czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zawiercie oczami fotografa Andrzeja Jakubowskiego

Zawiercie oczami fotografa Andrzeja Jakubowskiego

data dodania: 2018-08-24 13:55:56

Jednym z mieszkańców Zawiercia jest Andrzej Jakubowski, fotograf, właściciel zakładu fotograficznego mieszczącego się przy ulicy Sikorskiego 12.

Dzięki takim ludziom jak on możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszym mieście oraz o fotografii, która panu Andrzejowi towarzyszyła od urodzenia.Dziadek pana Andrzeja, Bolesław Jakubowski, założył firmę w 1934 r., następnie została ona przejęta przez Józefa Jakubowskiego, czyli tatę Andrzeja Jakubowskiego. Obecnie zakład przejęła córka pana Andrzeja, Joanna Jakubowska. Początkowo prowadzone były dwa zakłady, przy ulicach: Kościuszki i 3 Maja, jednak po zmianie ustroju jeden został zlikwidowany. Zakład prowadzony jest do dzisiaj; jest on jedną z czterech lokalnych firm, które działają od lat 30. XX w. Pan Andrzej Jakubowski zna Zawiercie od urodzenia, zawsze opowiada o nim z sentymentem do dawnych lat. Za bardzo cenny uważa niestety nieistniejący już park, który wcześniej był jednym z najpiękniejszych w całym Zagłębiu: posiadał on przepiękny staw, ptaszarnię oraz kawiarnię, był idealnym miejscem do spędzania wolnych chwil. W naszym mieście zmieniło się bardzo wiele. Pan Andrzej obserwował wiele tych zmian. W 1962 r. oddano do użytku szpital, w latach 60. i 70. wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe, chociażby osiedle Zuzanka, powstały basen, dom kultury, Stadion 1000-lecia, hala sportowa przy ulicy Wierzbowej. Zdaniem pana Andrzeja w ostatnim czasie zrobiono bardzo dużo dla Zawiercia: odrestaurowano dworzec PKP, wybudowano fontannę w centrum miasta, uproszczono ruch miejski, budując ronda; ale są także miejsca, które istnieją bardzo długo i prawie w ogóle się nie zmieniły, np. zabudowa ulicy Marszałkowskiej. Bardzo ważne jest także to, że w Zawierciu powstają hotele, restauracje, miejsca, gdzie można spędzić wolny czas, co przyciąga wielu turystów, zatrzymujących się w Zawierciu jako mieście, w którego okolicy znajduje się przepiękna Jura Krakowsko-Częstochowska. Zawiercie posiada piękne wizytówki, którymi może się poszczycić: bazylikę św. Piotra i Pawła, Pałacyk Szymańskiego, starą łaźnię miejską, most na Warcie przy ulicy Marszałkowskiej, cmentarz żydowski. Pan Andrzej, jako profesjonalista, uważa, że w Zawierciu znajduje się wiele ciekawych i inspirujących plenerów, które dobry fotograf dostrzeże i zrobi genialne zdjęcia.

Artykuł archiwalny rozmowa Przemysława Wojtysiaka z Andrzejem Jakubowskim o jednym z mieszkańców Zawiercia, fotografem , właścicielem zakładu fotograficznego mieszczącego się przy ulicy Sikorskiego 12.

Zawiercianin 2014 nr 2 (19)

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720