środa, 27 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / W trosce o środowisko naturalne

W trosce o środowisko naturalne

data dodania: 2020-10-30 17:44:00

Zwykle wydaje nam się, że jako jednostka, nie mamy wpływu na stan jakości środowiska naturalnego.

Jeśli jednak w ten sposób będzie myśleć przeważająca część społeczeństwa i nikt z nas nie podejmie kroków w tym kierunku, wówczas może być za późno, aby coś zmienić.

Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując zadanie pn. Kolorowanka „Misja – czyste powietrze”, stara się kształtować proekologiczne postawy wśród dzieci. Dzięki wczesnej edukacji ekologicznej, możliwe jest wypracowanie właściwych postaw, przyjaznych środowisku naturalnemu.

Obecnie obserwuje się wzrost tzw. zanieczyszczeń sztucznych, a więc tych, które wytwarzane są przez człowieka. Zanieczyszczeniami sztucznymi są między innymi: pyły oraz gazy uwalniane do atmosfery wskutek spalania różnego rodzaju substancji, takich jak węgiel lub tworzywa sztuczne oraz zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza w wyniku procesów przemysłowych, składowania i utylizacji śmieci.

Najwyższa pora, aby zadać sobie pytanie: co ja mogę zrobić dla środowiska naturalnego? Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele. Aby jednak osiągnąć rezultaty, konieczne jest wprowadzenie dobrych nawyków do naszego codziennego życia.

1) Ogranicz ilość odpadów i segreguj śmieci

Wybieraj opakowania oraz torby wielokrotnego użytku, nienoszone już ubrania oddawaj na różnego rodzaju zbiórki, postaraj się dać przedmiotom drugie życie! Z kolei posegregowane odpady są cennymi surowcami, które można ponownie wykorzystać.

2) Sadź rośliny zielone

Krzewy, drzewa, kwiaty – rośliny zielone działają jak klimatyzacja. Posiadają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla oraz produkują tlen, a tym samym przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń.

3) Postaw na ekologiczne środki transportu

Samochody w znaczącym stopniu przyczyniają do pogorszenia jakości powietrza atmosferycznego. Dlatego też warto namówić członków rodziny na pieszą wycieczkę do sklepu, skorzystać z roweru lub hulajnogi.

4) Zwróć uwagę na to, co kupujesz w sklepie

Wiele produktów posiada oznaczenia, które informują nas o tym, jak wpływają na środowisko naturalne. Warto wybierać opakowania nadające się do recyklingu oraz produkty nietestowane na zwierzętach. Będąc świadomymi konsumentami, również wpływamy na poprawę środowiska naturalnego.

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720