niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Świątynie sprzed lat

Świątynie sprzed lat

data dodania: 2020-07-10 12:48:29

Nie ma świątyń o takich samych historiach. Różnią się stylem, wyposażeniem, wielkością, patronami, ale łączy je jedno wiara i ludzie, którzy

Oliwia Szasta.Niezwykłe kościoły znajdujące się w gminie Żarnowiec są żywymi miejscami kultu każdej z parafii. Nie ma świątyń o takich samych historiach. Różnią się stylem, wyposażeniem, wielkością, patronami, ale łączy je jedno  wiara i ludzie, którzy do nich przychodzą, aby się modlić.

Kościół P.W. Św. Wojciecha w Łanach Wielkich

 W kwestii daty powstania tego kościoła jest wiele opinii. Najprawdopodobniej został on wybudowany w roku1229, jednak z innych źródeł można wywnioskować, że mógł powstać nawet 100 lat później. W 1255 r. w dokumentach watykańskich można już było na jego temat znaleźć wiele informacji. Fundatorką tej pięknej murowanej świątyni jest Adelajda żona króla Kazimierza Wielkiego. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele pięknych i cennych zabytków, m.in. polichromia gotycka z XIV i XV w., scena Sądu Ostatecznego z Chrystusem tronującym, motyw „Dziesięciu Tysięcy z Góry Ararat”, portal gotycki bogato profilowany, dwa późnobarokowe ołtarze boczne oraz neogotycki ołtarz główny drewniany, który aktualnie znajduje się w bocznej kaplicy. W latach 2005-2007 odbył się kompleksowy remont wnętrza zabytkowej budowli. Największym wyzwaniem było odnowienie malowideł ściennych z II poł. XV w. Dlaczego kościół w Łanach Wielkich jest pod wezwaniem św. Wojciecha? Legenda głosi, że w 996 r. wędrował on do Gniezna właśnie przez tę wieś. Podobno nauczał miejscowych ludzi o Chrystusie. Św. Wojciech, aby zaspokoić pragnienie słuchającego go ludu, chciał, aby w miejscu nieopodal świątyni wytrysnęło źródełko.Fascynujące jest to, że źródełko naprawdę znajduje się niedaleko kościoła, a woda wciąż jest czysta i zdrowa. Przy źródełku stoi piękna figura przedstawiająca chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryji Panny oraz Św. Jakuba Starszego w Sosnowcu

Powstanie tego kościoła wiąże się z osobą Kazimierza Wielkiego. Wy-budowany został w latach 1323-1340. Pożar, który wybuchł w 1528 r., zmusił do gruntownej restauracji oraz przebudowy świątyni w 1910 roku. Kościół jest w stylu gotyckim z elementami neogotyckimi. Z pierwotnej budowli zostały zachowane tylko kształt i struktura murów. Boczne ołtarze po obu stronach nawy zdobią obrazy  Najświętszego Serca Jezusa oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W 1979 r. odnowiono szczególnie wnętrze świątyni. Malowidła, które znajdują się na ścianach wewnętrznych kościoła są wykonane z niezwykłą precyzją i przyciągają uwagę każdego. Na murach zewnętrznych można znaleźć daty i imiona (czasem nazwiska) osób, które zostały pochowane gdzieś na pobliskich terenach. Niesamowite, że takie napisy wyryte w murze zachowały się do dziś.

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Chlinie

Pierwotny drewniany modrzewiowy kościół został wybudowany w 1090 r., a murowany w 1840 r. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Największą uwagę przyciągają ambona i kamienna chrzcielnica z tamtego okresu. Obecny kościół został przebudowany, ponieważ w roku 1931 wybuchł pożar, który zniszczył większą jego część. Udało się uratować m.in. ołtarze, ambonę i obrazy. Po remoncie pojawiło się nowe kolebkowe sklepienie. W prezbiterium znajduje się późnobarokowy ołtarz główny, na którym widnieje obraz św. Bartłomieja. Po lewej i prawej stronie ołtarza głównego są dwa ołtarze boczne z pięknymi barokowymi obrazami. Większość wartościowego wyposażenia została zachowana z pierwotnego drewnianego kościółka. Organy, które znajdują się w tej świątyni, pochodzą z lat 40. X X wieku. Ich uroku dopełnia wnętrze kościoła, a dźwięki z nich płynące dodają fantastycznego klimatu.

Artykuł archiwalny rozmowa  Jakuba Wójcika 


Zawiercianin Wiosna 2014 nr 1 (18)

 

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720