piątek, 10 Kwiecień 2020,
imieniny obchodzą: Makary, Michał

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Tańcem i śpiewem podtrzymują tradycję

Tańcem i śpiewem podtrzymują tradycję

data dodania: 2010-11-15 12:26:08

Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek

Jego członkowie to w większości młodzi ludzie. Jak większość współczesnej młodzieży, lubią głośne imprezy czy spotkania ze znajomymi. Jako nieliczni – nie stronią od tradycji. Wolny czas poświęcają na kultywowanie lokalnego folkloru: dawnych pieśni, obrzędów i zwyczajów. Swoje zamiłowania realizują w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”.

Zespół powstał w latach 60., a jego początkową formę tworzył chór kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich w Kroczycach. Panie zajmowały się też kulturą ludową i jej popularyzowaniem. Z czasem do zespołu dołączyła grupa młodzieży, często młodszych członków rodzin, która tańcem i śpiewem ożywiła zespół. Grupa zaczęła funkcjonować jako zespół folklorystyczny pieśni i tańca.

W historii zespołu były lata, kiedy jego działalność podupadała, a mieszkańcom i władzom gminy brakowało „folklorystycznego ducha”. Grupa jednak powróciła z energią, pomysłami i nowym składem. – „W latach 90., z chwilą powstania samorządów, wielką ambicją obecnego wójta, Stefana Pantaka, było reaktywowanie zespołu” – mówi wieloletnia opiekunka zespołu, Helena Sochacka. – „W jego szeregi wkroczyli nowi członkowie, ale pozostała również część starszych pań, które stanowią ważny element grupy. Bo, co warto pokreślić, »Ziemia Kroczycka« to zespół wielopokoleniowy” – dodaje p. Helena.

Obecnie grupa liczy trzydzieści osób. – „Aby wskrzesić zespół, namówiłam do współpracy dzieci swoich kuzynów. Później, gdy moja najmłodsza córka poszła do gimnazjum, przyciągnęła sporo młodzieży ze swojej klasy” – wyjaśnia opiekunka zespołu. – „To wspaniali młodzi ludzie. Chciałabym, aby zostali w zespole jak najdłużej” – dodaje.

Członkowie „Ziemi Kroczyckiej” to mieszkańcy m.in. Pradeł, Kroczyc, Podlesic, Kostkowic i Białej Błotnej. W większości studenci, którzy mimo wielu innych obowiązków trwają w zespole i nie zamierzają go opuścić. Zespół jest ich życiem, sposobem na spędzenie wolnego czasu, swego rodzaju odskocznią.

Nie wstydzą się, że propagują rodzimy folklor. Rodzinne tradycje w zespole kontynuuje od ośmiu lat Katarzyna Sochacka (finalistka III edycji MAM TALENT) z Pradeł. – „To u nas tradycja, że każdy należy do zespołu. Troje mojego rodzeństwa należało, są też starsi, więc i ja, jako najmłodsza, również należę” – mówi dziewczyna. – „W zespole jest też sporo moich znajomych. Miło spędzamy czas. Poza tym muzyka odgrywa w moim życiu ważną rolę” – dodaje. Starszy brat Katarzyny, Łukasz Sochacki, także wspiera zespół. Zamiłowanie do muzyki ma we krwi. Gra na perkusji, udziela się również w dwóch zespołach. Zdolności muzyczne przejawia też Małgorzata Sochacka, która jest w „Ziemi Kroczyckiej” od momentu jej reaktywacji. – „Zespół to dla mnie oderwanie od rzeczywistości, od codziennych problemów” – mówi mieszkanka Pradeł. – „Mam już swoją rodzinę i mogłabym, jak większość dziewcząt w mojej sytuacji, odejść z grupy. Jednak bardzo lubię tańczyć i śpiewać i nie zamierzam z tego rezygnować” – dodaje. Jej półtoraroczna córeczka już teraz jeździ z mamą na próby. Zapewne niedługo zasili szeregi „Ziemi Kroczyckiej”.

W chórze zespołu nadal występuje Genowefa Welon, wieloletnia członkini, od ponad 50 lat związana z wiejskim ruchem amatorskim. – „Zespół jest dla mnie całym życiem” – wyznaje. – „Pamiętam jak śpiewałam jako siedmioletnia dziewczynka. Teraz na starość ogromnie się cieszę, że mogę nadal występować. Tym bardziej, że w codziennym życiu ruchu już jest mało” – śmieje się p. Genowefa.
 
Repertuar zespołu jest szeroki. Zaczęto od rodzimego folkloru, wprowadzając w późniejszym czasie popularne pieśni ludowe. Obecnie grupa ma już solidnie opracowaną suitę kroczycką, śląską, krakowską, suitę tańców górali żywieckich oraz blok pieśni maryjnych i kolędowych. Jedyne, czego obecnie brakuje, to kapela, więc zespół musi korzystać z podkładów nagrywanych do danego bloku utworów.

Ze swoim programem występują na wszystkich ważniejszych uroczystościach gminnych i powiatowych. Uczestniczą także w festiwalach i przeglądach. W latach 2001 i 2002 grupa zdobyła I miejsce na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków w Szczekocinach. Natomiast w 2007 r. była laureatem I nagrody w kategorii zespołów folklorystycznych na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarilka w Będzinie.

Dobrze przygotowany repertuar to jednak nie wszystko. O to, aby zespół godnie reprezentował się na scenie, zadbały władze samorządowe. Po długich, ale owocnych poszukiwaniach, w garderobie zespołu pojawiły się tradycyjne stroje kroczyckie. Na podstawie opisów (pochodzących przede wszystkim z terenu Pradeł) znalezionych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie zespół stworzył regionalny strój kroczycki. Dziewczęta otrzymały długie gładkie spódnice w kolorach bordo, granatu, zieleni i szafiru, białe fartuszki, haftowane serdaki oraz skórzane kozaczki. Do tego trzy sznury czerwonych korali i splot kwiatuszków do upięcia we włosach. Chłopcy natomiast luźne spodnie, czerwone, wełniane kamizelki, zapinane na drewniane kołki, płócienne koszule i oficerki.

Grupa posiada również stroje śląski i żywiecki. Cała garderoba została sfinansowana przez władze gminy, która jak podkreśla p. Helena zawsze wspierają zespół i nigdy nie odmawiają pomocy.

Od 2000 roku zespół działa pod kierownictwem artystycznym Piotra Hankusa. Grupa jest bardzo zadowolona z nowego mentora, który mobilizuje jej członków do ciężkiej, lecz owocnej pracy. – „To wspaniały muzyk, choreograf, doskonały nauczyciel, który dzięki dokładnemu szlifowi sprawił, że zespół nabrał nowych sił” – podkreśla p. Helena. – „Po prostu profesjonalista. Dzięki jego staraniom zespół prezentuje naprawdę wysoki poziom” – mówi Aleksandra Grajdek z Pradeł, od sześciu lat w zespole. – „Mamy ogromne szczęście, że pan Piotr się nami zaopiekował. To nasz guru, cierpliwy, ale wymagający. Mamy ogromne szczęście, że z nami pracuje” – dodaje Katarzyna Sochacka (finalistka III edycji MAM TALENT).

Obecnie zespół ćwiczy dwa, trzy raz w miesiącu, w zależności od potrzeb i możliwości członków. Od kilku dobrych lat tancerze raz w roku wyjeżdżają także na warsztaty w różne regiony kraju, gdzie wspólnie trenują. Tylko wtedy grupa jest w pełnym składzie i można przećwiczyć tak wiele.

Na pytanie, czym jest dla członków zespołu folklor, wszyscy odpowiadają zgodnie, że to muzyka ponadczasową, ma w sobie specyficzny power i werwę. – „Przede wszystkim jest to muzyka prawdziwa, która niczego nie udaje, a dodatkowo potrafi porwać nas młodych” – podkreśla Jacek Stajnik, od siedmiu lat w zespole. – „To moje życie. Zawsze pasjonowałam się tańcem i śpiewem” – mówi p. Helena. – „Cieszę się, że mam w zespole tak wspaniałą młodzież. Przy okazji zapraszam wszystkich chętnych do wstąpienia w nasze szeregi” – dodaje opiekunka grupy.

Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek
Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek
Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek
Występ Zespołu podczas tegorocznych Jurajskich Regionaliów, Podlesice, fot. Michał Romanek
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720