czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Ogródki działkowe miejscem szkoleń i warsztatów

Ogródki działkowe miejscem szkoleń i warsztatów

data dodania: 2020-06-03 12:09:10

To zdanie popierają członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego im. A. Mickiewicza w Porębie, którzy zapragnęli poszerzyć wiedzę z dziedziny medycyny, sportu i rekreacji,

Ogródki działowe to miejsca, w których możemy odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym pracy. To zdanie popierają również członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego im. A. Mickiewicza w Porębie, którzy zapragnęli poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny medycyny, sportu i rekreacji, a nawet literatury. Chęć zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań jest zaletą, niezależnie od tego, w jakim wieku są osoby, które chcą podnosić swoje kompetencje. Taką inicjatywę wykazali członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego im. A. Mickiewicza z Poręby. Dlatego też zgłosili swój pomysł do programu „Działaj Lokalnie” wdrażanego przez zawierciańskie Centrum Inicjatyw Lokalnych. Udało im się pozyskać niezbędne środki finansowe potrzebne do zrealizowania projektu. W taki oto sposób została powołana do życia „Akademia Aktywnego Ogrodnika”. „Obchodziliśmy 70-lecie założenia Rodzinnych Ogródków Działkowych i realizując projekt chcieliśmy uczcić do wydarzenie. Zależy nam na tym aby młodzi ludzie kontynuowali nasze dzieło” – tak na temat projektu wypowiada się pomysłodawca przedsięwzięcia i wiceprezes ROD w Porębie Wodzisław Pałucha. Nadrzędnym celem pomysłu były działania dotyczące rozwoju kompetencji w zakresie poprawy efektywności kształcenia ogólnego w obszarach: ochrony zdrowia, BHP, udzielania pierwszej pomocy medycznej, literatury, kultury, sportu i rekreacji. W projekcie mogli wziąć udział nie tylko członkowie Stowarzyszenia Ogrodowego, ale także ich rodziny, znajomi i wszyscy mieszkańcy Poręby, niezależnie od wieku. W ramach projektu odbyły się cztery spotkania szkoleniowe o różnorodnej tematyce, celowo dobranej tak, aby każdy z mieszkańców mógł znaleźć interesujący go temat. Spotkania odbywały się w świetlicy „Anatol” należącej do Stowarzyszenia Ogrodowego. Wysoka frekwencja na każdym ze szkoleń dowiodła, że realizowane przedsięwzięcie jest jak najbardziej zasadne. Tematyka szkoleń i warsztatów obejmowała różnorodną tematykę:
1. „Umiejętność selektywnego czytania literatury fachowej dotyczącej kultury, sportu i rekreacji”.
2.„Udzielenie pierwszej pomocy przed medycznej” – specjalistyczne szkolenie teoretyczne i praktyczne dla uczestników szkolenia i mieszkańców miasta.
3. „Zakładanie trawników na działkach i ogrodach przydomowych, cięcie i prześwietlanie koron drzew i krzewów owocowych - BHP”.
4. „Pomoc i opieka nad osobami niepełnosprawnymi, ciężko chorymi i samotnymi”. Ogółem we wszystkich szkoleniach uczestniczyło 91 osób. Jak zauważa Wodzisław Pałucha: „Zależało nam na tym aby tematyka szkoleń odpowiadała zainteresowaniom działkowców. Dlatego też na zajęciach poruszono kwestie sadownictwa, pielęgnacji drzew i krzewów ogrodowych ale nie brakowało również profilaktyki prozdrowotnej. Specjaliści radzili jak radzić sobie z ukąszeniami owadów, których nie brakuje podczas wykonywania prac na świeżym powietrzu.” Karolina Ostrowska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie przyznała, że: „projekty zachęcają do aktywnego działania członków organizacji realizujących przedsięwzięcia, ale przede wszystkim do integracji mieszkańców w różnym wieku. Cieszy fakt, że charakter tych projektów jest zróżnicowany i odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. W wydarzeniach projektowych chętnie uczestniczą nie tylko dzieci, dorośli, ale również młodzież, dlatego tak ważne są oddolne inicjatywy wynikające z potrzeb mieszkańców.” Projekt przyniósł oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim przyczynił się do aktywności seniorów, wpłynął na integrację osób w różnym wieku, pełnił funkcję edukacyjną i, co najważniejsze, pozwolił łączyć przyjemne z pożytecznym. Akademia Aktywnego Ogrodnika udowodniła, że ogródki działkowe to idealne miejsce zarówno dla wypoczynku, jak również dla spotkań o charakterze edukacyjnym. Mieszkańcy Poręby wykazali, że są żądni wiedzy i pełni ambitnych planów na przyszłość. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a jego uczestnicy już planują kolejne przedsięwzięcia.


Artykuł archiwalny rozmowa Joanny Łapaj  

Zawiercianin Lato 2018 Nr 1 (23). 


 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720