poniedziałek, 16 Lipiec 2018,
imieniny obchodzą: Eustachy, Marika

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Kilka działań dla powietrza

Kilka działań dla powietrza

data dodania: 2017-09-25 11:35:30

Ciała stałe, gazy oraz ciecze – odnajdujemy je w składzie powietrza. Jeśli jednak stężenie ich składników nie odpowiada naturalnemu składowi atmosfery ziemskiej – wówczas możemy mówić o zanieczyszczeniu powietrza.

Ciała stałe, gazy oraz ciecze – odnajdujemy je w składzie powietrza. Jeśli jednak stężenie ich składników nie odpowiada naturalnemu składowi atmosfery ziemskiej – wówczas możemy mówić o zanieczyszczeniu powietrza. Dbanie o jego czystość oraz jakość powinny być dla nas sprawą priorytetową. Zanieczyszczone powietrze jest bowiem przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości, pogarsza jakość życia mieszkańców małych miast, jak i dużych aglomeracji.

Jak dbać o czystość powietrza? Choć nasza świadomość na temat ekologii i proekologiczne podejście do życia są na coraz wyższym poziomie, to jednak wciąż nie dostrzegamy, że wystarczy niewiele, aby przyczynić się do poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza.

Nie chodzi o to, aby stanąć do walki z przemysłem paliwowo-energetycznym, emitującym największą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Ważne, aby stawiając małe, proekologiczne kroki, osiągać możliwie najlepsze rezultaty.

W okresie jesienno-zimowym wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza, co spowodowane jest rozpoczynającym się sezonem grzewczym. Warto, aby jeszcze latem postarać się o właściwe ocieplenie budynku tak, by zimą nie wymagał dużego dogrzewania. Kominy zaopatrzone w filtry oraz stosowanie ekologicznego opału także sprzyjają poprawie jakości i czystości powietrza. Istotne jest, aby ogrzewając dom, nie spalać w piecu śmieci oraz innych odpadów, bo to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić środowisku.

Łatwy do zastosowania sposób, dzięki któremu możemy poprawić jakość powietrza, to zmiana środka lokomocji. Optymalne jest poruszanie się pieszo lub jeżdżenie na rowerze. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zamiast autem, wybrać komunikację miejską – wydobycie spalin ulegnie redukcji, a powietrze zyska na jakości.

Mówi się, że drzewa są płucami Ziemi. To prawda, którą możemy poprzeć własnymi działaniami! Jeżeli tylko mamy taką możliwość warto, abyśmy sadzili rośliny – krzewy, drzewa, dzięki którym nie tylko nasza okolica zyska walor wizualny, ale przede wszystkim oczyszczeniu ulegnie niezbędne nam do życia powietrze.

Artykuł powstał w ramach realizacji przez Fundację Praca i Kariera zadania publicznego pn. Kolorowanka „Antysmog”, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720