sobota, 6 Czerwiec 2020,
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Pięć lat Jurajskiej Szkółki Piłkarskiej Warta Zawiercie

Pięć lat Jurajskiej Szkółki Piłkarskiej Warta Zawiercie

data dodania: 2013-02-06 14:28:33

W lutym tego roku Jurajska Szkółka Piłkarska Warta Zawiercie obchodzi swoje piąte urodziny.

To był okres wzlotów i upadków. Mimo piętrzących się trudności stowarzyszeniu udało się przetrwać. Działa dalej, a zarząd ma nadzieję, że jego przyszłość malować się będzie w dużo lepszych barwach.

Stowarzyszenie JSP Warta Zawiercie formalnie swą działalność rozpoczęło w lutym 2008 roku. Jednak tak naprawdę jest ono kontynuacją działającego wcześniej KS Warta Zawiercie. Po jego rozpadzie drużyny dziecięce i młodzieżowe zostały przygarnięte przez Olimpię Blanowice, a po jednym sezonie z inicjatywy rodziców i grupy zapaleńców doszło do zawiązania się klubu w obecnym kształcie.

„Pierwszy rok działalności był dla nas dość trudny” - mówi Prezes Zarządu JSP, Benedykt Freihofer – „Jednak dzięki przychylności ówczesnych władz miasta mogliśmy się rozwijać, a przede wszystkim nieodpłatnie korzystać z miejskich obiektów sportowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Nasze drużyny młodzieżowe z dnia na dzień zaczęły liczyć się na mapie piłkarskiej macierzystego podokręgu Sosnowiec. Wicemistrzostwo Zagłębia w hali i na otwartym boisku to najlepsze przykłady.”

W okresie pierwszych trzech lat klub zorganizował wiele znaczących przedsięwzięć. Należą do nich chociażby dwukrotna wymiana ze słowackim klubem Tatran Krasno czy turnieje: mikołajkowe i „Wakacje Z Orlikiem”. W tych ostatnich brały udział drużyny młodzieżowe renomowanych klubów takich jak: Górnik Zabrze, GKS Katowice czy GKS Bełchatów. Na ich tle zawodnicy z Zawiercia prezentowali się naprawdę dobrze.

Obecnie klub prowadzi dwie drużyny: rocznik 1997 i 1999/2000. Drużyna starsza bierze udział w rozgrywkach Regionalnej Ligi Juniorów Młodszych Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zarząd klubu wyszedł bowiem z założenia, że lepiej przegrywać z najlepszymi niż wygrywać ze słabeuszami. Niedawno drużyna rozegrała sparing z Wisłą Płock i mimo porażki w grze u zawodników JSP widać wyraźny progres.

 „Naszym atutem” - mówi wiceprezes Zarządu, Mariusz Cichacki – „są nasi wychowankowie. Nie ma klubu w regionie, w którym nie grałby zawodnik zaczynający w naszej szkółce. Wystarczy popatrzeć na skład seniorskiej i juniorskiej KP Warty Zawiercie.

Najwyższe notowania mają nasi wychowankowie Filip Wiśniewski i Krystian Furgacz. Pierwszy zaliczył występy w reprezentacji Polski U17, drugi zadebiutował w Młodej Ekstraklasie, w barwach Górnika Zabrze. Boli nas, że media, szczególnie te lokalne z uporem maniaka  piszą, że ci zawodnicy są wychowankami K Warty, klubu, który samodzielnie działa dopiero drugi rok” – dodaje Cichacki.

Dodać należy, że czterech zawodników JSP jest członkami kadry Zagłębia, jeden należy do kadry Śląska, a jedyna w klubie zawodniczka jest reprezentantką Śląska młodziczek. Z satysfakcją należy przyjąć fakt, że wychowankami Klubu ciągle interesują się renomowane kluby piłkarskie i szkółki. To przede wszystkim zasługa trenera Wojtka Freihofera.

Jak każde stowarzyszenie klub opiera się na środkach finansowych pozyskiwanych z zewnątrz. Niestety nie są one zbyt wysokie. „Staramy się pukać do każdych drzwi” – mówi drugi wiceprezes Zarządu, Robert Leks – „piszemy wnioski, aplikacje, próbujemy pozyskać środki z 1% podatku. Od dwóch lat pomaga nam w tym Centrum Inicjatyw Lokalnych. Dzięki nim w tym roku po raz pierwszy udało nam się złożyć wniosek w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Mamy nadzieję, że z pozytywnym skutkiem.”

„Mamy dużo optymizmu” – kończy prezes Freihofer – „będziemy robić wszystko, by w tym roku zapewnić naszym młodym piłkarzom godziwe warunki uprawiania piłki nożnej. Dziękuję serdecznie tym, na których zawsze możemy liczyć. Mam tu na myśli przede wszystkim Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu, Spółdzielnię Mieszkaniową „Zawiercie”, Sklep Specjalistycznego Zaopatrzenia Medycznego „Medyk” oraz Prezydenta Ryszarda Macha.”

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720