czwartek, 24 Maj 2018,
imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wspólne działanie na rzecz Zdowa

Wspólne działanie na rzecz Zdowa

data dodania: 2017-05-16 08:32:57

Edukacja, dbałość o porządek swego miasta, zabawa – takie cele przyświecały Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdowie przy tworzeniu projektu: „Wspólne działania – wspólne korzyści”.

Choć niektórzy mogą uważać, że edukacja niewiele ma związanego z zabawą i koniecznością dbania o porządek, to  jednak są to bardzo kompatybilne działania. Najważniejsze są plan i kolejność podejmowanych kroków, aby osiągnąć sukces!

Dzięki udziale w programie Działaj Lokalnie inicjowanym przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu, które wspiera organizacje pozarządowe strażacy zorganizowali dla przedszkolaków i uczniów spotkania edukacyjno – instruktarzowe. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w sytuacji pożaru, wypadku oraz gdzie i w jaki sposób mogą otrzymać pomoc. To bardzo cenna wiedza i koniecznym jest, aby już przedszkolacy byli w jej posiadaniu.

Wspólne działanie ludzi w różnym wieku daje szansę rozwijania międzypokoleniowych więzi, wymiany doświadczeń, sposobów działania. Tę okazję dało mieszkańcom Zdowa – rodzicom, nauczycielom, dzieciom wspólne sprzątanie terenu przy remizie strażackiej. Aby praca nie poszła na marne i trud włożony w jej wykonanie mieli na uwadze również pozostali mieszkańcy przygotowano i umieszczono tablicę z napisem: „Prosimy zostaw po sobie porządek”. Cóż, po takim wysiłku fizycznym wszystkim sprzątającym należały się lody! Choć nie we wszystkie zadania realizowane w ramach programu Działaj Lokalnie mogły zaangażować się dzieci, to na pewno skorzystają z owoców pracy dorosłych. Mieszkańcy Zdowa zadbali o poprawę jakości placu zabaw, odmalowano altanę, huśtawki oraz wymieniono piach w piaskownicy, przygotowali także boisko, aby dzieci mogły bezpiecznie oddać się aktywności na świeżym powietrzu. Poza tym posadzono rośliny, krzewy, które dodały uroku i ozdobiły miasto.

Skoro edukacja oraz dbałość o porządek zostały odhaczone z listy zadań do wykonania, to pozostała ostatnia część, czyli zabawa. Ona także łączyła w sobie element edukacyjny, ale nikomu to nie przeszkadzało. Dzieci doceniają fakt, że wiedza przekazywana jest im w atrakcyjny, przystępny sposób. Rodzinny Piknik i Dzień Otwarty OSP upłynęły zatem na zabawach integracyjnych dla dzieci i młodzieży, pokazie ratownictwa medycznego i technicznego. Organizatorzy zadbali również o to, aby dzieci spędziły czas aktywnie i twórczo. W tym celu zorganizowana została zabawa przy muzyce, konkurs piosenki biesiadnej oraz konkurs plastyczny: „Zdów za 20 lat”. Uczestnicy pikniku posilili się darmowym grillem, dzięki czemu mieli siłę i ochotę, aby w pełni korzystać i cieszyć się z przygotowanych atrakcji.

Jak całość projektu podsumował jeden z jego organizatorów pan Sławomir Jędruszek? „Dzięki temu projektowi mieszkańcy Zdowa lepiej się poznali, a teren przy remizie OSP stał się miejscem spotkań, wspólnej pracy, zabawy. W końcu można tutaj przyjemnie odpocząć! Cieszy fakt, że dzieci poznały pracę strażaków, co może być dla nich inspiracją tak, aby w przyszłości sami reprezentowali OSP jako czynni druhowie”. Stworzenie projektu przez OSP Zdów było trafione idealnie w punkt! Łączył bowiem wiele aspektów: edukację, zabawę, dbałość o porządek miasta, które dały możliwość spędzenia mieszkańcom wspólnie czasu, lepszego poznania się i poczucia, że działając razem wiele można osiągnąć.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720