czwartek, 21 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosława

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zapaleni do działania

Zapaleni do działania

data dodania: 2020-07-10 14:17:05

Słowa te dotyczą nie tylko istoty działania OSP, ale także relacji na linii władza lokalna ochotnicza straż pożarna.

Straż pożarna w gminie jest swoistym wojskiem wójta gminy. Możemypostawić w gotowości 190 osób, które są w stanie reagować na każde zagrożeniewspółczesnego świata”  tak o Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudnikachmówi wójt gminy Włodowice. Słowa te dotyczą nie tylko istoty działania OSP, ale także relacji na linii władza lokalna.Ochotnicza straż pożarna.Ochotnicza straż pożarna bo o niej mowa  to nazwa organizacji, jakich w Polsce istnieją setki. Jedną z nich jest znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Zawiercia OSP Rudniki. Jej historia sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego działalność rozpoczęła 10 kwietnia 1923 r. W ubiegłym roku obchodzono 90-lecie jej istnienia.

Wiek XX

Na wniosek sołtysa Bartłomieja Molendy w czasie zebrania wiejskiego mieszkańcy po krótkiej dyskusji postanowili zorganizować w Rudnikach Ochotniczą Straż Ogniową” to początek historii OSP Rudniki. Pierwsze mundury i sprzęt strażacki zostały zakupione ze środków pozyskanych z funduszu gminnego oraz przez strażaków biorących udział w nagonkach myśliwskich. Sikawka ręczna została przekazana OSP przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (dzisiejsze PZU). W 1936 r. z funduszy własnych i sołectwa wybudowano remizę strażacką. W czasie II wojny światowej OSP została zmuszona do zawieszenia działalności oraz ukrycia sztandaru. Po wojnie wznowiła działalność. W 1949 roku odbyło się uroczyste przekazanie rudnickim strażakom motopompy zakupionej ze środków własnych OSP oraz subwencji z Wydziału Powiatowegow Zawierciu. W latach 1967-68 przeprowadzono rozbudowę remizy dobudowano drugie piętro, klatkę schodową i kotłownię. Lata 70. to kolejna rozbudowa OSP w celu zwiększenia placu alarmowego zakupiono działkę, a także samochód strażacki i nowy sztandar.W roku 1984 OSP wyraziło zgodę na przeniesienie ośrodka zdrowia z budynku grożącego zawaleniem przy ulicy Młyńskiej do remizy strażackiej. Jedną z ważniejszych dat dla OSP Rudniki po transformacji ustrojowej jest rok 1995  zakupiono wówczas wóz strażacki, jak to określają sami członkowie OSP „z prawdziwego zdarzenia”.

Wiek XXI

W 2003 roku w marcu zostałem wybrany prezesem, był to rok jubileuszu 80-lecia straży wspomina Adam Szmukier, prezes OSP w latach 2003-2011, obecnie wójt gminy Włodowice i członek zarządu OSP.„Mój poprzednik, Marian Wilczek, zmarł na raka. Strażbyła bez prezesa, i też trochę na rozdrożu, bo w perspektywie za kilka miesięcy

Artykuł archiwalny rozmowa Pawła Kmiecik 

Zawiercianin Wiosna 2014 nr 1 (18)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720