poniedziałek, 25 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Miłosz, Paweł

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Rak to jeszcze nie wyrok

Rak to jeszcze nie wyrok

data dodania: 2020-07-06 19:14:41

O Zawierciańskim Stowarzyszeniu Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi opowiada prezes Czesław Cierpiński.

Choć los dotknął je ciężko, nie poddały się. Nie tylko walczą o zdrowie. Wspierają się nawzajem, razem spędzają czas, biorą udział w wydarzeniach, które pozwalają zapomnieć o chorobie. O zawierciańskim Stowarzyszeniu Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi opowiada prezes organizacji Czesława Cierpińska w rozmowie z Magdaleną Bożek-Mach. 


M.B.M.:  W październiku 2003 roku powstało w Zawierciu koło Śląskiej Ligi Walki z Rakiem. Siedem lat później na jego bazie utworzono Stowarzyszenie Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi. Co zmieniło się od tamtej pory? Czym zajmują się zawierciańskie Amazonki. 

C.C.: Od tamtej pory jesteśmy stowarzyszeniem samodzielnym. Od momentu rejestracji naszego stowarzyszenia możemy pracować na własny rachunek – pisać projekty, brać udział w konkursach. Natomiast dzięki temu, że jako samodzielny podmiot jesteśmy zrzeszone w Federacji Amazonek możemy uczestniczyć w wielu ciekawych szkoleniach i kursach. Celami statutowymi stowarzyszenia są niesienie pomocy oraz wsparcia psychologicznego, prowadzenie edukacyjnych akcji prozdrowotnych, reprezentowanie pacjentów i ich potrzeb oraz ochrona ich praw, a także pomoc i wsparcie chorych oraz ich rodzin. Dlatego samodzielnie organizujemy wykłady edukacyjne dotyczące zdrowego trybu życia i nawyków żywieniowych. Dla nowych członkiń mamy poradniki, broszurki, płyty CD z ćwiczeniami i wskazówkami w postępowaniu po zabiegu operacyjnym.

M.B.M.:  Czym jest dla Was praca w stowarzyszeniu.Jak często się widujecie.

C.C.:Spotkania w klubie odbywają się w każdy poniedziałek. Wtedy też omawiamy wszelkie kwestie ważne dla stowarzyszenia. Przede wszystkim jednak jest to czas dla nas samych – wychodzimy z domów, aby spotkać się z koleżankami i porozmawiać. Kontakt z innymi jest naprawdę bardzo ważny w powrocie do zdrowia. Choroba nowotworowa natychmiast wywołuje strach i niepewność jak będzie wyglądać jutro. Dlatego od początku działalności organizowałyśmy spotkania oraz prowadziłyśmy akcje informacyjneRobiłyśmy to w różny sposób: poprzez akcje, ulotki, prelekcje lekarzy specjalistów i psychologów. Wszystko po to, aby przybliżyć temat chorób onkologicznych i głośno o nim mówić. Wiemy jak ważna w tej chorobie jest profilaktyka: aż 40% wyleczeń schorzeń onkologicznych było możliwych jedynie dzięki ich wczesnemu wykryciu.

M.B.M.:Dużo mówi Pani o profilaktyce. Ale temat raka jest wciąż niechętnie poruszany w społeczeństwie. Większość Polaków myśli, że rak ich nie dotyczy w końcu to zawsze przytrafia się komuś innemu. Jak jest w Zawierciu.


C.C.:Na przestrzeni tych 8 lat naszych działań widać wyraźnie, że w mediach coraz więcej mówi się i pisze o nowotworach. To zauważalna zmiana. W Zawierciu jednak o tej chorobie wciąż wspomina się niechętnie. Działania Amazonek wydają się czasem być jak tabu. A my uważamy, że jest to choroba jak każda inna i będziemy o niej mówić głośno. Zmiany zachodzą powoli. Jeśli nie my, to może nasze dzieci, wnuki, przyjaciele wcześniej się przebadają i unikną śmierci lub trudnych powikłań po zabiegach.

M.B.M.:Czy wraz ze zwiększającą się świadomością wśród społeczeństwa chorzy częściej szukają wsparcia.Jak pocieszać osobę, której wydaje się, że dostała wyrok.

C.C.: Do naszego stowarzyszenia zgłasza się coraz więcej kobiet. Obecnie liczymy już 60 członkiń. Mamy dużą rotację w szeregach, ponieważ wiele osób to kobiety po mastektomii i przeróżnych zabiegach onkologicznych, czasem w trakcie chemioterapii lub radioterapii. To dla nas bardzo trudne zadanie, umieć rozmawiać z takimi osobami. Trzeba wiedzieć, kiedy współczuć, kiedy słuchać, a kiedy po prostu coś ostro powiedzieć, potrząsnąć taką osobą i wyrwać ją z destrukcyjnego myślenia. To szalenie delikatny temat. Osoby chore są nerwowe, bardzo wrażliwe i przerażone tym, co przyniesie przyszłość. Mamy przeszkolone 4 ochotniczki, które fachowo potrafią rozmawiać z osobą chorą lub po operacji. Możemy odwiedzać pacjentki w szpitalu i udzielać im wsparcia oraz porad. Bardzo ważną rolę w działalności naszego stowarzyszenia odgrywa Poradnia Pedagogiczno- -Psychologiczna. W tym miejscu nasze koleżanki spotykają się na zajęciach grupowych, a czasem, w razie potrzeby, również indywidualnie z psychologiem.

M.B.M.: Bardzo ważna w powrocie do zdrowia jest dla Amazonek rehabilitacja. Mówi się, że trudno czasem wyjść z apatii pooperacyjnej, zaakceptować swoje ciało po zmianach. Co robicie, żeby nakłonić innych do działania.

C.C.: Przychodzą do nas osoby zaraz po operacji, często niepoinformowane o ćwiczeniach czy o skutkach niewłaściwego postępowania (np. po mastektomii może wystąpić obrzęk limfatyczny itp.) Możemy im w tym pomóc i skierować na rehabilitację do Jurajskiego Centrum Medycznego, gdzie prowadzony jest specjalny program dla Amazonek. Jednym z najważniejszych zabiegów jest masaż limfatyczny, który trwa aż 40 minut – to jedyne miejsce w Zawierciu, w którym można go wykonać. Oprócz tego są jeszcze 4 zabiegi, codziennie przez 3 tygodnie. Poza tym raz w tygodniu uczęszczamy wspólnie na zajęcia basenowe, prowadzone przez rehabilitanta. Takie ćwiczenia pozwalają nam na odzyskanie sprawności fizycznej i powrót do normalnego funkcjonowania.

M.B.M.: Trudno mi uwierzyć, że życie z takim obciążeniem psychicznym nie sprawia, że człowiek czuje się czasem wypalony.

C.C.:Pewnie! Ale oprócz działań statutowych mamy również czas na rekreację turystyczną i rozrywkę. Na przykład w maju 2012 wybraliśmy się na wycieczkę krajoznawczą. Mieszkaliśmy przez 10 dni w pensjonacie w Zakopanym, poznawaliśmy znaki turystyczne, zabytki i muzea. Wędrowaliśmy wspólnie po górach, przy akompaniamencie kapeli góralskiej śpiewaliśmy przy ognisku. Lipiec i sierpień to nasza przerwa wakacyjna i czas na wyjazdy rodzinne. Wiele z nas jest już babciami... W październiku uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Amazonki miały okazję poznać rękodzielnictwo regionalne i nauczyć się tkactwa, filcowania i lepienia naczyń z gliny. Dawno się tak  dobrze nie bawiłyśmy, to było jak powrót do dzieciństwa. Warsztaty zakończyły się wspólnymi śpiewami przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Zupełnie swojsko. Ale jest też jeszcze coś. W pierwszą sobotę października udajemy się na coroczną ogólnopolską pielgrzymkę Amazonek do Częstochowy. Tak było i w tym roku. Spotkałyśmy się z koleżankami z całej Polski, a nawet z zagranicy. Brałyśmy udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył biskup. Motto tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Wiara góry przenosi”. Niesamowite i niezwykle uroczyste przeżycie. Poczucie wspólnoty i wsparcia, z jakim wracamy, jest nie do opisania.

M.B.M.:Co roku notuje się w Polsce około 150 000 zachorowań na raka, a ponad połowa takich osób umiera. Polski system opieki zdrowotnej wydaje na leczenie onkologiczne pacjentów 41 euro na mieszkańca. Średnia europejska to 148 euro. Z roku na rok środki przeznaczone na leczenie nowotworów ulegają zmniejszeniu, przez co pacjenci nie mogą liczyć na dostęp do nowych, innowacyjnych leków. Jak funkcjonować w takiej rzeczywistości przecież same dobre chęci nie wystarczają.

C.C.:Drzwi czasem są zamknięte, to fakt. Trzeba umieć szybko się otrzepać z niepowodzenia i zamiast próbować je wyważać wejść oknem. Zbliża się nowy rok podatkowy. Dzięki pomocy i wsparciu  finansowym i księgowym  Zawierciańskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych możemy korzystać z pozyskiwania 1%. Serdecznie zachęcamy do odpisywania 1% swojego podatku na rzecz naszego stowarzyszenia. To dla nas ogromne wsparcie, bez niego trudno byłoby nam wspomagać finansowanie rehabilitacji naszych podopiecznych.

M.B.M.: Jakie jest przesłanie zawierciańskich Amazonek.

C.C.: Odpowiedzialność za swoje szczęście leży wyłącznie w naszych rękach.


Artykuł archiwalny rozmowa Małgorzata Bożek-Machę.

Zawiercianin ZIMA 2012 Nr 3 (13)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720