sobota, 6 Czerwiec 2020,
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Źródło Kromołów, wzloty i upadki

Źródło Kromołów, wzloty i upadki

data dodania: 2013-01-04 10:07:47

Od powstania Ludowego Klubu Sportowego Źródło Kromołów upłynęło już wiele wody w Warcie.  A był to okres równie wielu wzlotów i upadków.

Ludowy Klub Sportowy „Źródło” Kromołów powstał w 1946 roku z inicjatywy ludowych działaczy sportowych Kromołowa, którym przewodniczył Edward Kopeć. Pierwsze mecze rozgrywano na boisku obok ówczesnej szkoły podstawowej przy ul. Siewierskiej i ulicy Piaskowej zwanej „górkami”.

W drużynie występowali zawodnicy, którzy uczyli się w zawierciańskich liceach lub pracowali w zakładach pracy na terenie Zawiercia i Kromołowa. Wymienić tu trzeba takie nazwiska jak: Burzyński, Kwapisz, Jakubek, Pałuchowski, Lendor, Czernecki, Piechowicz, Mucha, Kopeć, Laber, Zygmański. W tym pierwszym roku działalności najbardziej pamiętnym był mecz z KS „Wartą” Zawiercie( 6:0 dla Warty), która później walczyła o awans do I ligi.

W 1950 roku boisko zostało przeniesione na podarowany przez Józefa Bilnickiego plac obok powstającej szkoły podstawowej (ul. Filaretów). Ogromny udział w zorganizowaniu samego boiska miał Mirosław Skipirzepa, który wspólnie z innymi działaczami walczył, aby teren ten był wykorzystywany jako plac ćwiczeń dla dzieci, jak również służył piłkarzom. W 1951 roku zabrano ten obszar na działkę dla Spółdzielni Ogrodniczej z Myszkowa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ówczesnych działaczy, a w szczególności członkom Rady Gminy Kromołów teren ten odzyskano i nareszcie mogło powstać boisko z prawdziwego zdarzenia.

Działalność Klubu nabrała rozpędu dzięki powstaniu Związków Sportowych w Polsce. Przystąpiono do organizacji klas rozgrywkowych. W wyniku tych działań klub LZS Kromołów zostaje zgłoszony do rozgrywek mistrzowskich najpierw w klasie „C”, a następnie w klasie „B” na terenie Powiatu Zawierciańskiego. Prezesem Klubu zostaje Marian Kołodziejek.

Najstarsi sympatycy klubu ze wzruszeniem wspominają te czasy. Drużyna LZS Kromołów występując w klasie „B” rozgrywa mecze z takimi drużynami jak: KS „Mystal” Myszków, KS „Unia” Myszków, LZS Mrzygłód, LZS „Przemsza” Siewierz, KS „Łazowianka” Łazy, KS „Stal” Poręba, „Huta” Zawiercie, „Włókniarz” Zawiercie, KS „Stal” Borowe Pole, KS „ Unia” Zawiercie (Huta Szkła), „Światowit” Myszków.

Regres następuje pod koniec roku 1956, ponieważ wielu zawodników zostaje powołanych do wojska, a na ich miejsce wchodzą piłkarze młodzi i niedoświadczeni. W latach 60-tych następuje połączenie z KS „Budowlani” Ogrodzieniec. Po rezygnacji ze współpracy, w 1963 roku kromołowska drużyna przystępuje do rozgrywek w klasie „C” i w ciągu jednego sezonu zdobywa awans do klasy „B”. Do Zarządu i na stanowisko Prezesa zostaje powołany Stefan Golenia. Zespół w 1966 roku awansuje do klasy „A” i zostaje włączony do rozgrywek w Podokręgu Częstochowa.

Rok 1967 jest w historii Klubu rokiem zmian i reorganizacji. Źródło staje się klubem mającym osobowość prawną i przyjmuje nazwę Ludowy Klub Sportowy „Źródło” Kromołów. Rok później Przewodniczący Gminy – Stanisław Cholewka przekazuje boisko sportowe Klubowi na wieczyste użytkowanie. Z tego okresu w pamięci wiernym kibicom pozostały nie mecze ligowe, lecz mecz o Puchar Polski.„Źródło” pokonało o wiele wyżej postawioną w hierarchii piłkarskiej „Wartę” Zawiercie 3:2 (1:1). Była to niespodzianka na skalę województwa.

Kolejne lata to walka o remont boiska. W związku z tym Zarząd Klubu wraz z przewodniczącym Cholewką mobilizują społeczeństwo w Kromołowie do jego realizacji. Powstaje mała trybuna, ogrodzenie, a także zostaje wysiana nowa murawa. Piłkarze rozpoczynają rozgrywki w klasie „B”, a potem w „A”.

W sezonie 1972/1973 piłkarze „Źródła” rozegrali decydujący mecz o awans do klasy „A” z LZS „Olimpia” Blanowice, który zakończył się wynikiem 4:2 i  kibice mogli cieszyć się kolejnym powrotem do wyższej klasy rozgrywkowej.

W tej klasie „Źródło” występowało do 1976 roku, przy czym przez większość lat rozgrywki prowadził powstały po raz pierwszy w Zawierciu „Podokręg Piłki Nożnej” z siedzibą przy ulicy Sienkiewicza. Jego prezesem był Zenon Moryń.

W 1976 roku następuje dalsza reorganizacja rozgrywek i Klub zostaje włączony do Podokręgu Olkusz.. Po roku drużyna zostaje ponownie włączona do Okręgu Katowice.

Pod koniec lat 70-tych następuje zmiana w Zarządzie Klubu. Z powodów osobistych odchodzi Prezes Stefan Golenia oraz ustępuje cały Zarząd. Prezesem zostaje Kazimierz Borowik.

W latach 80-tych i 90-tych Źródło występuje na poziomie „A” i „B” klasy Podokręgu Sosnowiec.

Na przełomie 1999 i 2000 roku prezesem klubu zostaje Kazimierz Miśta pełniący tę funkcję do dziś. Przełomowym momentem w historii kromołowskiego klubu był rok 2001, w którym do działalności drużyny włączył się Piotr Jurczyk. Na wzmocnienie drużyny wpłynął także fakt rozpadu „Warty” Zawiercie. Wielu zawodników tego utytułowanego klubu kontynuowało swoją karierę w Kromołowie. W sezonie 2001/2002 Źródło uzyskało awans do Klasy Okręgowej, a rok później do IV Ligi. W tym okresie w drużynie występowali m.in Harasiuk, Czapla, Szczepaniak, Kulawiak, Szczygieł, Sołtysik, Kołaczy, Czok, Wilk (trener), Świerczyna, Migoń, Dziwiński, Ostrowski, Przygodziński, Kołaczyk, Andrzejewski, Ambrosiewicz, Wyleciał, Jarzyński, Bzdęga, Kukułka, Dąbrowski, Golenia, Kurek, Szemla, Ciepak, G. Świerczyna, Gawron, Wrzos, R. Wilk, Churek, Szadkowski (trener).

W 2002 roku przeprowadzono modernizację stadionu – wybudowano trybunę główną, wykonano częściowe ogrodzenie obiektu. Przebudowano budynek klubowy. Przy tych pracach aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Kromołowa. W sezonie 2004/2005 Źródło zajęło III miejsce w IV Lidze (trener Krzysztof Całus), co było największym sukcesem w historii Klubu. Również w tym samym czasie podopieczni Jarosława Janika zdobyli Puchar Juniorów Podokręgu Sosnowiec, pokonując w finale 4:2 Milenium  Wojkowice. W 2006 roku rozegrano mecz z Zielonymi Żarki (1:1) z okazji obchodów 60-lecia powstania klubu oraz oddano do użytku nowe boisko treningowe.

Kolejny sukces seniorów to wywalczenie Pucharu Podokręgu Sosnowiec w sezonie 2007/2008 (trener Bogdan Szadkowski). Po reorganizacji rozgrywek w 2008, Klub występował w IV Lidze. Ten rok zapoczątkował działalność zespołu oldbojów, którego inicjatorem był Bogusław Radkowski. W sezonie 2008/2009 kromołowianie spadli do V Ligi...

Te lata z udziałem kromołowskiego klubu dostarczyły kibicom wielu niezapomnianych wrażeń. Były mecze, które pozostaną w pamięci na wiele lat. Do takich można zaliczyć pojedynek z Szczakowianką II Jaworzno, Rakowem Częstochowa, Zagłębiem Sosnowiec. Do historii przejdą też dwa mecze ligowe z GKS-em Katowice – pierwszy to debiut drużyny z ul. Bukowej w IV Lidze (3800 widzów), natomiast drugi dlatego, że się nie odbył, co było wielkim rozczarowaniem dla fanów LKS-u.

Niestety ostatnie kilka lat to spadek do klas niższych. W ubiegłym roku Źródło awansuje do klasy „A”, ale po rundzie jesiennej wyniki nie napawają optymizmem. Mimo to entuzjazm działaczy nie gaśnie.

„Dużą wagę przywiązujemy do pracy z młodzieżą” – mówi prezes Kazimierz Miśta – „w niej upatrujemy szansę na powrót do czasów świetności naszego klubu. Nie ograniczamy się w naszej działalności wyłącznie do sfery sportowej. Włączamy się do wszystkich inicjatyw naszej małej ojczyzny. Ściśle współpracujemy z lokalnym samorządem, szkołą i Towarzystwem Przyjaciół Kromołowa. Organizujemy też akcje charytatywne na rzecz dzieci i osób potrzebujących. Mimo wielu przeciwności i trudności, szczególnie finansowych.” – kończy prezes Miśta – „Z optymizmem patrzymy w przyszłość.”

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720