niedziela, 27 Wrzesień 2020,
imieniny obchodzą: Damian, Mirabela

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Operacja snowball

Operacja snowball

data dodania: 2018-08-23 12:07:44

Według „podręcznikowej” definicji jest to obóz językowy z profilaktyką uzależnień. Jednak dla nas, snowballowiczów, to coś więcej niż zwykły obóz i kilka dni wyrwanych z naszego życia.

To kilka wspaniałych dni, kiedy możemy być całkowicie sobą bez żadnej obawy przed krytyką innych, spędzić wspólnie czas, nawiązać nowe przyjaźnie i… poszaleć w lesie!

Słowo „snowball” pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza „śnieżną kulę”. Takie jest właśnie jedno z założeń obozu – stać się śnieżną kulą, która składa się z płatków śniegu, czyli nas – uczestników; jednością, której spoiwem są nowe relacje. Gdy „staczamy się” z wierzchołka góry, zabieramy ze sobą wszystkich, którzy znajdą się na naszej drodze, aby razem z nami poznali smak OS.

Snowball przywędrował do nas z Litwy, a tam ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest organizowany od ponad dwudziestu lat. OS do Polski w 2003 r. sprowadziła pani Celina Kurkowska, dyrektor Szkoły Językowej „Progress” w Zawierciu. Szkoła zajmowała się organizacją tego wydarzenia przez siedem lat. W roku 2012 pałeczkę przejęło stowarzyszenie „Wspólnie dla Zawiercia”, wtedy też obóz został pierwszy raz zorganizowany w bazie ZHP w Siamoszycach – wcześniej odbywał się w Kostkowicach. Jesienią 2013 r. podczas Snowball Reunion mieliśmy okazję poznać troje Amerykanów, którzy zapoczątkowali OS w Stanach.

Głównym jego celem jest profilaktyka uzależnień – co robić lub czego nie robić, aby nie wpaść w nałóg, czyli uzależnienie od narkotyków i alkoholu, ale również od Internetu, telefonu komórkowego i ciągłego podchodzenia do lodówki po coś do jedzenia. Ta poważniejsza tematyka zajmuje nas podczas sesji generalnych. Są także warsztaty, gdzie ćwiczymy głównie umiejętność pracy w grupie.

Najważniejszą częścią obozu są tzw. small groups (małe grupy), do których przydzielony jest staff i uczestnicy. Staff to ludzie, którzy zajmują się organizacją od strony merytorycznej, w całości składa się z młodzieży. Podczas zajęć small groups obozowicze mają lepszą okazję do wzajemnego poznania się. Uczą się wtedy współpracy, wzajemnego szacunku, tolerancji, nie brakuje także ruchu na świeżym powietrzu. Obóz jest w całości prowadzony po angielsku (gratka dla miłośników tego języka). Kolejna z zalet to fakt, że co roku przyjeżdżają do nas goście z Litwy oraz rodowici Anglicy, na co dzień mieszkający w Wielkiej Brytanii, czyli native speakers. Najlepsze okazuje się jednak to, że – pomimo obaw niektórych nowicjuszy – mamy możliwość spędzenia tych kilku dni w lesie, z dala od pędzącej cywilizacji, śpiąc w kilkuosobowych namiotach harcerskich, gdzie zawsze jest wesoło, a nocne rozmowy nie mają końca. Znajdzie się też okazja do pochwalenia się swoimi talentami czy kąpieli w jeziorze pod pilnym okiem ratownika.

Jeśli więc szukasz czegoś, co jest inne od wszystkiego, co spotkałeś dotychczas, weź udział w Operation Snowball! Zapraszamy w następnym roku na początku wakacji. Możesz też znaleźć nasz fanpage na Facebooku.

Zawiercianin 2014 nr 3 (20)

Autor: Aleksandra Krakowiak

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720