czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wybierz zdrowie, zamiast używek!

Wybierz zdrowie, zamiast używek!

data dodania: 2021-05-31 08:26:27

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł” – nie można nie zgodzić się ze słowami Ernesta Hemingway’a.

W tej kwestii wiele zależy również od naszych indywidualnych wyborów oraz decyzji, które podejmujemy, aby zachować zdrowie.

Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując zadanie pn. Kolorowanka „Misja – czyste powietrze”, zwraca uwagę na potrzebę edukowania najmłodszych w zakresie profilaktyki antynikotynowej. Dzieci często wzorują się na zachowaniu dorosłych oraz podejmują zachowania ryzykowne, które zagrażają ich zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi. Dzięki profilaktyce antynikotynowej, najmłodsi zyskują wiedzę dotyczącą zagrożeń dla zdrowia i życia, które niesie za sobą palenie papierosów.

Dlaczego palenie tytoniu jest szkodliwe? Otóż w dymie tytoniowym znajduje się ponad 4 000 związków chemicznych, z czego ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Dym papierosowy wpływa szkodliwe niemal na wszystkie organy człowieka, w tym na błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka.

Palące osoby dorosłe mogą przyczyniać się do biernego palenia swoich dzieci. Ma to miejsce wtedy, kiedy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym, który wydycha, jest wdychany przez inne osoby niepalące.

Zagrożenie stwarza również tzw. palenie z trzeciej ręki, czyli wdychanie dymu papierosowego, który jest obecny w przestrzeni domowej. Dym oraz substancje toksyczne z papierosów osadzają się na przedmiotach znajdujących się w domu, na dywanie, meblach.

Świadomość dzieci w zakresie zagrożeń niosących za sobą palenie papierosów, w znacznym stopniu zależy od postaw dorosłych, edukowania w tym zakresie, wdrażania profilaktyki antynikotynowej. Kolorowanka „Misja – czyste powietrze” jest okazją do tego, aby przy okazji zabawy poruszać z dziećmi ważne tematy dotyczące zdrowia oraz dokonywania przez nich wyborów, które przyczynią się do jego zachowania.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720