niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z Zawiercia do Łodzi

Z Zawiercia do Łodzi

data dodania: 2020-07-09 13:26:16

W ciągu dwóch dni 10-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunem przebyła dystans około 500 km oraz spędziła czas wypełniony różnorodnymi dziennikarskimi atrakcjami.

Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”  to nazwa wydarzenia medialnego w Łodzi, w którym w listopadzie 2013 roku wzięła udział grupa uczestników projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. W ciągu dwóch dni 10-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunem przebyła dystans około 500 km oraz spędziła czas wypełniony różnorodnymi dziennikarskimi atrakcjami.

Wyjazd studyjny w ramach projektu odbył się w dniach 22-23 listopada 2013 roku. Wzięli w nim udział uczniowie z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu, Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu, Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Zawierciu, Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu oraz gimnazjów w Niegowonicach, Pilicy, Żarnowcu oraz Rokitnie koło Szczekocin. W wyjeździe nie wzięły udział jedynie uczennice z Gimnazjum przy Zakładzie Poprawczym  rzyczyną były zasady bezpieczeństwa dotyczące podróżowania podopiecznych placówki. Wyjazd rozpoczął się na parkingu zawierciańskiego Miejskiego Ośrodka Kultury, z którego wynajęty bus trasą przez Niegowonice, Pilicę, Żarnowiec i Rokitno dotarł przed południem do Łodzi. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Kinematografii, gdzie wzięli udział w Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. W ramach trwającego w dniach 20-23 listopada festiwalu wyświetlano filmy dokumentalne dotyczące kondycji człowieka w XXI wieku. Drugi dzień wyjazdu studyjnego tak że obfitował w dziennikarskie atrakcje. Grupa uczniów wraz z opiekunem odwiedziła dwie rozgłośnie radiowe w Łodzi  Studenckie Radio „Żak”, gdzie uczestnicy podzieleni na dwie grupy zmagali się z przygotowaniem kilkuminutowych audycji tematycznych, a tak, że Radio Łódź. W tej drugiej rozgłośni jeden z redaktorów opowiadał młodym adeptom do zawodu dziennikarza o pracy reportera na przykładzie krótkiej sondy przeprowadzonej podczas zajęć. Pierwszy studyjny wyjazd do Łodzi zakończył się w sobotni wieczór.„Wyjazd studyjny do Łodzi jest jednym z działań Młodzieżowej Akademii Obywatelskiej, które mają zachęcić młodych ludzi do aktywności społecznej, a jednocześnie stanowi pewnego rodzaju wyróżnieniem. Biorą w nim bowiem udział przedstawiciele szkół z projektu za swe wyjątkowe zaangażowanie. Jednak nie tylko dlatego warto być uczestnikiem projektu  stwarza on wiele możliwości dla młodych ludzi, które nie tylko uczą, ale i stanowią ciekawą formę rozrywki”  mówi Paweł Abucki, wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, organizacji realizującej projektu. Atrakcyjność wyjazdu potwierdzają jego uczestnicy.  „Wyjazd bardzo mi się podobał. Warunki były świetne, opieka również. Zero nudy, czas był idealnie zagospodarowany. Wszyscy mieliśmy ze sobą znakomity kontakt, co bardzo umiliło wyjazd. Najbardziej podobała mi się wizyty w Studenckim Radiu Żak. Przyjazną atmosferę i dobrą zabawę przy nagrywaniu audycji wspominam z uśmiechem na twarzy. Z chęcią pojechałabym tam jeszcze raz w takim samym gronie”  mówi Oliwia Szasta z Gimnazjum Publicznego w Żarnowcu. Podobnego zdania jest Jakub Jurczak z Gimnazjum w Zespole Szkół w Pilicy: „Wyjazd był świetnie zorganizowany. Szczególnie ciekawym wydarzeniem była wizyta w Radiu Żak ”. Był to pierwszy wyjazd w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Drugi planowany jest na maj 2014 roku.

Artykuł archiwalny rozmowa Jakuba Jurczak

Zawiercianin Zima 2013 nr 4 (17)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720