sobota, 23 Czerwiec 2018,
imieniny obchodzą: Albin, Wanda

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Śląska Liga Speedcubingu - czyli o tym, że tempo ma znaczenie

Śląska Liga Speedcubingu - czyli o tym, że tempo ma znaczenie

data dodania: 2017-08-13 13:27:27

Czy istnieje forma aktywności, która idealnie wpisuje się w specyfikę życia współczesnego człowieka? Funkcjonujemy szybko i intensywnie, a jednak często towarzyszy nam poczucie, że działamy zbyt wolno.

Może zatem warto wykorzystać tę dynamikę przekuwając ją na kreatywne spędzanie czasu? Taką możliwość daje Śląska Liga Speedcubingu zrzeszająca osoby zajmujące się układaniem kostki Rubika w jak najszybszym czasie.

W Zawierciu także są miłośnicy tej dyscypliny. Radosław Drozdowicz, Anna Bzdęga i Bartosz Pawlik regularnie uczestniczą w zawodach w układaniu kostki Rubika na czas. Swoją pasją starają się zainteresować mieszkańców miasta. Niedawno brali udział w Festynie Rodzinnym - Jura Region z Tradycją odkrywając tajniki speedcubingu. Rozmowa z organizatorami zawodów pozwoli nam dowiedzieć się czym dokładniej jest sztuka speedcubingu, skąd zrodziła się u nich ta pasja oraz czy ułożenie kostki Rubika rzeczywiście jest trudne.
 
 
Speedcubing wydaje się dość mało znaną dyscypliną. Jak zrodziła się Wasza pasja do układania kostki Rubika?
 
Pasja całej naszej trójki do speedcubingu zrodziła się już w szkole licealnej. Jako pierwszy profesjonalnym układaniem kostki Rubika zainteresował się Radosław. Zaczął rozpowszechniać tę dyscyplinę na terenie szkoły i zaciekawił nią innych uczniów. Coraz więcej osób postanowiło spróbować swoich sił w starciu z kostką i podjęło wyzwanie zmierzenia się z tą "trudną układanką". 

Gdzie na terenie śląska odbywają się zawody w speedcubingu i na czym dokładnie polegają?
 
Śląsk dość regularnie pełni funkcję gospodarza turniejów Śląskiej Ligi Speedcubingu, głównie inauguracja odbywa się w Dąbrowie Górniczej. W latach ubiegłych zawody odbywały się tutaj niemal w każdym miesiącu. Jeśli chodzi o sam przebieg zawodów, to składają się one z kilku do kilkunastu konkurencji. Wśród nich można wyróżnić: klasyczne układanie kostki, układanie jedną ręką lub stopami, kompilacje różnych wariantów kostki oraz układanie jednej lub kilku kostek bez patrzenia. Śląska Liga ma na celu wyłonienie najlepszego zawodnika w Kostce Rubika 3x3x3, punkty podliczane są na podstawie wyników z pierwszej rundy tak, aby każdy zawodnik mógł znaleźć się w tabeli konkursowej.
 
Czy ułożenie kostki Rubika na czas jest trudne i ile czasu zajmuje wypracowanie tej umiejętności?
 
Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji zawodnika. Jednak niektórzy potrafią nauczyć się układać kostkę Rubika już w ciągu kilku godzin. Internet okazuje się tutaj skarbnicą wiedzy, ponieważ pozwala odnaleźć wiele instruktażowych filmików traktujących o tym, jak taką zabawkę ułożyć. Wytrwałość i posiadanie pewnej teoretycznej wiedzy z zakresu nauki algorytmów zmieniających położenie oraz układu elementów sprawiają, że ułożenie kostki Rubika staje się dużo łatwiejsze.
 
Niedawno odbył się finał Śląskiej Ligi Speedcubingu - Zawiercie 2017, czy wśród mieszkańców miasta Wasze pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem?
 
Zdecydowanie tak! Nasze zawody miały charakter otwarty i każdy mieszkaniec miasta mógł odwiedzić salę, na której się odbywały. Największe grono zainteresowanych przyciągnął finał konkurencji 3x3. Obok układania kostki Rubika bez patrzenia jest ona drugą, najatrakcyjniejszą dla publiczności konkurencją.

Czy do Śląskiej Ligi Speedcubingu mogą dołączyć także mieszkańcy Zawiercia? Jakie kryteria należy spełnić, aby stać się członkiem Waszej grupy?
 
Każdego gorąco zachęcamy, aby przyłączył się do Śląskiej Ligi Speedcubingu! Dołączając do nas należy uiścić niewielką jednorazową opłatę, która w późniejszym czasie zapewnia jednak zniżki na tzw. wpisowe przy kolejnych zawodach. Do Śląskiej Ligi Speedcubingu mogą także dołączyć osoby spoza województwa śląskiego - nazwa odnosi się bowiem do miejsca, w którym w ramach serii odbywają się zawody. Niemniej jednak zapraszamy mieszkańców Zawiercia i okolic, ponieważ układanie kostki Rubika naprawdę rozwija!
 
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720