sobota, 27 Listopad 2021,
imieniny obchodzą: Franciszek, Maksymilian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Kuźnia Młodych Talentów

Kuźnia Młodych Talentów

data dodania: 2018-08-17 14:23:45

Kandydaci na pracowników mają stosy dokumentów ukończenia studiów i szkoleń, natomiast nie mają kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców. Chcemy to zmienić - mówi Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

W tym roku otworzyliście Kuźnię Młodych Talentów. Co to jest i skąd wziął się pomysł na tego typu przedsięwzięcie?

To projekt, który realizuje Spółdzielnia Socjalna Kuźnia w porozumieniu z Agencją Pracy ARK oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. Skąd pomysł? Pracodawcy alarmują, że wciąż - pomimo wysokiego bezrobocia - nie mogą znaleźć pracowników. Tymczasem praca czeka.

Jak to możliwe? Skoro bezrobocie jest tak wysokie, to jak może brakować pracowników?

Jeśli mówimy o osobach, które chcą podjąć pracę, to na rynku pracy jest wiele osób, które ukończyły liceum albo studia, które nie mają konkretnego, poszukiwanego przez pracodawców zawodu. Inna grupa to natomiast osoby, które kończyły technikum, ale niestety w kierunkach, które nie gwarantują znalezienie pracy. W skrócie: wykształcenie tych osób nie odpowiada zapotrzebowaniom rynku. Inna sprawa, że system edukacji formalnej aktualnie bardzo słabo przygotowuje do pracy w konkretnych zawodach. Jedyna możliwość to dodatkowe praktyki lub wolontariat, które można odbyć w firmach i instytucjach.

Jakich zawodów brakuje na rynku?

Aktualnie praktycznie wszystkich. Nastał rynek pracownika. By uzupełnić kadry, polscy pracodawcy zatrudnili w ostatnim okresie ponad milion imigrantów z Ukrainy. My będziemy skupiać się na tworzeniu szans dla młodych Polaków. Pracy jest wiele, zwłaszcza w prostych zawodach adresowanych do wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Miejsc pracy w tych zawodach jest najwięcej. Zarobki w nich są bardzo przyzwoite i co najważniejsze - wyższe w porównaniu do innych prac, np. prostej pracy biurowej.

O jakich zawodach mówimy?

To między innymi ślusarz, elektryk, spawacz, mechanik, pracownik utrzymania ruchu. To zawody, do których kiedyś przygotowywała zawodówka, do której uczęszczało ponad 30 procent uczniów. Dziś w tej formie kształcenia uczy się kilkanaście procent wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Niestety brak fachowców związanych m.in. z budowlanką czy mechaniką sprawia, że wykonywana przez nich praca jest coraz bardziej poszukiwana na rynku.

Uczniowie rzadko wybierają szkoły zawodowe, ponieważ kierują się nie chęcią szybkiego pójścia do pracy lecz chęcią podwyższania poziomu wykształcenia. Młodzi ludzie chcą zdawać maturę i uzyskiwać wyższe wykształcenie, ale wiadomo, że nie wszyscy znajdą pracę po studiach zgodnie z kierunkiem wykształcenia.

A co da Kuźnia Młodych Talentów?

My nie dajemy papierków bez pokrycia. Chcemy przygotowywać ludzi do pracy, ale w porozumieniu z dużymi pracodawcami. Tacy przedsiębiorcy potrzebują rocznie od kilkudziesięciu do kilkuset osób do tego, by wdrożyć ich do pracy i by utrzymać normalny proces produkcyjny. W związku z tym, że procedury rekrutacji i szkoleń są bardzo drogie, to chcemy za pracodawców wyszukać i przygotować nowe kadry. Oczywiście, działając w porozumieniu z pracodawcami, którzy wskażą nam kogo potrzebują. W tej chwili jesteśmy w stanie przygotować takich pracowników, jak mechanik czy ślusarz, ale jesteśmy otwarci na to, by odwzorować u nas każde stanowisko pracy. Jednocześnie weźmiemy na siebie całą procedurę naboru, sprawdzania i przygotowywania pracownika.

Firmy otrzymają zatem gotowego pracownika?

Tak. Ręczymy za to, że ta osoba ma odpowiednie kwalifikacje do zajmowania określonego stanowiska i dla pracodawców takie rozwiązanie będzie bardzo ułatwiało nabór nowych pracowników.

Do kogo jest adresowana Kuźnia Młodych Talentów?

Tak naprawdę do wszystkich osób, które chcą pracować w konkretnych zawodach. Projekt jest skierowany przede wszystkim do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, ale nie zamykamy się na starsze osoby, które chcą się przekwalifikować.

Zawiercianin 2016 nr 1 (21)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720