czwartek, 21 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Agnieszka, Jarosława

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Segregacja baterii, czyli trochę o ekologii

Segregacja baterii, czyli trochę o ekologii

data dodania: 2020-07-09 13:37:50

Dziś to nieodłączna część życia i naszej codzienności. Zbieranie baterii do specjalnych pojemników stało się tak oczywiste jak segregowanie szkła, papieru i plastiku

Jeszcze kilkanaście lat temu zbieranie baterii nie cieszyło się dużą popularnością. Dziś to nieodłączna część życia i naszej codzienności. Zbieranie baterii do specjalnych pojemników stało się tak oczywiste jak segregowanie szkła, papieru i plastiku. Dlaczego jest to takie ważne? 

Bateria to zmagazynowana energia chemiczna, zamieniana w energię elektryczną. Baterie zawierają metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione metale ciężkie są niebezpieczne dla środowiska, gdy trafią bezpośrednio do kosza lub co gorsza na dzikie wysypisko. Gdy zostaną wprowadzone do środowiska, powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie oraz sprawiają, że oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może nastąpić skażenie wód gruntowych, stanowiących źródło wody pitnej. Baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych i dlatego należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację. W Polsce rokrocznie sprzedaje się około 400 mln sztuk baterii i akumulatorów przenośnych, co przekłada się na 10 tys. ton. Statystycznie jest to 10 sztuk na osobę. Każda bateria po zużyciu staje się niebezpieczna. Dlatego ich zbiórka to sprawa bardzo istotna. Z tego powodu w akcję zbiórki zaangażowane jest również liceum ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu, a uczniowie przynoszą baterie do szkoły. Opowiada o tym mgr Magdalena Pohl, nauczycielka przyrody i opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego: „Uczniowie II LO im. Heleny Malczewskiej kolejny rok z rzę- du biorą udział w zbiórce zużytych baterii. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Młodzież chętnie włącza się w programy mające na celu edukację ekologiczną, dotyczącą m.in. takich problemów jak selektywna zbiórka odpadów, tj. zużytych baterii, makulatury itp.”. Akcja nie jest bagatelizowana przez młodzież, co potwierdzają wypowiedzi na ten temat: „W trosce o nasze środowisko chętnie przyłączam się do zbiórek zużytych baterii. Jest to niezmiernie ważne dla mnie jako przyszłego ekologa. Zachęcam również do tej akcji całą moją rodzinę” mówi uczennica II LO. Inna uczennica również jest zaangażowana w akcję: „Nie uważam segregacji baterii za coś interesującego, aczkolwiek jest to jedno z przedsięwzięć służących dobru naszej planety. W naszej szkole jest ono wspierane poprzez nagradzanie uczniów piątkami za odpowiednią ilość oddanych baterii, więc postanowiłam wziąć w tym udział”. Segregacja baterii to bardzo ważne zagadnienie w kwestii ekologii, które każdy z nas powinien mieć na uwadze. Nawet najmniejszy wysiłek w postaci wyrzucenia baterii do specjalnego pojemnika ma duże znaczenie. Ziemia to miejsce, w którym mieszkamy i które daje nam życie. Dlatego powinniśmy o nią dbać i ją szanować.

Artykuł archiwalny rozmowa Mariki Limanówki 

Zawiercianin Zima 2013 nr 4 (17)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720