poniedziałek, 17 Grudzień 2018,
imieniny obchodzą: Jolanta, Olimpia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Prawa Sobota - czyli o tym, że warto wiedzieć

Prawa Sobota - czyli o tym, że warto wiedzieć

data dodania: 2017-11-11 13:53:23

Często słyszymy, że prawo stoi po naszej stronie. Jak jednak mamy się do tego odnieść, jeśli nie zawsze znamy swoje przywileje, obowiązki, a wielokrotnie złożone zdania prawniczego języka wprawiają nas w konsternację?

W nowym cyklu artykułów "Prawa Sobota" będziemy w jasny i zrozumiały sposób przedstawiać zagadnienia z zakresu prawa. Zasięganie fachowych porad prawnych jest kosztowne. Wystarczy jednak, że poświęcicie swój czas na lekturę niniejszych artykułów, aby zrozumieć nieczytelne dotychczas aspekty polskiego prawa.

Dzięki współpracy z Klubem Jagiellońskim w każdą sobotę poznacie jedno z nurtujących Was zagadnień. Natomiast już dziś zapraszamy do zapoznania się z działalnością Klubu Jagiellońskiego oraz tym, komu i jakich porad udziela.

 

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM

W Żarnowcu znajduje się punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, dedykowany wszystkim mieszkańcom powiatu zawierciańskiego. Punkt ten zlokalizowany jest w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu przy Rynku (Rynek 9).

Punkt ten prowadzony jest przez stowarzyszenie Klub Jagielloński – organizację o 25-letniej tradycji, zrzeszającą głównie studentów i młodych absolwentów uczelni wyższych całej Polski. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Krakowie, ale swoją działalnością obejmujemy niemal cały teren Polski, co jest możliwe za sprawą ciągłego rozwoju organizacji. Naszym celem jest dobro wspólnot, w których funkcjonujemy oraz działanie na rzecz pożytku Rzeczpospolitej. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie http://kj.org.pl/

Na mocy ustawy z pomocy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy powiatu zawierciańskiego, w tym:

- młodzież do 26. roku życia,

- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

- seniorzy po ukończeniu 65 lat,

- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,

- kombatanci,

- weterani,

- osoby, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty,

- kobiety w ciąży.

Osoby chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, zobowiązane są przedstawić w punkcie dokument do tego uprawniający. Może to być – na przykład – dowód osobisty, paszport, legitymacja weterana, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej.

Pomoc udzielona może być praktycznie w czterech formach:

1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach lub

2) wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego lub

3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w powyższych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i sądowoadministracyjnym, lub

4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

 

Istnieje wąski zakres tematyczny spraw, które nie mogą być rozpatrywane w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Są to:

– sprawy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

– z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;

– związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

 

Punkt w Żarnowcu mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, a działa według następującego harmonogramu:

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

8:30 – 12:30

8:30 – 12:30

8:30 – 12:30

12:00 – 16:00

9:00 – 13:00

Osoby zarejestrowane internetowo przez stronę http://powiatzawiercianski.npp-kj.pl/ (zakładka: Rejestracja) będą przyjmowane z pierwszeństwem.

 

Zadanie jest finansowane ze środków powiatu zawierciańskiego.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720