sobota, 6 Czerwiec 2020,
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Mistrzyni batuty z Gimnazjum nr 1

Mistrzyni batuty z Gimnazjum nr 1

data dodania: 2018-08-27 12:45:23

Barbara Czajkowska jest czynnym nauczycielem muzyki i plastyki od 30 lat. To również osoba związana z harcerskimi i narciarskimi obozami dla młodzieży.

Nade wszystko kocha jednak muzykę, śpiewanie i uczniów, którymi jest zawsze otoczona. Poznajmy bliżej jej zawodową pasję, czyli prowadzenie szkolnego chóru.

Pani mgr B. Czajkowska prowadzi szkolny chór Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu od 2005 r. To dzięki jej zaangażowaniu i charyzmie zespół – jak mówi pani dyrektor gimnazjum, p. Katarzyna Jaworska – „jest dumą szkoły i jej najwspanialszą, żywą wizytówką”.

Szczególny rozwój chóru obserwujemy od 2007 r. Wtedy rozpoczęła się przygoda z koncertowaniem na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w ramach ogólnopolskich przeglądów. Pojawiły się też pierwsze znaczące sukcesy konkursowe – Brązowe, Srebrne i wreszcie upragnione Złote Pasma.

Początkowo chór tworzyły głosy równe dziewczęce, obecnie jest to chór trzygłosowy mieszany – alty, soprany, basy. Liczba członków, mimo rotacji, wynosi stale 60 osób.

Co roku na przesłuchania do szkolnego chóru przybywają tłumy uczniów.

Wielu chce znaleźć się w gronie młodzieży, która podczas różnych uroczystości zachwyca nas swoim śpiewem. Znakiem rozpoznawczym naszego chóru są obecnie dwa rodzaje charakterystycznych koszulek. Pierwsza z nich jest czarna i przedstawia trzy białe bociany z usytuowanym pod nimi napisem „Made in Poland”. Koszulki „I love Poland” zakupione zostały specjalnie z okazji nadania naszemu gimnazjum imienia T. Kościuszki i sztandaru. W planach jest zakup barwnych strojów przeznaczonych na uroczyste występy.

W każdą środę na siódmej godzinie lekcyjnej chór spotyka się w sali 107 w celu rozwijania swoich umiejętności. Uczniów nie zraża fakt, że próbom i ćwiczeniom nierzadko poświęca się nawet kilka godzin w tygodniu.

W tym roku chór po raz kolejny przeszedł z pozytywnym wynikiem nabór Narodowego Centrum Kultury i zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Nasze gimnazjum mogło przystąpić do programu dzięki Stowarzyszeniu Promocji Kształcenia z Katowic, reprezentowanemu przez p. Tomasza Materę. To pod egidą tej organizacji pozarządowej do grudnia 2014 r. mamy szansę uczestniczyć w projekcie pt. „Świat dźwięków zaprasza”. Od tej edycji programu chór premierowo rozpoczyna występy pod nazwą „G1 Fort-e”.

Liczna grupa uczniów zwierza się, że wybrała nasze gimnazjum właśnie ze względu na chór. To właśnie dlatego od września 2014/2015 w szkole po raz pierwszy zaistnieje klasa artystyczna. O szczegóły zapytałyśmy p. dyrektor K. Jaworską: „To klasa ze zwiększoną liczbą godzin muzyki w trzyletnim cyklu kształcenia – oddział realizujący autorski program opracowany przez p. B. Czajkowską. To odpowiedź na zapotrzebowanie uczniów i rodziców oraz wykorzystanie potencjału nauczyciela, który jest stale zaangażowany i wręcz magnetycznie działa na uczniów. To przyciąganie nie jest jednak przypadkowe. Pani Czajkowska stale się rozwija, dokształca. Skończyła trzy rodzaje studiów podyplomowych. Niedawno została absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To ktoś, kto jest profesjonalistą mającym dużo do zaoferowania uczniom”.

Chór daje koncerty nie tylko w szkole, ale również w innych instytucjach oświatowych, kulturalnych, samorządowych, kościelnych itp. Każdego roku koncertuje blisko 20 razy. W tym roku szkolnym dał koncerty np. w parafii w Marciszowie, w zawierciańskiej bazylice, w MOK w Zawierciu z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego, na placu im. Teodora Stosika z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach z okazji obchodów 10-lecia Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego, na skwerku przy pomniku Adama Mickiewicza w Zawierciu podczas widowiska plenerowego „Pora wskrzesić ojców dzieje”.

Postanowiłyśmy zapytać panią Barbarę Czajkowską, dlaczego prowadzi chór oraz skąd bierze siły, by z takim zapałem wykonywać trudną pracę z tak licznym zespołem: „Jeśli wykonuje się pracę, którą się kocha, to nie odczuwa się jej trudów. Lubię i szanuję młodzież i ona odpłaca mi tym samym. Miło jest obserwować rozwój artystyczny dzieci. Przychodzą w klasie pierwszej, uczą się, bawią się, pracują. Żałuję, że tak krótko to trwa. W klasie trzeciej, kiedy już osiągają bardzo dobre wyniki – muszę się z nimi rozstać. Na szczęście nie ze wszystkimi. Pasja śpiewania chóralnego przekłada się na ich dalsze działania artystyczne. Myślę, że z muzykujących absolwentów naszego gimnazjum zebrałaby się niejedna klasa. To bardzo satysfakcjonujące”.

Zawiercianin 2014 nr 2 (19)

Autor: Wanessa Lassak 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720