poniedziałek, 27 Styczeń 2020,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z cyklu "Prawa Sobota" - kiedy na drodze dojdzie do kolizji

Z cyklu "Prawa Sobota" - kiedy na drodze dojdzie do kolizji

data dodania: 2017-11-18 18:19:46

Każdy kierowca powinien wykazywać się czujnością i rozwagą na drodze. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że w czasie podróży dochodzi do kolizji. Czym właściwie jest kolizja i jak radzić sobie, kiedy do niej dojdzie?

Przede wszystkim należy odróżnić pojęcia wypadku drogowego od kolizji drogowej. W języku potocznym często używane są one zamiennie, lecz w istocie - ta druga cechuje się brakiem uszczerbku na zdrowiu u którejkolwiek z osób uczestniczących w zdarzeniu. Podczas kolizji szkodę ponoszą zatem jedynie pojazdy lub infrastruktura drogowa. Istnieją trzy sposoby rozwiązania problemu kolizji. Uwzględniają one udział policji lub jego brak.

Zdarzają się przecież sytuacje, kiedy potrzeba szybkiego załatwienia sprawy – a szkody są niewielkie. Możemy wówczas zgodzić się na rekompensatę za straty, czyli polubownego przekazania pieniędzy, szkody sprawca może pokryć gotówką już na miejscu zdarzenia. Z taką propozycją może wyjść każda strona, konieczna jest jednak obopólna zgoda. Do celów dowodowych konieczne jest sporządzenie odpowiedniego oświadczenia (obejmującego wysokość kwoty pieniężnej będącej rekompensatą za stratę), w którym warto zawrzeć stwierdzenie, że strony porozumiawszy się w taki sposób uznają sprawę za zakończoną i rezygnują z dalszych roszczeń przeciwko sobie.

Innym dobrowolnym sposobem załatwienia sprawy kolizji drogowej jest spisanie wspólnego oświadczenia, które powinno być wykonane po porozumieniu się uczestników co do przebiegu zdarzenia. Oczywiście warunkami koniecznymi są zawsze np. trzeźwość kierowców, brak podejrzenia o sfałszowaniu dokumentów. Oświadczenie takie staje się później jedną z podstaw wypłaty odszkodowania przez ubezpieczalnię. Konieczne jest także zebranie innych dowodów, to znaczy wykonanie zdjęć, spisania danych świadków zdarzenia. To ważne przesłanki w ewentualnym sporze z ubezpieczycielem.

Ostatnim ze sposobów radzenia sobie z kolizją drogową jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Nie ma jednak żadnego obowiązku prawnego w tej kwestii, istnieje jedynie uprawnienie. Policja nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia stłuczki, w praktyce zdarza się to również bardzo rzadko. To sposób, kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia, niesie on ochronę przed niewłaściwym załatwieniem sprawy przez ubezpieczalnię. Policja sporządza protokół z miejsca zdarzenia, a winnego ma obowiązek ukarać mandatem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, kiedy stan kierowców lub pojazdów budzi wątpliwości, obowiązkowo należy wezwać policję.

 

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków powiatu zawierciańskiego

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720