czwartek, 7 Grudzień 2023,
imieniny obchodzą: Agata, Dalia

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Muzeum na kołach na stacji PKP w Zawierciu

Muzeum na kołach na stacji PKP w Zawierciu

data dodania: 2008-10-08 14:52:18

Pociag do historii

Urząd Miasta informuje iż w dniach 11 – 15 października na dworcu PKP w Zawierciu  będzie można zwiedzać wystawę prezentującą polską historię od czasów II wojny światowej do 2007 roku. Forma prezentacji będzie jednak nietypowa. Sześć tematycznych wystaw zostanie zaprezentowanych w sześciu wagonach. Organizatorem wystawy jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawa pokazuje „kamienie milowe” (albo „najważniejsze stacje”) w powojennej historii. Nowatorska forma związana jest z pomysłem ulokowania ekspozycji w specjalnym pociągu, którego wagony służą multimedialnym prezentacjom. Specjalnie dostosowany pociąg przyjeżdża do poszczególnych miejscowości i zatrzymuje się prawie na tydzień. W tym czasie można nie tylko zwiedzać wystawę, ale i uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym. Pociąg tworzy również miejsce, do którego mieszkańcy mogą przynosić pamiątki, zdjęcia, dokumenty i skanować je na miejscu. W ten sposób mogą stać się uczestnikami historii i współtwórcami wystawy.

Taka forma ekspozycji ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób, a poprzez towarzyszący program edukacyjny, wzbudzenie zainteresowania tematyką historyczną. Jednym z podstawowych fundamentów wystawy stanowią relacje ludzi, zwykłych obywateli, którzy byli świadkami, bądź współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach, mających miejsce na terenach zachodniej Polski w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego ważnym elementem działalności Ośrodka jest program zbierania świadectw, polegający na dotarciu do osób, które mogą podzielić się swoją historią, i spisaniu ich relacji.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został powołany 11 marca 2007 r. przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konferencji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Obecnie współprowadzony jest przez MKiDN oraz Miasto Wrocław.

Harmonogram zwiedzania

Zwiedzanie grup szkolnych „Pociągu do historii” odbywa się w grupach 15-osobowych, po wcześniejszym uzgodnieniu daty i godziny z osobą odpowiedzialną za organizację wystawy na danym terenie (Wydział Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki UM w Zawierciu, Michał Oleś, tel. 32 672 35 70, 672 43 88).
Nieuzgodnione grupy mogą zostać nieprzyjęte z powodu dużej ilości zwiedzających. Każda grupa uczniów powinna mieć opiekuna. Zwiedzanie trwa około jednej godziny. Przewidziane są zajęcia dodatkowe dla uczniów w przypadku oczekiwania na zwiedzanie wystawy (tylko wtedy, gdy będzie duża liczba grup zwiedzających).
Każdy uczeń będzie miał okazję kupić za 5 zł od organizatorów przewodnik „Pociąg do historii”, w którym przedstawiono historię ziem zachodnich od 1939 do 2007 roku.

Więcej o projekcie można znaleźć na stronach: http://www.pamieciprzyszlosc.pl

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720