sobota, 6 Czerwiec 2020,
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Stawiamy na rozwój

Stawiamy na rozwój

data dodania: 2018-08-21 12:56:04

Z Eugeniuszem Kapuśniakiem, wójtem gminy Żarnowiec, rozmawia Oliwia Szasta.

Co udało się zrobić w 2014 r. w gminie Żarnowiec, szczególnie dzięki środkom z Unii Europejskiej?

Eugeniusz Kapuśniak: W tym roku w naszej gminie sporo się działo. Odnowione i wyremontowane zostały wszystkie remizy OSP, a dla strażaków-ochotników z Chliny i Brzezin zakupiono nowe samochody bojowe. Zakupiono również wóz asenizacyjny, ciągnik i samochód osobowy dla Zakładu Wodociągów i Gospodarki Komunalnej w Żarnowcu. Oddana do użytku została oczyszczalnia ścieków. Zakupiono 9-osobowy bus do przewozu osób niepełnosprawnych. Odbudowano kilkadziesiąt kilometrów dróg w naszej gminie. Wyremontowano dwa mosty w Brzezinach. Założonych zostało 561 zestawów instalacji solarnych. Przekazano także 90 tys. zł dla oddziału przedszkolnego w Małoszycach oraz w Chlinie.

Czy na ten rok planowane są jeszcze jakieś duże inwestycje?

Aktualnie trwają prace przy odbudowie zniszczonego ogrodzenia oraz budowa parkingu przy kościele w Łanach Wielkich. Trwają również roboty przy montażu światłowodu – instalacji szybkiego Internetu szerokopasmowego w Żarnowcu. W pozostałych wsiach naszej gminy zamontowane zostaną przekaźniki, dzięki którym drogą radiową będzie można odbierać sygnał. Prace powinny być zakończone w końcu września 2014 r. Gmina przeznaczyła także 1 mln zł na budowę ronda w Żarnowcu. Zakończenie budowy planowane jest 15 października, choć mam wątpliwości, czy uda nam się w tak krótkim czasie wykonać wszystkie prace. W tym roku będzie również przeprowadzony remont dachu kościoła pw. Narodzenia NMP w Żarnowcu oraz dzwonnicy przykościelnej.

Jakie są szczególne osiągnięcia gminy Żarnowiec? Mam na myśli konkursy i turnieje.

W 10. już edycji Rankingu Samorządów, organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”, gmina Żarnowiec zajęła 18. miejsce spośród 1571 gmin wiejskich. Uważam, że to wspaniały wynik. W tym rankingu brano pod uwagę m.in. sposób zarządzania finansami w latach 2010 2013, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2010 2013 oraz wyniki testów szóstoklasistów i egzaminów gimnazjalnych. Niedawno zostały również ogłoszone wyniki Sportowego Turnieju Miast i Gmin – w skali województwa śląskiego uzyskaliśmy 5. miejsce, a w skali całego kraju 18.

Jakie imprezy są organizowane przez gminę dla mieszkańców oraz dla przyjezdnych gości? Czy w tym roku miały już miejsce takie wydarzenia?

W maju odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Jest to turniej organizowany co roku dla ochotniczych straży pożarnych. W tym roku brało w nim udział w zawodach aż 20 jednostek z terenu gminy Żarnowiec. Największa impreza w naszej gminie to oczywiście Dni Żarnowca. Jak zawsze mieszkańcy gminy przybywają licznie, by posmakować potraw miejscowych kół gospodyń wiejskich lub posłuchać zespołów muzycznych. W tym roku jesteśmy także organizatorami Powiatowych Dożynek.

Jakie atrakcje czekają na przyjezdnych gości w naszej gminie?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe. Co roku w ramach Dni Żarnowca duża grupa osób wybiera się właśnie na kajaki. Odcinek spływu jest dość długi, bo ciągnie się od Żarnowca aż do Szczekocin. Organizowane są również rajdy rowerowe po pięknej okolicy. W tym roku mamy już 7. edycję 24-godzinnego rajdu rowerowego organizowanego przez GOKSiT Żarnowiec oraz CKiS Miechów. Myślę, że każdy, kto chciałby odwiedzić gminę Żarnowiec, znalazłby coś ciekawego dla siebie, czy to wyjście na basen, czy wycieczkę rowerową.

Uważa Pan, że nasza gmina w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się na lepsze?

Tak, jak najbardziej. Bardzo dużo inwestujemy w cały teren gminy. Uważam, że gmina zmienia się na lepsze. Świadczy o tym m.in. to, że gmina Żarnowiec jest na 33. miejscu spośród wszystkich gmin wiejskich w kraju, jeżeli chodzi o środki pozyskane z Unii Europejskiej, a w maju tego roku rada gminy udzieliła absolutorium za rok 2013, ponieważ wydatki inwestycyjne w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie ponad 12 mln zł. Jest to bardzo duża kwota, gdyż dochody gminy wynoszą zaledwie 4 mln zł.

Dziękuję za rozmowę.

Zawiercianin 2014 nr 3 (20)

Autor: Oliwia Szasta

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720