poniedziałek, 17 Czerwiec 2019,
imieniny obchodzą: Laura, Leszek

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Karate Kyokushin, dyscyplina i samozaparcie

Karate Kyokushin, dyscyplina i samozaparcie

data dodania: 2013-01-15 10:39:29

Sekcja Kyokushin Karate założona została w 1978 roku przy ognisku TKKF "Stadion Zawiercie".

Od samego początku prowadzi grupę Zbigniew Guździk. W 1992 roku zarejestrowany zostaje Zawierciański Klub Kyokushin Karate, a Sensei Zbigniew Guździk zdaje egzaminy na kolejne stopnie mistrzowskie od I do IV Dana.
 
Ponadto, Sensei brał udział w Kursie Instruktorów Policyjnych Sportów Walki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (1994).  Jest także krajowym i międzynarodowym sędzią Karate Kyokushin.

Instruktorzy Zawierciańskiego Klubu biorą corocznie udział w zgrupowaniach doskonalących swoje i tak już wysokie umiejętności. Dlatego, kadra instruktorska pod przewodnictwem Sensei Guździka gwarantuje właściwy rozwój adeptów karate w kolejnych latach treningu.
 
„Karate Kyokushin” - mówi Zbigniew Guździk – „jest przede wszystkim drogą do ukształtowania w młodym człowieku pewności siebie, pokory, poszanowania starszych i opanowania. Karate uczy dążenia do celu. Samoobrona jest niejako skutkiem ubocznym wszystkiego tego, czego uczymy młodych adeptów karate.
Korzyści wynikające z uprawiania Karate można podzielić na dwa obszary.
Obszar psychologiczny. To zaspokojenie potrzeby przynależności, nauka wewnętrznego spokoju i opanowania, oraz pokory i dążenia do celu. Proces nauki jest zgoła odmienny od tego prezentowanego w filmach.
Karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania wyznaczanych celów, samozaparcia i dyscypliny. Żadna inna dyscyplina sportowa nie sprawdza tak porzekadła mówiącego o tym, że trening czyni mistrza.”
 
„Wydawać by się mogło” – kontynuuje sensei Guździk – „że karate to dyscyplina wybitnie indywidualna. Nic bardziej mylnego. Największe postępy mają miejsce dzięki współzawodnictwu i obserwacji innych. Nie można uprawiać karate, tak jak pływania. Owszem wszystkie techniki i ćwiczenia można wykonywać samemu. Jednak to właśnie dzięki partnerom obnażającym nasze słabości stajemy się silniejsi.”
 
Trening karate wymaga wyjątkowego skupienia uwagi i koncentracji. Obie te umiejętności są rozwijane spontanicznie. Wraz ze wzrostem zaawansowania wykonywanych technik, wzrasta również potrzeba koncentracji, bez której nie udaje się wykonać ich wystarczająco dobrze i szybko. Szczególnie wielkie postępy w skupieniu uwagi można zaobserwować u osób ćwiczących „kata”. Walka z cieniem wymaga zapamiętania wielu sekwencji skomplikowanych ruchów, a także tempa ich wykonywania. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest skupić się też podczas zajęć szkolnych.
 
Wbrew wyobrażeniom trening karate nie uczy konfrontacji jako takiej. Wręcz odwrotnie! Dzięki rozwijaniu umiejętności walki dzieci stają się pewniejsze siebie. Wzrasta ich samoocena i trudniej jest je sprowokować do bójki niż dzieci niećwiczące. Dzięki rozwojowi pewności siebie, zanikają sygnały zachęcające otoczenie do „zaczepki”. Wyprostowana postawa, patrzenie w oczy, panowanie oddechu w sytuacji kryzysowej.
 
Obszar rozwoju fizycznego to przede wszystkim rozwój aparatu ruchu, koordynacji, kondycji i równowagi. Każdy trening poprzedzony jest kompleksową rozgrzewką wszystkich stawów i grup mięśniowych. Trening karate rozwija zakres ruchu obręczy biodrowej. Kompleksowość i różnorodność wykonywanych ćwiczeń sprawia, że czasem nawet najdłużej trenującym zdarza się czuć po treningu zmęczenie mięśni, o których istnieniu nie wiedzieli.
„Wszystkich, których przekonałem swoją wypowiedzią” – kończy Zbigniew Guździk – „serdecznie zapraszamy na nasze zajęcia”.

Zawierciański Klub Kyokushin Karate prowadzi swoje zajęcia dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych  im. Gen. J. Bema, ul. Parkowa 7, w poniedziałki od 16.00 do 17.00 i czwartki od 16.30 do 17.30.
 
Sekcja dla dorosłych ( 18-100 lat ) spotyka się w poniedziałki (OSiR, ul Moniuszki) od 17.00 do 18.30, w  środy od 18.00 do 19.30 oraz w czwartki (samochodówka) od 17.30 do 19.00

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720