poniedziałek, 27 Styczeń 2020,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z cyklu "Prawa Sobota" - bezpieczne korzystanie z kart płatniczych

Z cyklu "Prawa Sobota" - bezpieczne korzystanie z kart płatniczych

data dodania: 2017-12-23 18:32:11

Korzystanie z kart płatniczych, to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób płacenia za zakupy oraz usługi. Aby w parze z wygodą podążało bezpieczeństwo, niezbędne są jednak czujność oraz uwaga.

Prawie każdy obecnie korzysta z pieniędzy używając różnego rodzaju kart płatniczych. Niestety brak jest wystarczającej świadomości ludzi na temat bezpiecznego sposobu obchodzenia się z kartami – należy pamiętać, iż w pasku magnetycznym i chipie zakodowanych jest mnóstwo danych osobowych, a sama znajomość numeru karty i kodów zabezpieczających jest wystarczająca do korzystania ze środków zaksięgowanych na przypisanym do niej koncie. Istnieje wiele niebezpieczeństw w obrocie bankowym – od skimmerów – nakładek na bankomaty kopiujących wygląd karty, aż po wirusy na terminale płatnicze. Zachowując ostrożność można jednak ustrzec się przed czyhającymi oszustami.

Pierwszą zasadą jest obowiązkowe podpisanie karty natychmiast po jej otrzymaniu. Ochrona numerów karty i innych kodów jest powinnością każdego posiadacza karty; numer PIN w żadnym wypadku nie powinien znajdować się w pobliżu karty, dodatkowo karta powinna znajdować się możliwie poza portfelem, aby zminimalizować ryzyko jej utraty. Istnieją nawet specjalne etui, które zapobiegają sczytywaniu danych w technologii zdalnej PayPass. Mogą one być dobrym pomysłem dla osób, które obawiają się tego typu kradzieży.

Podczas korzystania ze środków należy uważnie kontrolować osoby, którym kartę podajemy i po dokonaniu transakcji natychmiast ją odebrać. Nie wolno nawet na chwilę utracić karty z pola widzenia. Bacznie obserwujmy także osoby znajdujące się w pobliżu, mogą one bowiem przyglądać się na przykład cyfrom wpisywanym przez nas w terminalu. Zawsze należy upewnić się także co do wprowadzonej przez kasjera kwoty.

Kiedy zaś pieniądze są wypłacane z bankomatu, należy się upewnić, czy na urządzeniu nie ma nakładek, czy nie jest ono w jakiś sposób zmodyfikowane. Jeśli maszyna wygląda dziwnie, nienaturalnie, fakt ten należy zgłosić na Policji lub w oddziale banku. Podczas wpisywania numeru PIN, klawiaturę numeryczną powinno się zasłonić drugą ręką, tak, aby kamery nie były w stanie zarejestrować sekwencji ruchów ręki. 

Przy przekazywaniu numeru karty należy zachować szczególną rozwagę – przede wszystkim należy pamiętać, że wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych przez telefon. Jeśli więc ktoś podaje się za pracownika obsługi technicznej i prosi o weryfikację, należy odmówić takiej osobie dzwoniącej. Ignorować należy także tego typu pocztę elektroniczną (nawet, gdy kolorystyka wiadomości przypomina wygląd korespondencji wydawcy karty), a także wiadomości SMS.

Oczywiście należy również kontrolować stan swojego konta – obserwować, czy nie dochodzi do jakichś niewyjaśnionych transakcji. Przydatne jest ograniczenie limitów transakcji. Zawsze zachowujmy potwierdzenia. Dodatkowo przydatna jest znajomość numeru, pod którym można zastrzec kartę. Wówczas w wypadku jej utraty można szybko zareagować i uchronić środki zawarte na koncie.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich tych zasad, ryzyko bycia oszukanym czy okradzionym naprawdę spada. Nie wymagają one wiele wysiłku, a przyczyniają się do zwiększenia komfortu. Aby być bezpiecznym, należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem oraz ideą, iż najlepsza jest profilaktyka.

 

Zadanie jest finansowane ze środków powiatu zawierciańskiego. Klub Jagielloński prowadzi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Żarnowcu; więcej informacji, a także możliwość rejestracji znajdą Państwo na stronie http://powiatzawiercianski.npp-kj.pl/

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720