czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / W trosce o środowisko naturalne

W trosce o środowisko naturalne

data dodania: 2020-10-30 11:43:25

Zwykle wydaje nam się, że jako jednostka, nie mamy wpływu na stan jakości środowiska naturalnego.

Jeśli jednak w ten sposób będzie myśleć przeważająca część społeczeństwa i nikt z nas nie podejmie kroków w tym kierunku, wówczas może być za późno, aby coś zmienić.

Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując zadanie pn. Kolorowanka „Misja – czyste powietrze”, stara się kształtować proekologiczne postawy wśród dzieci. Dzięki wczesnej edukacji ekologicznej, możliwe jest wypracowanie właściwych postaw, przyjaznych środowisku naturalnemu.

Obecnie obserwuje się wzrost tzw. zanieczyszczeń sztucznych, a więc tych, które wytwarzane są przez człowieka. Zanieczyszczeniami sztucznymi są między innymi: pyły oraz gazy uwalniane do atmosfery wskutek spalania różnego rodzaju substancji, takich jak węgiel lub tworzywa sztuczne oraz zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza w wyniku procesów przemysłowych, składowania i utylizacji śmieci.

Najwyższa pora, aby zadać sobie pytanie: co ja mogę zrobić dla środowiska naturalnego? Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele. Aby jednak osiągnąć rezultaty, konieczne jest wprowadzenie dobrych nawyków do naszego codziennego życia.

1) Ogranicz ilość odpadów i segreguj śmieci

Wybieraj opakowania oraz torby wielokrotnego użytku, nienoszone już ubrania oddawaj na różnego rodzaju zbiórki, postaraj się dać przedmiotom drugie życie! Z kolei posegregowane odpady są cennymi surowcami, które można ponownie wykorzystać.

2) Sadź rośliny zielone

Krzewy, drzewa, kwiaty – rośliny zielone działają jak klimatyzacja. Posiadają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla oraz produkują tlen, a tym samym przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń.

3) Postaw na ekologiczne środki transportu

Samochody w znaczącym stopniu przyczyniają do pogorszenia jakości powietrza atmosferycznego. Dlatego też warto namówić członków rodziny na pieszą wycieczkę do sklepu, skorzystać z roweru lub hulajnogi.

4) Zwróć uwagę na to, co kupujesz w sklepie

Wiele produktów posiada oznaczenia, które informują nas o tym, jak wpływają na środowisko naturalne. Warto wybierać opakowania nadające się do recyklingu oraz produkty nietestowane na zwierzętach. Będąc świadomymi konsumentami, również wpływamy na poprawę środowiska naturalnego.

 

Zadanie publiczne pn. Kolorowanka czyste powietrze jest realizowane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych i dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720