piątek, 3 Lipiec 2020,
imieniny obchodzą: Anatol, Jacek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Odmienić LOS gminy

Odmienić LOS gminy

data dodania: 2013-09-23 09:28:19

Mimo że działają od niedawna, to już intensywnie angażują się w pomoc mieszkańcom miasta, gminy i sołectw oraz w promocję tego obszaru. Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Społeczna (LOS) z Ogrodzieńca to jedna z niewielu inicjatyw mających na celu wspieranie społeczności z tego obszaru.

Podobnie jak wiele takich środowisk, również LOS początkowo działał jako nieformalna grupa osób, które chciały „coś zmienić”. Brali oni udział w akcjach wspólnie z innymi organizacjami z Ogrodzieńca. Dało im to jeszcze większą motywację oraz zachęciło do sformalizowania aktywności. W czerwcu 2013 roku Lokalna Organizacja Społeczna została zarejestrowana w sądzie.

Inicjatorem powstania i prezesem organizacji jest Anna Pilarczyk-Sprycha, która od lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym gminy Ogrodzieniec i chętnie pomaga ludziom, którzy zwrócą się z prośbą o wsparcie. – „Pomysł, aby sformalizować nasze działania narodził się w zeszłym roku. Znacząco ułatwia to wiele spraw i otwiera wiele drzwi. Chcę, żeby LOS uczestniczył w życiu Ogrodzieńca, ukazywał piękno obszaru, który znajduje się w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej i skupił się na promocji gminy. Niestety często zapomina się, w jak pięknym miejscu mieszkamy, jak wiele atrakcji znajduje się w naszej gminie. Trzeba wykorzystać ogromny potencjał, który tkwi w tej okolicy” – tak o głównych zamierzeniach mówi pani prezes.

Nie są to słowa rzucane na wiatr – Lokalna Organizacja Społeczna wspólnie z portalem moj-ogrodzieniec.pl zorganizowała akcję „Kochamy Gminę Ogrodzieniec”. Dzięki niej powstała gminna maskotka – Kot, który będzie towarzyszył mieszkańcom podczas ważnych wydarzeń. Kolejną ciekawą inicjatywą było przedsięwzięcie „Bezpieczna zima i bezpieczne święta w gminie Ogrodzieniec”. W jego ramach zorganizowano cykl spotkań przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z funkcjonariuszami Policji, którzy uczyli, jak zachowywać się na drodze oraz jak pomagać poszkodowanym.

Ponadto LOS wspierał Fundację PRO-SILESIA podczas realizacji projektu „Zabawa historią – śladami naszych przodków”, dzięki któremu zorganizowano Pierwszą Historyczną Grę Miejską w Ogrodzieńcu. Wsparcie otrzymał również Uczniowski Klub Sportowy Ogrodzieniec w czasie projektu „Forum młodych gminy Ogrodzieniec. Od gadania do działania”. Jego celem było umożliwienie młodzieży wypowiedzenia się na temat działań władz lokalnych i organizowanych wydarzeń kulturalnych, a także zaprezentowanie swoich pomysłów na zmiany w gminie. – „Projekty udały się świetnie, zaangażowaliśmy młodzież. Udowodniliśmy, że jeśli ktoś chce, to może zorganizować ciekawe atrakcje w gminie. Cieszę się, że mogliśmy współpracować z innymi organizacjami, zdobyliśmy cenne doświadczenie” – dodaje Anna Pilarczyk-Sprycha.

Członkowie organizacji udowodnili, że potrafią uczyć się od innych oraz działać szybko i sprawnie. Efektem doświadczenia zdobytego podczas współpracy i wspierania innych było samodzielne napisanie projektu przez Lokalną Organizację Społeczną. Udało się zdobyć dofinansowanie i od stycznia 2013 r. realizowany jest projekt „JURAjskie dziennikarstwo”. W jego ramach odbywają się warsztaty i szkolenia dla młodych ludzi, a ich efektem jest tworzenie od podstaw młodzieżowych biuletynów. – „Uczestnicy początkowo wzięli udział w szkoleniach dziennikarskich, teraz spotykają się na warsztatach i wspólnie tworzą gazetę. Dobrze, że redagują własną prasę i decydują, co znajdzie się w kolejnym numerze, mogą przedstawić swój punkt widzenia w sprawach ważnych dla wszystkich mieszkańców. Głos młodych jest istotny, to oni są przyszłością gminy. Cieszę się, że nasz projekt spotkał się z takim zainteresowaniem. Z pewnością nie jest to ostatnia tego typu inicjatywa, którą podejmujemy” – komentuje pani prezes.

Kolejnym przedsięwzięciem jest nawiązanie współpracy z Caritasem, dzięki któremu ponad 200 mieszkańców zamieszkujących Żelazko, Ryczów, Ryczów-Kolonię, Giebło, Mokrus, Kiełkowice, Giebło Kolonię i Fugasówkę otrzymuje pomoc żywnościową. LOS odpowiedzialny jest za dostarczanie produktów spożywczych przekazanych przez Caritas osobom potrzebującym oraz za sprawną procedurę formalną tego przedsięwzięcia. – „Pod koniec roku nawiązaliśmy współpracę z Caritasem. Uznaliśmy, że należy znaleźć sposób, by pomóc rodzinom zamieszkującym nasze sołectwa. Wiele osób znajduje się w trudnej sytuacji, mają ograniczone środki finansowe lub pozostają bez pracy. Cieszę się, że nasza pomoc obejmuje tak dużą liczbę ludzi” – wyjaśnia Marta Baryłka, wiceprezes zarządu.
Obecnie członkowie LOS-u organizują także akcję „Pomóż Krzyśkowi”, której celem jest zebranie środków finansowych na zakup stałej protezy modularnej uda dla mieszkańca Ryczowa-Kolonii, Krzysztofa Jońca, który w wyniku choroby utracił nogę. – „Akcja »Pomóż Krzyśkowi« pozwoli panu Krzysztofowi w pełni cieszyć się aktywnością i ponownie brać udział w życiu społecznym. Będzie mógł sprawnie funkcjonować, a obecnie znajduje się w trudnej sytuacji – jest wdowcem, wychowuje 4 dzieci. Cieszę się, że znajdują się sponsorzy, ludzie, którym nie jest obojętna ludzka krzywda. Pamiętajmy, że człowiek jest wart tyle ile pomaga innym” – opowiada o akcji pani Anna.

Co planują w przyszłości? – „Będziemy cały czas prężnie działać. Postaramy się pomóc wszystkim osobom, które potrzebują wsparcia. Chcemy promować gminę Ogrodzieniec, zachęcać do odwiedzania naszych terenów. Pamiętamy o młodych ludziach, którzy mają potencjał i chcą działać społecznie. Jesteśmy otwarci na innowacyjne pomysły – będziemy szukali sposobów, które pozwolą na ich realizację” podsumowuje Anna Pilarczyk-Sprycha.

Mimo krótkiego stażu robią już wiele. Nie mają ograniczeń, są kreatywni i otwarci na nowe doświadczenia – ich działalność jest dobrym przykładem dla innych.


Elżbieta Alicja Wyrodek

Fotografie pochodzą z archiwum stowarzyszenia LOS.


______________________
Tekst pierwotnie ukazał się w kwartalniku „Zawiercianin” nr 14. Cały numer można pobrać i przeczytać tutaj.
 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720