poniedziałek, 27 Styczeń 2020,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z cyklu "Prawa Sobota" - zwrot zakupionego towaru

Z cyklu "Prawa Sobota" - zwrot zakupionego towaru

data dodania: 2017-12-09 18:21:06

Zmiany zdania oraz decyzji są ludzkimi cechami. Czasem dokonujemy zakupu pod wpływem chwili lub emocji. Czy jednak zawsze można dokonać zwrotu zakupionego towaru?

W okresie świątecznym zdarzają się nietrafione prezenty lub inne niepotrzebne zakupy. Warto wówczas znać swoje prawa dotyczące tego, kiedy i jak można zwrócić prawidłowo zakupioną rzecz. Konsumenci jako osoby narażone na ryzyko podczas poruszania się w obrocie gospodarczym, mają możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w dwóch przypadkach.

W świetle obowiązujących przepisów konsumentom przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość – chodzi tu przede wszystkim sprzedaż internetową czy telefoniczną, wszelkie „gazetki” oferujące kupno jakichś przedmiotów przy przesyłce pocztowej. Uzasadnione jest to potrzebą zapoznania się konsumenta z realnym wyglądem czy innymi cechami rzeczy, które mogą czasami znacznie się różnić od przedmiotu na zdjęciu.

Konsument może także odstąpić od umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa, tzn. na ulicy czy w naszym domu, na spotkaniach w miejscach publicznych, na których prezentowane są artykuły na sprzedaż, czy podczas specjalnie zorganizowanych wyjazdów. Występuje tutaj duże ryzyko „naciągnięcia” konsumenta na nieuzasadnione koszty, wykorzystania momentu na manipulację różnymi technikami sprzedawczymi.

Termin na odstąpienie od umowy wynosi obecnie 14 dni od odbioru rzeczy. O tym uprawnieniu bezwzględnie musi nas poinformować sprzedawca przed zakupem, jeśli tego nie zrobi – termin może się wydłużyć. Zwrot towaru może nastąpić na podstawie zwykłej zmiany zdania; uświadomienia sobie, że dany przedmiot jest nam niepotrzebny, że nasze wyobrażenie o nim różniło się od rzeczywistości. Nie musimy informować sprzedawcy o przyczynach rozmyślenia się z transakcji, nie będziemy ponosić także żadnych kosztów odstąpienia. Wystarczy jedynie złożyć sprzedawcy pisemne oświadczenie w terminie 14 dni i oddać towar w oczekiwaniu na zwrot pieniędzy. Koszty przesyłki powinien pokryć przedsiębiorca, ale tylko do wysokości najtańszej opcji wysyłki.

Poza tym, prawo nie przyznaje uprawnień do odstąpienia od umowy w przypadku umów zawieranych w lokalach przedsiębiorstwa, tj. w sklepach, gdzie nie występuje przecież żaden element zaskoczenia, a decyzja o zakupie podejmowana jest w bardziej przemyślany sposób. Podyktowane jest to potrzebą stabilnego obrotu. Odstąpienia od umowy nie należy jednak mylić z reklamacją, to jest żądaniem wymiany towaru posiadającego wady na nowy.

Niektóre sieci sklepów prowadzą jednak politykę przyjmowania zwrotów bez podania przyczyny – jest to jedynie ich dobra wola, a wówczas sprzedawcy informują o takim uprawnieniu, jeśli przysługuje. Dlatego właśnie w części sklepów „stacjonarnych” nie możemy dokonać zwrotu – jest to całkowicie zgodne z prawem. Duże sieci handlowe często mogą sobie pozwolić, na to, co dla małych sklepów jest utrudnione.

 

Zadanie jest finansowane ze środków powiatu zawierciańskiego. Klub Jagielloński prowadzi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Żarnowcu; więcej informacji, a także możliwość rejestracji znajdą Państwo na stronie http://powiatzawiercianski.npp-kj.pl/

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720