sobota, 27 Listopad 2021,
imieniny obchodzą: Franciszek, Maksymilian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zawierciańska Marszałkowska numerem jeden, dzięki „Młodym w Akcji”

Zawierciańska Marszałkowska numerem jeden, dzięki „Młodym w Akcji”

data dodania: 2018-06-20 12:07:09

Już nie raz przekonaliśmy się, że zawierciańska młodzież jest niezwykle zdolna i ambitna, a do tego – idąc do przodu, wciąż pamięta o tym skąd pochodzi i szanuje miasto, w którym mieszka.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu, biorąc udział w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młodzi w Akcji”, postanowili skupić się i zaprezentować znajdującą się w Zawierciu ulicę Marszałkowską. Spośród dostępnych do wyboru ścieżek tematycznych, wybrali „Taśmy Przyszłości” i stworzyli projekt „Marszałkowska – ocalić ją od zapomnienia”. Zaprosili do udziału w konkursie innych uczniów zawierciańskich szkół, którzy mogli przedstawić swoją wizję wyglądu ulicy Marszałkowskiej w przyszłości.

„Taśmy przyszłości”, to opowieść o historii ulicy Marszałkowskiej, która była kolebką handlu i kultury żydowskiej. Digitalizacja zebranych informacji, zdjęć i rozmów z mieszkańcami miasta są gwarantem, że pamięć o ulicy Marszałkowskiej wciąż będzie trwała, a organizowane w tym miejscu wydarzenia przywrócą jej dawną dobrą sławę, tchną w nią nowe życie i przyczynią się do rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych.

12 czerwca 2018 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu, zaprezentowali swój projekt podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Programów Młodzieżowych w Warszawie.  Spośród 50 zespołów z całej Polski i przedstawionych projektów, wygrało… Zawiercie! To nie prawda, że jedynie wielkie miasta mają szansę zaistnieć. Przykładem jest fakt, że zawierciańska ulica Marszałkowska potrafi zrobić większa wrażenie niż warszawska! Za zdobycie I miejsca w konkursie, uczniowie otrzymali robot solarny. To wielki sukces, ale spoczęcie na laurach jest dalekie uczniom, którzy z taką pasją i determinacją pragną przywrócić świetność ważnych w Zawierciu miejsc i rejonów.

Projekt został objęty patronatem honorowym przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu oraz Prezydenta Miasta Zawiercie – Witolda Grima.  

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720