niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Społeczniczki w Dunikowskim

Społeczniczki w Dunikowskim

data dodania: 2020-07-09 12:35:21

Są one przykładem dla uczniów, namawiają do wspólnej pomocy potrzebującym oraz dbania o zdrowie.

W naszej szkole im. X. Dunikowskiego miałam okazję porozmawiać z nauczycielkami, które udzielają się społecznie. Są one przykładem dla uczniów, namawiają do wspólnej pomocy potrzebującym oraz dbania o zdrowie.

Pedagog szkolny, pani Iwona Kocela, opowiedziała mi o wielu przedsięwzięciach, które organizowała i aktywnie w nich uczestniczyła. Jednym z tych dzia- łań jest współpraca z Polskim Czerwonym Krzyżem. Dunikowski bierze udział w akcjach „Czwartki z Intermarche”, które polegają na zbiórce żywności przez uczniów szkoły. Podobne zbiórki organizowane są przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, w których też bierzemy udział. Zebrana żywność jest przekazywana w formie paczek potrzebującym młodym osobom. Razem z PCK pani Kocela organizuje 2-3 razy w roku w naszej szkole również akcje honorowego krwiodawstwa. Nie można też pominąć akcji „Gorączka złota”, czyli zbiórki grosików na zakup podręczników dla potrzebujących uczniów szkoły. Pani pedagog bardzo aktywnie promuje w naszej szkole zdrowy styl życia. W zeszłym roku szkolnym młodzież uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie „Czas na zdrowie”, dzięki któremu odbył się festyn zdrowia, happeningi, zawody sportowe, degustacja zdrowej żywności i pokaz filmów. Podczas tego oraz poprzedniego projektu „Nakręć się na zdrowie” stworzyliśmy kilka filmików promujących żywność ekologiczną oraz aktywność fizyczną. Poza tym w szkole dzięki pani pedagog zawsze obchodzone są Światowy Dzień bez Papierosa, Światowy Dzień Rzucania Palenia, Światowy dzień walki z AIDS oraz Światowy Dzień Zdrowia. Od 2008 r. uczestniczymy w kampanii „Pola Nadziei” na rzecz Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej. Sadziliśmy żonkile przed szkołą jako symbol nadziei przypominający o ludziach chorych, potrzebujących pomocy w najtrudniejszych chwilach. Kampania ta zakończyła się koncertem oraz wystawą prac plastycznych, oczywiście z udziałem naszych szkolnych gwiazd estrady. Ponadto kwestowaliśmy na rzecz budowy hospicjum. Szkoła współpracowała również z Ośrodkiem Usług Opiekuńczo-Wychowawczych w Zawierciu w ramach programu „Starszy brat, Starsza siostra”, w którym wolontariusze z Dunika pomagali wychowankom ośrodka w odrabianiu lekcji i poświęcali swój czas wolny na wspólne zabawy. Pani Kocela razem z panią Iwona Fedoryszak nauczycielką religii w Dunikowskim, namawiały uczniów do przyłączenia się do Fundacji Pomocy Ubogim Świętej Rity z Cascia. Uczniowie w ramach prac tej fundacji pomagali starszym ludziom w robieniu zakupów i sprzątaniu w domach. Uczennice dzięki tej fundacji miały możliwość wyjazdu do Włoch. Obie panie również współpracowały ze Szkołą Specjalną w Zawierciu. Polegała ona na integracji dwóch szkół poprzez wspólną wycieczkę do Jaskini Wierzchowskiej, w której odbyły się „Jaskiniowe Mikołajki”, połączone z dyskoteką. Nasza pani pedagog oprócz wspomnianych akcji również zorganizowała gry i zabawy dotyczące zdrowego stylu życia oraz czytanie bajek dzieciom w Przedszkolu nr 15 w Zawierciu. W naszej szkole od kilku lat działa akcja „Szlachetna paczka”, którą organizuje pani Katarzyna Pąpka. Co roku do naszej biblioteki uczniowie przynoszą jedzenie i zabawki dla wybranych dzieci z ubogich rodzin. Z roku na rok wykazujemy się dużą chęcią pomocy. Nasza pani bibliotekarka zawsze dobrze doradzi, jakie rzeczy można kupić i przynieść. Co roku zbieramy dużo jedzenia, zabawek, chemii gospodarczej i artykułów papierniczych. Bez zaangażowania pani Pąpki ta akcja nie zakończyłaby się takim sukcesem. Pisząc ten artykuł zrozumiałam jak ważna jest pomoc innym ludziom i jak wiele mogę zrobić dla innych. Moja szkoła daje mi wiele możliwości pomocy i na pewno będę z nich korzystać. 

Artykuł archiwalny rozmowa Kingi Cholewki 


Zawiercianin Zima 2013 nr 4 (17)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720