czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – skarbnica wiedzy dla zawierciańskiej młodzieży

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – skarbnica wiedzy dla zawierciańskiej młodzieży

data dodania: 2019-10-28 10:34:04

Odkrywanie świata, zwiedzanie nowych miejsc oraz poznawanie nieznanych dotychczas faktów pozwala kształtować i wzbogacać osobowość młodego człowieka.

Uczniowie z zawierciańskich szkół starają się poznawać świat w skali globalnej, ale nie zapominają o najbliższej okolicy – pełnej wspaniałych miejsc, historii, szlaków.

Młodzież Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zawierciu w ramach projektu „Szlakiem najbliższej okolicy” realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych zwiedziła Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Na zwiedzanie Kopalni można poświęcić niemal cały dzień. 25 października b.r. temu zajęciu oddali się zawierciańscy uczniowie. A co takiego kryje w sobie to miejsce?

W Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się Muzeum Górnictwa, w którym można zapoznać się z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Znajdują się tam również specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej oraz liczne rekwizyty

Po multimedialnej lekcji historii warto ruszyć podziemną trasą turystyczną. Niezwykłe podziemia zostały wpisane w 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak dla turystów łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. W czasie wędrówki można podziwiać wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. O atrakcyjności trasy stanowi również przepływ łodziami.

Dzięki udziałowi w projekcie „Szlakiem najbliższej okolicy” uczniowie z Zawiercia poznali historię regionu, odkryli nowe, ciekawe miejsce na mapie najbliższej okolicy, zwiększyli swoją wiedzę i rozszerzyli wachlarz doświadczeń. Aby poznać cały świat, warto zacząć od tego tuż obok!

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720