niedziela, 17 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Antoni, Henryk

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Promujemy dobre inicjatywy

Promujemy dobre inicjatywy

data dodania: 2020-07-09 11:50:02

Potrzeba aktywizacji młodych ludzi, znaczeniu promocji podczas każdego działania oraz o projekcie.

O potrzebie aktywizacji młodych ludzi, znaczeniu promocji podczas realizacji każdego działania oraz o projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” w rozmowie z redakcją „Zawiercianina” mówi Cezary Barczyk, Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.

P.K.: Dlaczego promowanie swoich idei i działań jest współcześnie tak ważne.

C.B.:Nawet najbardziej wartościowa treść, najbardziej wartościowy przekaz może zostać niezauważony przez społeczeństwo czy społeczność lokalną, jeśli nie będzie odpowiednio nagłośniony i wypromowany. Dlatego bardzo ważne jest, aby- śmy w sposób zorganizowany zadbali o rozpowszechnienie informacji o dobrych inicjatywach. To w szczególności ważne, gdy z mediów płyną do nas nie zawsze pozytywne informacje.

P.K.:Jakie korzyści daje społeczności lokalnej projekt „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”.

C.B.:To bardzo ważny, ciekawy i nowatorski projekt. Widzimy już pierwsze jego efekty  uczniowie z 10 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zawierciańskiego przygotowali pierwszy numer gazetek szkolnych i współtworzyli czasopismo aktywności społecznej „Zawiercianin”, odbyli kilka edycji warsztatów dziennikarskich oraz brali udział w spotkaniach ze znanymi dziennikarzami. Korzyści odnosi cała społeczność lokalna poprzez aktywizację tych młodych ludzi i ich otoczenia z różnych części naszego powiatu oraz wszyscy inni, którzy są zainteresowanIA dziennikarstwem i mogą brać udział np. w otwartych spotkaniach z ludźmi mediów. Warto podkreślić, że nakład gazetek szkolnych równy tysiącu egzemplarzy dla każdej szkoły jest większy niż liczba uczniów w danej szkole.

P.K.:W jaki sposób promować dobre inicjatywy.

C.B.:Przede wszystkim w ich realizacji należy skupić się na ludziach, ich dobru. Wówczas promocja i tzw. marketing szeptany, czyli przekazywanie informacji o danej inicjatywie z ust do ust, rozpocznie się samoistnie. Czasem taka promocja ma dużo większą siłę oddziaływania, niż świetne zorganizowana i przeprowadzona kampania reklamowa. Od tego warto zacząć, choć na pewno nie powinno się na tym zakończyć działań promocyjnych. Potrzebna jest także dbałość o przesyłanie do mediów odpowiednio przygotowanych materiałów prasowych. Starostwo Powiatowe ze swej strony, jako partner Centrum Inicjatyw Lokalnych w projekcie „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”, również dba o promocję działań realizowanych w ramach projektu.

P.K.:Jednym z głównych celów projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” jest zwiększenie młodzieżowej aktywności obywatelskiej. Czy to ważne, aby dbać o aktywizację obywatelską już od najmłodszych pokoleń.

C.B.:Zdecydowanie tak. Jeśli nie zaczniemy mówić młodym ludziom, że żyjemy w demokracji, na którą mają realny wpływ jeśli tylko zechcą, to frekwencja w wyborach będzie z roku na rok coraz niższa. To niezwykle istotne, aby przypominać młodzieży, że już wkrótce będą ponosili odpowiedzialność za swoją ojczyznę. Współcześnie aktywność obywatelska, patriotyzm, to słowa, które nie muszą oznaczać wielkich inicjatyw. Wystarczy być obywatelem dobrym, uczciwym i aktywnym w swojej społeczności lokalnej. Nasza przyszłość zaczyna się dzisiaj, nasza przyszłość to młodzi.

Artykuł archiwalny rozmowa Pawła Kmiecika 

Zawiercianin Jesień 2013 nr 3 (16)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720