niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Sportowiec i społecznik

Sportowiec i społecznik

data dodania: 2020-07-10 14:34:01

Piłką nożną zafascynował się już w dzieciństwie. Przypadło ono na lata siedemdziesiąte, czyli na okres największych sukcesów polskiej reprezentacji.

„Piłką interesowali się wtedy wszyscy. Nie byłem wyjątkiem” wspomina. Nie wszyscy jednak tę pasję realizowali z takim zaangażowaniem jak on. Dziś, zawodowo związany z CMC „Zawiercie” jako pracownik wydziału Walcowni P52, pan Bogusław Radkowski z Kromołowa niemal każdą wolną chwilę poświęca futbolowi. Niemal, bo sporo czasu zajmuje mu także jego druga wielka pasja  dobroczynność. Początkowo jako kibic, następnie już jako zawodnik LKS „Źródło” Kromołów rozpoczynał swoją przygodę piłką. „Niestety najpierw szkoła, a później praca nie pozwoliły mi na zostanie czynnym zawodnikiem. Zresztą byli lepsi. Kariera zawodnicza umożliwiła mi jednak spotkanie z panem Kazimierzem Borowikiem, wielkim pasjonatem sportu i zaangażowanym społecznikiem. Warto wymienić również nazwisko pana Kazimierza Miśty obecnego prezesa klubu. Można powiedzieć, że te osoby były i są dla mnie inspiracją, ponieważ sam też poświęciłem się pracy społecznej na rzecz naszego klubu. Na początku  jako członek zarządu  pełniłem funkcję kierownika drużyny, grającej wówczas w A klasie. Zajmowałem się przede wszystkim sprawami organizacyjnymi. I było tak do 2000 roku. Wtedy źródło awansowało do wyższej klasy rozgrywkowej, co spowodowało, że zakres moich obowiązków znacząco się zwiększył. Zobowiązania zawodowe niestety nie pozwalały na takie zaangażowanie, jakiego wymagała sytuacja”. Nie był to jednak koniec społecznej aktywności pana Bogusława. Przez kilka lat zajmował się sędziowaniem meczów piłkarskich. Ukończył odpowiedni kurs, z powodzeniem zdał egzamin i tym samym zdobył uprawnienia do sędziowania spotkań na niższych szczeblach rozgrywkowych grup młodzieżowych i seniorów. „Ukończyłem również kurs spikerów, ponieważ LKS »Źródło« awansowało do IV ligi, a wymogi są takie, że na tym szczeblu rozgrywkowym w klubie powinna być osoba, która prowadzi mecze. Oprócz spotkań piłkarskich, zdarzało mi się prowadzić zawody piłki ręcznej, m.in. drugoligowe mecze Viretu CMC Zawiercie” opowiada pan Bogusław. Kurs dał mu uprawnienia prowadzenia spotkań nawet w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak sam mówi, praca spikera jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. „Spiker powinien nie tylko uatrakcyjniać widowisko i informować kibiców o tym, co dzieje się na murawie, ale także dbać o prawidłowy przebieg meczu i podtrzymywać kulturalne zachowanie na trybunach. W kryzysowych sytuacjach tonuje nastroje, a w poważniejszych przypadkach zarządza ewakuację”. Pan Bogusław nie boi się jednak brać na siebie odpowiedzialności. Świadczy o tym fakt, że ma również uprawnienia kierownika do spraw bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za kierowanie służbami porządkowymi podczas imprez masowych. Doświadczenia związane ze społecznym zaangażowaniem w futbol utwierdziły pana Bogusława w przekonaniu, że warto aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Kolejną  i w tej chwili jedną z najważniejszych  inicjatywą rodowitego kromołowianina było powołanie drużyny oldbojów, czyli byłych zawodników, którzy w wolnym czasie spotykają się i rekreacyjnie grają w piłkę nożną. W realizacji tego pomysłu pomogli byli piłkarze „Źródła”: Edmund i Paweł Zygmańscy, Adam Świerczyna, Sławomir Wyleci Mariusz Golenia i Marek Kwapisz. „Od 2008 roku przy naszym klubie istnieje drużyna oldbojów. Regularnie organizujemy też tzw. Odpustowy Turniej Oldbojów. Biorą w nim udział drużyny ze Śląska. Główną ideą tej inicjatywy jest umożliwienie byłym zawodnikom, którzy kiedyś występowali przeciwko sobie, spotkania się w miłej atmosferze. Przyjemnie jest powspominać dawne czasy. Z kolei dla publiczności jest to okazja, żeby znów kibicować dawnym gwiazdom piłki”. Kolejny ważny epizod w działalności Bogusława Radkowskiego ma związek z telewizją. Sportowa pasja doprowadziła go do zajęcia piątego miejsca w teleturnieju „Od Turynu do Pekinu”, który odbywał się na obiektach Stadionu Śląskiego i w studio TVP3 w Katowicach. Uczestnicy musieli wykazać się odpowiadając na pytania dotyczące tematyki sportowej, jak również rywalizując w konkurencjach sprawnościowych. Pan Bogusław nie dotarł co prawda do ścisłego finału, jednak wygrał jeden z odcinków poprzedzających ostateczne rozstrzygnięcia. Bardzo ważne miejsce w życiu pana Bogusława zajmuje działalność charytatywna. Jako przedstawiciel zarządu LKS „Źródło” Kromołów od lat organizuje akcję, dzięki której prywatni sponsorzy mogą ufundować mikołajkowe prezenty dla potrzebujących dzieci.  „Po spadku LKS-u do niższej klasy rozgrywkowej chciałem zagospodarować pustkę, jaka powstała w funkcjonowaniu klubu. Obecność klubu w IV lidze spowodowała, że wielu mieszkańców nie tylko Kromołowa, ale także całego Zawiercia wykazywało duże zainteresowanie klubem. Szkoda było zmarnować taki kapitał. W związku z tym powstała wspomniana już drużyna oldbojów. Chcieliśmy jednak zrobić również coś dla innych. Pomysł działalności charytatywnej zaowocował akcją Szlachetna paczka  dar sponsorów dla dzieci potrzebujących i chorych. Dzięki przychylności prezesa LKS-u Kazimierza Miśty oraz zaangażowaniu wielu osób udało się już rozdać ponad 200 mikołajkowych paczek”  opowiada mój rozmówca .Bogusław Radkowski jest osobą niezwykle skromną i niechętnie mówi o swoich zasługach. Często natomiast wspomina o ludziach, których warto naśladować, ponieważ angażują się w życie społeczne i pomagają innym. Swoją działalnością pokazuje, że sam jest kimś, kto powinien być stawiany jako wzór. „Dla mnie najważniejsze jest, żeby moja praca miała kontynuację. Cieszę się, że mój syn Jakub odziedziczył zamiłowanie do sportu. Co prawda jego pasją jest siatkówka, a nie piłka nożna, ale sportowe tradycje są podtrzymane” z dumą podsumowuje bohater artykułu

 Artykuł archiwalny rozmowa Bartłomieja Kluszczyńskiego

Zawiercianin Wiosna 2014 nr 1 (18)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720