czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Na rowerach po Jurze, czyli \"Zawiercianie na szlaku\"

Na rowerach po Jurze, czyli \"Zawiercianie na szlaku\"

data dodania: 2021-08-13 12:20:10

W dzisiejszych czasach dostępność informacji jest powszechna głównie za pośrednictwem Internetu. Coraz częściej jednak pojawia się pokusa weryfikowania różnego rodzaju informacji i wymogu ich uprawomocnienia, co związane jest z potrzebą żywego i realnego doświadczenia, dzięki któremu można pełniej poznać rzeczywistość.

Zdarza się, że jako odbiorcy siedzimy przed komputerami, telewizorami czy smart-fonami przyciągani różnego rodzaju ciekawostkami i atrakcjami z całego świata. Zdobywanie informacji i wiedzy na temat różnych zakątków świata bywa ciekawe i pasjonujące, choć w gruncie rzeczy sprawia, że żyjemy tak naprawdę innymi sprawami, zapominając o własnych. Zajmowanie się cudzymi sprawami jest fenomenem ludzkim, ponieważ na pewnym głębokim poziomie to, co światowe jest też po części tym, co nasze. Niemniej jednak, poznawanie walorów własnego otoczenia jest istotne dla budowania poczucia własnej wartości i tożsamości, jak również pomaga w dobrym osadzeniu w rzeczywistości. 

Surfowanie po Internecie czy przeglądanie programów telewizyjnych daje poczucie aktywności i przemierzania świata. Jednakże ciało ludzkie w końcu przypomina nam, że przeglądanie nawet najodleglejszych krańców świata za pośrednictwem nowoczesnych technologii z fotela w domu, jest rozwijające głównie dla jednego wymiaru naszego funkcjonowania. Aby ugruntować te doznania poznawcze warto podejść do sprawy całościowo i zaangażować w to doświadczenie również inne zmysły.

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych wychodzi naprzeciw tym, którzy chcieliby doświadczyć wzajemnej integracji i podtrzymywania wspólnych relacji w lokalnej społeczności. Poprzez realizację zadania finansowanego przez Prezydenta Miasta Zawiercie, Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych zorganizowała rajd rowerowy pn. „Zawiercianie na szlaku”.

Rajd przeznaczony był dla wszystkich osób pragnących zgłębić walory turystyczno-przyrodnicze regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szczególnie ważnym był udział młodzieży i dzieci w rajdzie. W wyniku obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19 musiały one bowiem ograniczyć swoje życie społeczne i wzajemne kontakty z rówieśnikami. W rajdzie wzięło udział 30 osób. Trasa rajdu biegła od Zawiercia przez Ogrodzieniec aż do Krępy i z powrotem do Zawiercia (ok. 23 km).

Rajd miał na celu zainteresowanie uczestników dziedzictwem turystycznym, krajobrazowym, kulturowym, historycznym, geograficznym naszego regionu, pobudzenie ich aktywności fizycznej i turystycznej, zwiększenie ich wiedzy dotyczącej najbliższej okolicy. Dzięki udziałowi w rajdzie jego uczestnicy mogli ponadto odnowić wymiar społeczny swojego funkcjonowania.

Udział w rajdzie wpłynął na zwiększenie się świadomości turystyczno-geograficzno-historyczno-kulturowej u jego uczestników, dotyczącej regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki wspólnemu ognisku, które odbyło się w trakcie rajdu jego uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować, wzmacniając tym samym swoje poczucie przynależności do lokalnej społeczności oraz poczucie własnej wartości.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720