piątek, 3 Luty 2023,
imieniny obchodzą: Błażej, Joanna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Rodzina to podstawa

Rodzina to podstawa

data dodania: 2017-02-15 10:54:15

W rozmowie z Łukaszem Rotarskim, Wiceprezesem Zarządu ANRO Firmy Poligraficzno-Handlowej Sp. z o.o., Członkiem Zarządu stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych, Prezesem Oddziału Śląskiego IFR, Katarzyna Rosół

 OD POCZĄTKU

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych rozpoczęło swoją działalność w 2008 roku. Powstało z inicjatywy osób reprezentujących środowisko biznesu, akademickie oraz eksperckie. Wszystko po to, by zwrócić uwagę rządzących na problemy firm rodzinnych w Polsce. Są one istotnym filarem gospodarki i dlatego należy im się szczególne zainteresowanie i troska. Firmy rodzinne to reguła a nie wyjątek, około 70% wszystkich firm w Polsce to właśnie firmy rodzinne. Podstawowym celem IFR jest zatem stworzenie opartych na zasadach etycznych i prawnie możliwych form współdziałania firm, a w szczególności firm rodzinnych, w dziele budowania w Polsce wolności gospodarczej, państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

ŚLĄSKI ODDZIAŁ

IFR posiada swoje oddziały w Polsce, w tym również w województwie śląskim. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Łukasz Rotarski  prezes Oddziału Śląskiego i jednocześnie członek zarządu IFR. Zadaniem Oddziału jest stworzenie warunków dla regionalnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli firm rodzinnych, dzięki którym  będą mogli wymieniać się poglądami, doświadczeniem, rozwiązywać problemy oraz integrować swoje środowisko. Praca Oddziału polega między innymi na comiesięcznych spotkaniach w różnych firmach rodzinnych z terenu województwa śląskiego, które stanowią możliwość wymiany poglądów czy promocji przedsiębiorstw. Dotychczas spotkania odbyły się już w Katowicach, Piekarach Śląskich oraz Tychach. Najbliższe planowane są w Częstochowie i Dobrodzieniu. IFR jest platformą do rozwiązywania problemów systemowych firm rodzinnych, poszerzenia horyzontów przedsiębiorców oraz wypracowywania nowych metod współpracy między rządzącymi a przedstawicielami firm rodzinnych.

BYĆ DLA INNYCH

W skład Oddziału Śląskiego IFR wchodzą również firmy z Zawiercia, co jest niezwykle ważne dla naszego regionu.  Wzmocnienie wizerunku rodzinnych przedsiębiorstw z Zawiercia jest przede wszystkim szansą na rozwój. W naszym mieście notuje się dużą liczbę ludzi młodych opuszczających swoje rodzime strony w poszukiwaniu pracy w większych miastach.  A przecież w Zawierciu też tkwi potencjał. Warto tu zwrócić uwagę na istotny trend, który zaczyna być coraz bardziej widoczny. Wskazuje on, iż ludzie młodzi wolą pracować w firmach rodzinnych zamiast w korporacjach. W Zawierciu ma swoją siedzibę dużo firm rodzinnych, które mogą  wiele zaoferować młodym. Jednak jeśli przedsiębiorcy sami nie zawalczą o swoje prawa, to nikt tego za nich nie zrobi. Nikt ich nie dostrzeże. Dlatego Oddział Śląski IFR  jest dla nas tak ważny. Zarówno dla pracodawców, jak i dla potencjalnych pracowników. W dalszej perspektywie może być to ścieżka do ożywienia Zawiercia i zerwania z nieprawdziwym wizerunkiem miasta, w którym nie można znaleźć zatrudnienia.

Artykuł archiwalny rozmowa Katarzyna Rosół z Łukaszem Konarskim Wiceprezesem Zarządu ANRO Firmy Poligraficzno-Handlowej Sp. z o.o., Członkiem Zarządu stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych, Prezesem Oddziału Śląskiego IFR, Katarzyna Rosół.

Zawiercianin Zima 2016 nr 1 (21)

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720