środa, 27 Styczeń 2021,
imieniny obchodzą: Aniela, Julian

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Klub ekologiczny czyli pomocy dla naszej planety

Klub ekologiczny czyli pomocy dla naszej planety

data dodania: 2020-07-13 10:08:01

Należy do niego spora grupa uczniów zainteresowanych byciem „eko” i pomocą dla Ziemi, czyli naszego wspólnego domu.

 W naszej szkole, zawierciańskim II Liceum Ogólnokształcącym, coraz większą popularność zdobywa klub ekologiczny. Należy do niego spora grupa uczniów zainteresowanych byciem „eko” i pomocą dla Ziemi, czyli naszego wspólnego domu. 

Szkolny Klub Ekologiczny (SKE) został założony przez panią Magdalenę Pohl, a prowadzi go również pani Magdalena Fidyk. Klub ten porusza wiele ważnych problemów, z którymi muszą się borykać mieszkańcy całego świata. W tym roku szkolnym realizowany jest projekt edukacyjny „Wzór na rozwój”. Podczas realizacji projektu upowszechniamy wiedzę, umiejętności i odpowiednie postawy obywatelskie. Dzięki temu niezwykłemu projektowi uczniowie dostrzegają problemy globalnego Południa. To kraje, w których codziennością są brak dostępu do wody pitnej, brak pożywienia, brak warunków do kształcenia; dzieci muszą ciężko pracować fizycznie, by pomóc w utrzymaniu całej, często wielodzietnej rodziny, a brak dostępu do paliw kopalnych powoduje, że nie można generować prądu elektrycznego, więc nie ma dostępu do mediów; codzienne życie jest ciężką pracą i walką o przetrwanie. Dlatego ludzie sami szukają prostych rozwiązań, np. aby nie znosić ciężkich koszy z żywno- ścią z wysokich gór, a następnie wchodzić z powrotem, mieszkańcy pewnej wioski wymyślili kolejkę grawitacyjną, która skraca czas pracy i odciąża od całodziennego noszenia ciężarów. Członkowie klubu uczą się kreatywnego myślenia, współpracy, wrażliwości na współczesny świat. Uczniowie pracują w grupach i konstruują własne maszyny i urządzenia, które przydatne są w warunkach niekorzystnych klimatycznie czy materialnie. Na przykład budują „pływające ogrody” wykorzystywane w krajach okresowo zalewanych ludzie nie mogą czekać pół roku na osuszenie terenu, by posiać zboże, ponieważ tereny zalewowe są już niezdatne i nieżyzne, poza tym muszą jeść przez cały rok. Uczestnictwo w SKE może być bardzo cennym doświadczeniem. Jak podkreśla jedna z uczestniczek: „Uważam, że kół- ko ekologiczne, które funkcjonuje u nas w szkole, to początek niesamowitej przygody dla wszystkich miłośników przyrody. Zajęcia są ciekawe, tematy, które są poruszane, dotyczą nie tylko środowiska, ale przede wszystkim człowieka. Możemy rozwijać się i uruchomić naszą wyobraźnię, a do tego mamy okazję pomóc światu przez uczestnictwo w różnego rodzaju akcjach”. Poza prowadzeniem niezwykle interesujących zajęć oraz realizowaniem różnych projektów, SKE zajmuje się również zbiórką makulatury we współ- pracy z Ogólnopolskim Klubem GAJA. Pieniądze ze sprzedaży makulatury przeznaczone są na ratowanie przed ubojem koni w Polsce  te, które uratujemy, są szkolone do terapii z dziećmi upośledzonymi ruchowo. Nasz szkolny klub jest doskonałym przykładem na kreatywne, ciekawe i poszerzające wiedzę spędzanie czasu. Może być początkiem dla późniejszego lepszego stylu życia, a być może nawet wyboru profesji.

Artykuł archiwalny rozmowa Mariki Limanówki

Zawiercianin Wiosna 2014 Nr 2 (19)

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720