadają członkowie Grupy, każdy może podnieść swoje umiejętności. Jesteśmy otwarci na nowe osoby i świeże pomysły” – komentuje prezes. Obecnie JPT to zarówno ludzie, którzy zawodowo zajmują się fotografią, jak i amatorzy-pasjonaci. Dla wszystkich uczestnictwo w organizacji to dodatkowe zajęcie, niezwykłe hobby, którym mogą dzielić się z innymi i które daje im motywację do działania.

JPT dba o pozyskiwanie nowych członków. Aby zostać pełnoprawnym członkiem organizacji należy jednak uzbroić się w nieco cierpliwości. – „Zainteresowani przechodzą 6-miesięczny okres kandydacki. Warunkiem wejścia w poczet naszych członków jest aktywny udział w zadaniach realizowanych przez stowarzyszenie” – wyjaśnia Monika. Nie należy zniechęcać się brakiem odpowiedniego sprzętu. – „Marka i jakość aparatu nie mają większego znaczenia. To człowiek robi zdjęcia – aparat jest tylko narzędziem” – wyjaśnia Jacek Pałucha. Ponadto członkowie mają możliwość testowania nowości technicznych i sprzętu fotograficznego, mogą także pogłębiać wiedzę teoretyczną korzystając z biblioteczki stowarzyszenia.

Dodatkowo istnieje możliwość realizacji sesji zdjęciowych w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. – „We własnym zakresie, w pomieszczeniach udostępnionych przez Hotel Fajkier, zaaranżowaliśmy studio fotograficzne z profesjonalnym oświetleniem. Jest ono wykorzystywane przez członków Grupy do realizacji autorskich projektów” – opowiada Monika.

Jurassic Photo Team dba, żeby osoby związane ze stowarzyszeniem aktywnie uczestniczyły w jego działaniach. Wszyscy są angażowani w realizację zadań, co jednoczy ich ze sobą, rozwija umiejętności i przynosi korzyści w postaci nawiązywania nowych kontaktów. Członkowie tworzą zgraną grupę, wspólnie pracują, wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. W miarę możliwości biorą udział jako fotografowie w masowych imprezach. Ciągle uczą się nowych rzeczy, organizują wystawy zdjęć, warsztaty fotograficzne, szkolenia, poznają obsługę sprzętu.

Wśród zainteresowań członków panuje duża różnorodność. – „Są miłośnicy fotografii sportowej, reportażowej czy portretowej. Niektórzy kochają przyrodę i rozwijają się w kierunku pejzażu. Zdarza się, że osoby, które do nas trafiają, często dopiero poszukują tematycznego kierunku swoich zainteresowań. Taka mieszanka zainteresowań pomaga w znalezieniu czegoś dla siebie i osiąganiu najlepszych efektów” – opowiada Jacek Pałucha.

W szczególności skupiają się na aktywizacji młodych ludzi. Obecnie grupa JPT prowadzi Sekcję Junior, przeznaczoną dla młodzieży szkolnej. – „Jurassic Photo Team staje się kuźnią młodych talentów” – tak określa to prezes organizacji. Cały czas popularyzują swoją pasję wśród nowych osób.

Stowarzyszenie Jurassic Photo Team ma na koncie wiele inicjatyw na terenie miasta, powiatu i województwa. W 2012 roku zorganizowali m.in. warsztaty fotografii portretowej – „Portret z książką w tle” w bibliotece w  Łazach, warsztaty fotografii przemysłowej „Industrial” w Odlewni Żeliwa Zawiercie oraz w firmie Awbud, warsztaty z cyklu „Skarby Śląska” w Bytomiu, zajęcia plenerowe z fotografowania pejzażu w Złotym Potoku, warsztaty z cyklu „Skarby Śląska” w Katowicach-Nikiszowcu.

Dodatkowo przeprowadzono zajęcia podczas trwania wydarzeń kulturalnych i sportowych, takich jak Poland Trophy, „Majówka w Zawierciu”, „Tour de Pologne”, II Liga piłki ręcznej VIRET Zawiercie, „VERVA” Racing Team w Warszawie czy Turniej Tańca Towarzyskiego w Zawierciu. Grupa często jest obecna na planach filmów krótkometrażowych i teledysków.

Mimo sporego doświadczenia, które już zdobyli oraz wysokiego poziomu wykonywanych prac Jacek skromnie stwierdza: „Osiągnięcia to za duże słowo. Wydaje mi się, że raczej zdobywamy doświadczenie i nowe umiejętności. Grupa stale się rozwija i myślę, że sukcesy dopiero przed nami”.

Jakie mają plany? – „Przyszły rok to więcej szkoleń. Niestety ceny tych usług są często dość wysokie. Dlatego prowadzimy negocjacje z przedstawicielami firm branżowych. Chcemy dostarczyć naszym członkom produkt wysokiej jakości za przystępne pieniądze. W miarę możliwości będziemy dofinansowywać takie projekty z własnego budżetu. Drugim kierunkiem jest czerpanie wiedzy od najlepszych, dlatego zamierzamy zapraszać znane osoby zajmujące się zawodowo fotografią, które podzielą się swoim doświadczeniem” – wymienia Jacek Pałucha. Prężna działalność organizacji, ciekawe zadania, które realizują, wprowadzanie innowacyjnych pomysłów – to wszystko przekonuje do zostania członkiem zawierciańskiej grupy, jeśli choć trochę interesuje nas fotografia.


Karina Piątek

 

Każda osoba mająca chęć dołączyć do JPT powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na profilu Grupy na Facebooku (www.facebook.com/grupaJPT) oraz dołączyć 10 zdjęć prezentujących umiejętności fotograficzne i przesłać wszystkie pliki na adres biuro@grupajpt.pl


Fotografie w tekście pochodzą z archiwum Jurassic Photo Team.

______________________
Tekst pierwotnie ukazał się w kwartalniku „Zawiercianin” nr 14. Cały numer można pobrać i przeczytać tutaj.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720