poniedziałek, 16 Lipiec 2018,
imieniny obchodzą: Eustachy, Marika

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Krew cenniejsza niż złoto

Krew cenniejsza niż złoto

data dodania: 2017-09-21 10:46:16

Jest wiele rzeczy, którymi możemy podzielić się z osobami potrzebującymi pomocy. Jedni ofiarują wsparcie duchowe, inni materialne. Dla wielu ludzi najcenniejsze jest jednak to, co płynie w naszych żyłach, czyli krew.

Społeczne akcje krwiodawstwa sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się oddać swoją krew, by pomóc innym. A jest ona niezbędna do dokonywania transfuzji, ratuje ofiary wypadków, pomaga w leczeniu wielu poważnych chorób oraz podawana jest w postaci przetworzonych preparatów. Decyzję o zostaniu krwiodawcą podjęło także wielu uczniów z powiatu zawierciańskiego.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zawierciu poinformował, że w roku szkolnym 2016/2017 przeprowadzono 20 akcji krwiodawstwa w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach XVI Okręgowej Edycji Akcji Honorowego Krwiodawstwa PCK Szkół Ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. W akcji udział wzięły następujące szkoły:

- I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego;

- II Liceum Ogólnokształcące im. H. Malczewskiej;

- Zespół Szkół im. O. Langego;

- Zespół Szkół im. S. Staszica;

- Zespół Szkół im. H. Kołłątaja;

- Zespół Szkół im. X. Dunikowskiego;

- Zespół Szkół w Pilicy;

- Zespół Szkół w Szczekocinach;

- Zespół Szkół im. gen. J. Bema;

- Zespół Szkół im. R. Gostkowskiego w Łazach;

- Zespół Szkół R.C.K.U. w Żarnowcu.

Krew oddało 334 uczniów, w tym 106 kobiet. Natomiast 145 uczniów oddało krew po raz pierwszy. Łącznie upłynęło aż 149,660 litrów krwi!

Jeżeli pragniesz dołączyć do grona krwiodawców, wciąż masz szansę! Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zawierciu ogłasza rozpoczęcie XVII Okręgowej Edycji Akcji Honorowego Krwiodawstwa PCK Szkół Ponadgimnazjalnych i Wyższych województwa śląskiego – w roku szkolnym 2017/2018. Akcje krwiodawstwa odbędą się w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu w godzinach 9.00 – 12.00 w następujących terminach:

- 3.10.2017r. – I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Zawierciu;

- 10.10.2017r. – Zespół Szkół w Pilicy;

- 12.10.2017r. – Zespół Szkół im. O. Langego w Zawierciu (w akcji uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół im. S. Staszica oraz Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu);

- 16.10.2017r. – Zespół Szkół w Szczekocinach;

- 17.10.2017r. – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu;

- 18.10.2017r. – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Zawierciu;

- w każdą środę i piątek uczniowie Zespołu Szkół im. gen. J. Bema, mogą oddać krew w godzinach 8.00 – 12.00, w punkcie krwiodawstwa przy ul. Piłsudskiego 81c w Zawierciu.

W podanych terminach mieszkańców wymienionych miejscowości do udziału w akcji krwiodawstwa zaprasza Włodzimierz Nowacki – prezes Oddziału Rejonowego PCK w Zawierciu.

Poniżej podajemy najnowsze informacje o działalności Oddziału Rejonowego PCK w Zawierciu, przekazane przez Włodzimierza Nowackiego:

„Dnia 28.08.2017r. odbyło się posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zawierciu. Z żalem przyjęliśmy rezygnację p. Małgorzaty Komendy z funkcji prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Zawierciu. W dniu 1.09.2017r. stanowisko prezesa objął ówczesny wiceprezes – Włodzimierz Nowacki. Na stanowisko wiceprezesa powołano Lesława Romanka. W dniu 13.09.2017r. odbyło się spotkanie z opiekunami szkolnych kół PCK oraz akcji krwiodawstwa powiatu. W spotkaniu udział wzięło 13 nauczycieli. Podczas spotkania prowadzonego przez Włodzimierza Nowackiego uzgodniono przebieg akcji krwiodawstwa w szkołach, omówiono działalność szkolnych kół PCK w roku szkolnym 2017/2018 oraz ich udział w akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka, Wielkanoc z PCK” zbierania słodyczy w szkołach. Podjęto rozmowy o przeprowadzanych  przez PCK w szkołach kursach z zakresu pierwszej pomocy oraz o Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia”.

Widać zatem, jak wiele inicjatyw i działań podejmuje Oddział Rejonowy PCK w Zawierciu. Są one szansą na poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu. Z kolei przeprowadzane przez Polski Czerwony Krzyż w całej Polsce akcje krwiodawstwa – to idea, pomagająca ratować wiele ludzkich istnień. Liczymy na to, że mieszkańcy naszego powiatu, jak zwykle nie zawiodą i przyłączą się do akcji!

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720