sobota, 23 Czerwiec 2018,
imieniny obchodzą: Albin, Wanda

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zawierciańskie Klasyki Nocą – retro na topie

Zawierciańskie Klasyki Nocą – retro na topie

data dodania: 2017-08-29 12:47:27

Podobno wraz z wiekiem wzrastają jakość i wartość wina oraz innych trunków alkoholowych. Jednak dzieje się tak tylko wówczas, gdy zapewnimy im odpowiednie miejsce i sposób leżakowania.

I choć większość ludzi  starzejąc się – wolałaby młodnieć, stary sprzęt domowy wymieniać na nowszy oraz posługiwać się najnowocześniejszymi gadżetami, to jednocześnie doceniamy klasykę, która niewątpliwie łączy się z wiekiem, dojrzałością.

Lecz po co komuś stare modele samochodów? Przecież to w technice tkwią siła i możliwości. Jeśli jednak między słowem „stary” a „klasyczny” postawimy znak równości przekonamy się, jak wielką wartość mogą mieć takie auta. Protoplasta dzisiejszych samochodów miał trzy kółka, aktualnie szalejemy za czterema!

Zawierciańskie Klasyki Nocą – to grupa entuzjastów zabytkowych samochodów, motocykli oraz innych pojazdów, które w umysłach wielu ludzi dawno odeszły w niepamięć. Co sprawia, że bardziej niż szybkimi i nowoczesnymi autami wolą podróżować wehikułami czasu? Ruszamy w drogę z Krystianem Osysem – założycielem Zawierciańskich Klasyków Nocą.

 

Skąd u Was – młodych ludzi zrodziła się pasja do starych pojazdów?

Choć jesteśmy stosunkowo młodzi, to wciąż pamiętamy samochody, którymi jeździli nasi rodzice, gdy byliśmy dziećmi. Targnięci nostalgią zapragnęliśmy wrócić do tego okresu i stać się posiadaczami konkretnych modeli aut, użytkowanych kiedyś przez naszych rodziców. Pasja do starych pojazdów zrodziła się u nas też trochę z przekory – świat motoryzacji zdominowany przez elektronikę nie do końca jest tym, który nas interesuje. Stawiamy na klasykę.

 

Skąd pozyskujecie auta oraz motocykle do swoich kolekcji? Jakie modele się w niej znajdują?

Pojazdy, które znajdują się w naszej kolekcji przede wszystkim udaje nam się pozyskać, dzięki ogłoszeniom i forom internetowym, na których ludzie informują o chęci sprzedania danego auta lub motocyklu. Czasem swoje zadanie spełnia tzw. „poczta pantoflowa” lub zwykły fart znalezienia się w odpowiednim miejscu i czasie – wciąż wielu posiadaczy starych aut szuka ich nabywców. Nasza kolekcja składa się z pojazdów polskiej produkcji, takich jak: Fiat 126p, Fiat 125p, Polonez, czy Żuk. Posiadamy również marki niemieckich aut: VW Golf MK2, Mercedes-Benz W124 oraz pochodzące z byłego bloku wschodniego: ZAZ Tavria i Łada Oka.

 

Prezentujecie głównie auta z okresu PRL-u, którego ze względu na Wasz wiek - mało lub wcale nie pamiętacie. Skąd u Was fascynacja tym okresem?

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, to okres, który większość z nas zna jedynie z opowieści dziadków oraz rodziców. Często w naszym gronie rozmawiamy na temat PRL-u – o tym, jak dziwne były to czasy, pełne absurdów i sprzeczności. Ciekawi nas, czym dla ówczesnego Kowalskiego był samochód – gdzie mógł go kupić, jak się to odbywało oraz w jaki sposób o niego dbał i go użytkował. W PRL-u fascynuje nas to, że mimo ciężkich czasów z nim związanych, możliwe było budowanie własnych aut pod własnymi markami (na przykład Polski Fiat). Dziś, w dobie wszechobecnego kapitalizmu, poza autobusami oraz pociągami próżno szukać rodzimych producentów.

 

Gdzie na terenie Zawiercia można zobaczyć wystawy Waszych pojazdów?

Początkowo spotykaliśmy się na parkingu pod dworcem PKP. Obecnie można nas zobaczyć i uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na parkingu pod OSiR, przy ulicy Blanowskiej oraz nad źródłami Warty w Kromołowie, przy ulicy Browar. W okresie letnim na placu OSP Zawiercie-Łośnice organizujemy spotkania klasycznych pojazdów połączone z grillowaniem. Poza tym, jeżeli jest taka możliwość prezentujemy się, jako wystawcy podczas miejskich imprez oraz festynów.

 

Czy zloty kolekcjonerów klasycznych pojazdów cieszą się dużym zainteresowaniem?

W województwie śląskim organizowane są większe oraz mniejsze spotkania, podczas których prezentowane są różnego rodzaju wehikuły czasu. Na największe spotkania potrafi przyjechać ponad 200 pojazdów! Nasze spotkania, odbywające się na terenie powiatu zawierciańskiego ze względu na brak odpowiednio dużego placu są bardziej kameralne. Jednak od około 3 lat obserwuje się wzrost zainteresowania klasykami w Polsce.

 

Czy renowacja takich pojazdów jest kosztowna?

Koszty związane z renowacją kolekcjonerskich aut zależą od wielu czynników. Model, rocznik auta, dostępność części, sposób wykonania pracy (samemu lub na zlecenie) – to wszystko ma duże znaczenie. Remont starego samochodu może wynieść zarówno 3 000 zł, jak i 20 000 zł. Warto wspomnieć także, iż wiele osób w ogóle nie poddaje swoich aut do renowacji, chcąc zachować je w stanie, w którym je nabyli.

 

Kto może dołączyć do Waszej grupy Zawierciańskie Klasyki Nocą?

Do naszej grupy Zawierciańskie Klasyki Nocą dołączyć może każdy pasjonat czterech kółek w wersji retro! Osoby, które dostrzegają piękno i duszę starych pojazdów, a także posiadają wiedzę z zakresu motoryzacji i chcą się nią dzielić – są mile widziane. Warto, aby właściciele starych pojazdów wyjechali nimi z garaży i pokazali je szerszej publiczności!

 

Klasyki nocą, a w ciągu dnia? Czy to Wasz codzienny środek lokomocji?

Oczywiście na spotkania i wystawy zazwyczaj udajemy się w klasycznym stylu, wybierając stare auta z naszej kolekcji. Obecnie zloty odbywają się nie tylko wieczorami, ale również w południe, czy nawet rankiem. Daje to publiczności możliwość lepszego przyjrzenia się i podziwiania pojazdów. Jeśli natomiast chodzi o klasykę w ciągu dnia, to wielu z nas stare samochody służą za codzienny środek lokomocji. Czasem jednak – załatwiając obowiązki dnia codziennego, dajemy się uwieść współczesnym autom! 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720