niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Są nam potrzebni

Są nam potrzebni

data dodania: 2020-07-09 13:56:00

Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) są jednymi z wielu organizacji pozarządowych na terenie naszego powiatu. Taka właśnie OSP istnieje w Niegowonicach, a jej początki sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) są jednymi z wielu organizacji pozarządowych na terenie naszego powiatu. Taka właśnie OSP istnieje w Niegowonicach, a jej początki sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. 

Strażacy ochotnicy stykają się w swojej pracy z wieloma trudnościami. Często zdarza się tak, że muszą narazić swoje zdrowie, a nawet życie, aby uratować drugiego człowieka. W działaniach OSP biorą udział nie tylko dorośli, ale także młodzież, która tworzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. „Bazą” OSP Niegowonice jest remiza. Pomysł jej wybudowania zrodził się w roku 1976. Ze względu na to, że stan techniczny budynku starej remizy, a także ograniczony rozmiar działki uniemożliwiały rozbudowę, zdecydowano się na inną lokalizację. Wybór padł na dawne grunty dworskie, należące wtedy do jednych z mieszkańców, który przekazał działkę jako darowiznę dla OSP. Po załatwieniu niezbędnych formalności wiosną 1977 roku ruszyły prace przy budowie nowej siedziby. Pod koniec roku 1984 nowa remiza była prawie gotowa, a do wykończenia pozostała tylko sala weselna. W latach 90. zorganizowana została pierwsza dyskoteka w budynku remizy. Dziś obiekt jest wykończony, a w jego garażach stoją dwa samochody gaśnicze ciężkie. Istnieje także orkiestra dęta OSP Niegowonice, która występuje na różnych uroczystościach i bierze udział w przeglądach orkiestr. Na uroczysto- ściach gminnych i innych pojawia się także poczet sztandarowy OSP, w którego skład wchodzi między innymi młode pokolenie strażaków. Młoda członkini OSP Niegowonice, Paulina Bukowiec, opowiada o swojej działalności: „W OSP jestem od stycznia 2013 r. Stoimy na straży mienia i życia ludzi, bierzemy udziały w różnych zawodach i pomagamy innym. Zawsze chciałam zostać strażaczką, chciałabym coś zmienić na tym świecie. Najbardziej podoba mi się to, że wszędzie jest nas pełno i czuję się dumna, że mogę się wykazać. Nasze mundury nie są nowe, ale dla mnie są najpiękniejsze: skromne, urocze i czerwone”. W codziennym życiu bierzmy przykład ze strażaków ochotników i tak jak oni pomagajmy innym.


Artykuł archiwalny rozmowa Klaudii Kukoł 

Zawiercianin Zima 2013 nr 4 (17)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720