czwartek, 21 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosława

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wspomnienie z minionych lat

Wspomnienie z minionych lat

data dodania: 2020-07-10 13:03:26

Niektórzy mogą uznać to za wadę, jednak bez wymienionych atrybutów miejsce to nie miałoby swojego uroku i nie nawiązywałoby do tego, co jest w nim reprezentowane.

Wysoka wieża, skrzypiąca podłoga, zapach starości. Niektórzy mogą uznać to zawadę, jednak bez wymienionych atrybutów miejsce to nie miałoby swojego urokui nie nawiązywałoby do tego, co jest w nim reprezentowane. Mowa o MiejskiejIzbie Muzealnej znajdującej się w Zawierciu, w pałacyku przy ul. Szymańskiego.

Rada miasta uchwałą z dnia 13 stycznia 1995 r. utworzyła Izbę regionalną. Dwa lata później zmieniono nazwę na Miejską Izbę Muzealną w Zawierciu. Uroczyste otwarcie odbyło się 30.04.1997 r. Muzeum miało już 9 opiekunów, obecnie jest nim pani Małgorzata Zamora. Działalność izby polega na gromadzeniu zabytkowych przedmiotów posiadających wieloletnią historię, takich, o których istnieniu dzisiejsza młodzież nie ma nawet pojęcia. Najstarsze z eksponatów pochodzą z czasów prehistorycznych. Znajdujące się tam przedmioty zostały ofiarowane przez ludzi, którzy dawno temu z nich korzystali lub odnaleźli je zakurzone na swoich strychach czy w piwnicach, są też obiekty pochodzące z wykopalisk, które odbywały się w okolicy naszego miasta. W zbiorach znajdują się m.in. stare dokumenty, przedmioty co-dziennego użytku, fragmenty skał. Niezwykle ciekawą pamiątką są zdjęcia, na których uchwycono sceny z życia dawnych mieszkańców Zawiercia oraz wygląd miasta przed laty.  „Izba nie ma wielu gości”  mówi opiekunka obiektu.  „Najczęściej są to szkoły oraz ludzie, którzy myślą, że znajdą informacje o swoich przodkach”. Przyczyną tak małej liczby zwiedzających może być słaba reklama. Po zapytaniu 10 mieszkańców Zawiercia, czy wiedzieli o istnieniu izby muzealnej, dla ośmiu z nich było zaskoczeniem, gdy powiedziałem, że w naszym mieście jest taki obiekt. Kiedy już ktoś usłyszy o tym miejscu i wybierze się tam, prawdopodobnie wyjdzie z pewnym niedosytem, spowodowanym tym, iż w nazwie widnieje słowo „muzeum”, które zazwyczaj wyobrażamy sobie inaczej. Pani opiekunka podkreślała jednak, że to wyobrażenie jest błędne. Wizyta w tej izbie bez względu na jej wygląd może przybliżyć niejednemu zwiedzającemu życie w czasie powstawania miasta, w okresie międzywojennym oraz powojennym, i to jest główna wartość. Choć pomieszczenie swoim wyglądem nie przypomina ogromnych muzealnych sal, jednak urok i wartość sentymentalna zgromadzonych eksponatów oraz zdjęć sprawiają, że to niewielkie pomieszczenie trudno opuścić bez westchnięcia na wspomnienie dawnych lat.

Artykuł archiwalny rozmowa Jakuba Wójcika  

Zawiercianin Wiosna 2014 nr 1 (18)

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720